Rontzi & Miki

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & "Michidutza"

Mesajde p_andreea » 25 Feb 2012, 16:29

Multumesc! I-am pus pe amandoi in pat, am spalat tot ce a intrat in contact cu Rontzi si acum sunt amandoi in cusca cea noua, cu lucruri neutre care nu au mirosul lui Rontzi. Acum lasam lucrurile sa-si urmeze cursul! :love:

De fapt nici nu prea inteleg eu ce fac ei pe acolo. Acum vorbesc si stau unul langa altul, iar in minutul urmator Rontzi il baraie pe ala micu si il fugareste... :suicide:

Ala micu mi se pare terorizat, sper sa le treaca mai repede sau mai bine spus sa ii treaca lui Rontzi!!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Rontzi & "Michidutza"

Mesajde irena » 25 Feb 2012, 17:53

e normal ce fac :) rontzi isi arata superioritatea.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & "Michidutza"

Mesajde p_andreea » 26 Feb 2012, 13:59

Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Rontzi & "Michidutza"

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 14:33

ohooo, va dura mult si bine :lol: adica la un moment dat se vor calma, vei avea o perioada de liniste, dupa care e posibil ca iar sa ii apuce pandaliile :)
depinde mult de caracterul porcutilor. daca ai unul dominant si unul supus, e ok. insa daca ai 2 dominanti, nu te vad bine :)
acum pe bune, la mine a fost asa: l-am luat pe charlie, cateva saptamani mai tarziu l-am luat pe frankie. frankie s-a supus din prima, desi diferenta de
varsta intre ei e mica (putin sub 2 luni). dupa totul a decurs ok, se mai baraiau din cand in cand, dar rar si eu afirmam ca am cei mai misto porci. pana
cand au ajuns la un an, fra si-a dat arama pe fata si se cafteau ca orbii. eu ma imparteam intre serviciu, sesiune si porci batausi. acum iar s-au calmat,
nu s-au mai batut deloc, insa ma tot intreb cat va tine. asa ca vezi tu, e greu de zis cat dureaza cu stabilirea ierarhiei si mai ales cat dureaza pana o
stabilesc din nou :)

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & "Michidutza"

Mesajde p_andreea » 26 Feb 2012, 14:43

Mda..deci trebuie sa ma inarmez cu rabdare! De batut nu s-au batut, Rontzi doar face pe cocosul, dar daca il scot din cusca pe Miki il striga si plange dupa el si cum il pun inapoi incepe sa-l baraie! ~X(
Ei sunt fratiori, i-am luat de la aceeasi persoana la 2 luni si jumatate diferenta si au amadoi in jur de 3 luni, numai ca fizic Rontzi e mult mai mare decat Miki si se pare mult mai rautacios, de fapt si atunci cand l-am luat era cel mai mare dintre cei 3 puiuti!


Update: Nici unul nu cedeaza, Miki desi nu baraie incearca sa se urce pe Rontzi...se fugaresc pana obosesc, se odihnesc si apoi o iau de la capat ... :suicide: S-a lasat si cu ceva muscaturi din partea lui Miki, dar nimic grav pentru ca l-am bibilit pe Rontzi peste tot sa nu aiba vreo rana! Sper sa termine in curand pentru ca nu imi place sa ii vad asa!

Poze cu Miki si noua cusca a nebunilor mei:

Imagine

Imagine


Imagine



Update: Azi a avut loc prima incaierare pe bune asa, nu se vedea decat o bila de blana, i-am scos din cusca si i-am pus in pat in speranta ca nu se vor rani! De 6 zile de cand l-am luat pe Miki nu au reusit sa stabileasca cine e seful, deci baraielile si mersul leganat continua :noway: totul pana la ora de somn cand sunt cei mai buni prieteni si fratiori! ~X(

Porcoveniile mele la somn, cei mai bun prieteni:

Imagine

Imagine

Imagine


Sa va aratam si voua cum stabilim noi ierarhia lenevind:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si cum suntem cei mai buni prieteni si fratiori daca avem papica in fata:

Imagine

Ce moaca nevinovata are Miki in poza de mai jos, de parca spune :"N-am facut nimic"

Imagine
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 08 Apr 2012, 10:42

Dupa o perioada de absenta , revenim cu poze noi:


Pozitii de somn:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Intotdeauna mancarea celuilalt e mai buna

Imagine

In spatele fotografiilor de mai jos sta o poveste amuzanta: Miki vroia sa doarma, iar Rontzi baraia de zor pe langa el si-l deranja, la un moment dat Miki a ridicat capul a scos un sunet de genul "Mai lasa-ma-n pace " si s-a intors cu spatele =))

Imagine

Imagine
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Rontzi & Miki

Mesajde anisoara » 08 Apr 2012, 18:54

Foarte simpatici baietii tai insa unele poze nu sunt foarte clare.
Imi place cutia, sau mai bine zis urmele de dintisori de pe ea. Si cum sta celalalt (porcut cum il cheama?) pe perna, ca un pasa :lol:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Rontzi & Miki

Mesajde crisa24 » 09 Apr 2012, 11:22

foarte frumusei baieteii si imi place le nebunie ciuful ala de la fundulet! :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 20 Apr 2012, 23:24

Azi faceam curatenie in cusca baietilor, deoarece ii tin pe paturica si trebuie sa le strang prin cusca in fiecare zi si uneori chiar de doua ori pe zi pentru ca imi displace sa ii vad ca stau in mizerie, si cum spuneam...azi faceam curatenie si foarte multumita ca am terminat repede am asezat farasul jos langa cusca pentru a inspecta daca a mai ramas vreo maslinuta ratacita, in acest timp Rontzi, care se afla pe jos, a gasit de cuviinta sa scurme in gunoiul din faras exact ca si o gaina si sa-l dea pe tot jos pe covor :noway: in asta nu e nimic amuzant sau e un pic...dar in momentul cand l-am certat "Adica bine mai eu fac curat la tine in casuta si tu ce faci?! imi muradersti mie camera?" simtindu-se parca vinovat a inceput sa scurme in sens invers si sa puna gunoiul de pe covor inapoi dupa care a plecat tacticos ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat =))

De fapt porcinele mele sunt o specie mai rara asa, un amestec de gaini cu catei si pisici, spun asta deoarece Rontzi nu scurma pentru prima data in gunoi, asa face mereu daca las farasul la indemana lui...catei pentru ca se tin dupa mine prin toata casa, daca am deschis usa sa ies din camera ei sunt repede in urma mea si pisici intrucat atunci cand stau cu mine la bucatarie iubesc sa stea cocotati pe picioarele mele sau sa treaca pur si simplu peste picioarele mele, de fapt sa stea numai in picioarele mele :lol:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 01 Mai 2012, 10:33

Azi le-am dat si eu rocoina porcoveniilor mele si desi nu e prima data cand le dau, de data aceasta nu au mai mancat-o ci au folosit-o pe post de saltea, dovada mai jos:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Porcovenii adormite:

Imagine

Imagine

Imagine

Si uite asa mancam noi fanul din suport, pe exterior (de obicei Miki pentru ca Rontzi e mai grasan si nu are loc in suport)

Imagine

Si la ce te uiti, A?

Imagine

Si bonus, un nas de Miki si un cap de Rontzi :lol:

Imagine
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Rontzi & Miki

Mesajde crisa24 » 01 Mai 2012, 22:42

eu cred ca erau prea plini si iarba era asa rece si buna de racorit! :lol:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 01 Mai 2012, 23:11

Probabil, toata ziua mananca, o sa ajunga obezi, pe langa cele 3 mese trebuie sa umplu suportul de fan zilnic pentru ca termina tot plus ce la mai las si prin cusca!
Cat despre caldura, in casa e destul de racoare sau asa mi se pare mie, dar eu n-am blana :lol:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 22 Iun 2012, 12:28

Caldura mare mon cher!
Ne-am tunsulit si noi (mai degraba ciuntit :lol: p.s. nu recunosc nimic :wasntme: ) si ne-am dotat cu placi de faianta, mai multe la numar, dar cea din poze e preferata!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Rontzi & Miki

Mesajde crisa24 » 22 Iun 2012, 12:59

ce craciti frumosi, :love: ,eu as renunta la paturica in acesta perioada, vad ca ai pus sticle pe langa custi, au stat la congelator ,3 sferturi pline?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Rontzi & Miki

Mesajde p_andreea » 22 Iun 2012, 13:17

Sincer si eu m-am gandit sa trec la talas, dar imi trebuie mult pentru cusca pe care o am si trebuie schimbat des, asta ar ajunde foarte scump si nu imi permit...in schimb le fac curat o zi da, una nu si le-am pus mai multe placi de faianta, in poze nu se vad.
Sticla accea nu e de la congelator, e pusa acolo sa nu poata intra in spatele custii pentru ca isi fac nevoile acolo si trebuie sa stau mereu sa curat dupa ei! Momentan nu a fost nevoie de masuri drastice de racorire, la mine in casa inca e placut!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori