Charlie & Milos

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Charlie & Milos

Mesajde biancadumy » 07 Ian 2012, 17:36

Si Oki sta suuuper cuminte pe spate sa ii tai gherutele :lol: in schimb..pe ceilalti ii tine mama si eu tai repede gherutele :) :up2:


Super scumpi finutii :heart: ma bucur ca ai gasit casuta pentru ei :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 07 Ian 2012, 18:15


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde crisa24 » 07 Ian 2012, 18:27

un sfat, incearca sa te relaxezi tu inainte, ii transmiti starea de agitatie!
si il iei pe cel mai fricos primul...daca il lasi la sfarsit aude tot si nu te mai intelegi cu el! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 07 Ian 2012, 18:31


sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 07 Ian 2012, 18:38

Eu le masez manutele si piciorusele, vorbesc cu ei, ii pupacesc dupa urechi (asta ii tranchilizeaza ) si apoi ma apuc de treaba :smile:
Intr-adevar la inceput eram eu mai agitata ca ei si nu stiam cum sa fac sa nu-i ranesc, dar acum le-am prins punctul slab si sunt foarte cuminti, parca stiu ca le fac un bine. Charlie nu le are inconvoiate, insa Milos le are asa de rau ca i s-au strambat unele degetele. Si am dat unghiera la ascutit bine bine, si n-am probleme :up2:

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde anisoara » 08 Ian 2012, 17:08

Ce baieti!
"porc cazut la datorie" - super tare!
Sa-ti traiasca!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 08 Ian 2012, 18:17

Multumesc frumos, si tie la fel :tease:

sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 29 Ian 2012, 21:31

Fetelor ajutati-ma va rog cu niste sfaturi, ca nu stiu ce sa fac :(

Saptamana trecuta am observat ca micutii mei se scarpina tot mai des... initial am crezut ca din cauza faptului ca le-a crescut parul, insa zilele trecute i-am luat in pat si intamplator am observat in blana lui Milos niste larve mici garbene dezgustatoare. L-am verificat si pe Charlie, si da, are si el :(
Am intrat imediat aici sa vad ce pot gasi util, si totusi din tot ce-am citit nu stiu ce ar ajuta mai mult...

Nu am apucat sa merg inca la medic cu ei in sensul asta, le-am facut insa baita amandouara, fara nici un fel de sampon, asta ca sa vad cum reactioneaza ei la baie, ptr ca era prima data cand le faceam. Amandoi au stat extrem de cumintei, ba chiar i-am uscat si cu feonul, si le place foarte mult (asta de teama sa nu raceasca ptr ca au blanita lunga amadoi)
Pana sa-i pun inapoi in cusca, am scos tot, am spalat tot, am dezinfectat, am schmbat tot ce se putea, le-am taiat unghiutele si i-am pus inapoi. Au adormit imediat. Ieri au fost ok, azi insa iarasi au inceput sa se scarpine...
Nu pot sa-mi dau seama de la ce s-a intamplat asta...sa fie oare de la casutele noi de lemn??? cu toate ca eu si pe alea, si tot ce inseamna accesoriu de lemn ori de plastic le spal mereu, iar cusca nu sta niciodata murdara, le schimb talasul si tot ce e in ea cel mult la 3 zile, cacarezele le adun in fiecare seara, nu le las niciodata sa se adune acolo,mancarica si fanul sunt de la Versele, talasul este la fel ca si cel de pana acum, si totusi nu stiu de la ce ...
Singura schimbare pe care am facut-o este aceea ca de cateva zile le-am bagat un prosopel pe acoperisul uneia dintre casute, unde dorm ei mereu si asta pentru ca amandoi adora prosopul ala, e pufos si probabil se incalzesc in el, dar si pe ala il spal la 60 gr 1 data la 2 zile maxim, in functie de cat de des fac baietii pipi pe el..

Ce sa fac si cum sa fac ?

In rest ei arata foarte bine, sunt adorabili, cuminti, mananca bine si mai nou, si Charlie consuma apa regulat (el nu consuma apa de pana sa-l am eu)
Se odihnesc impreuna, se joaca, vorbesc, etc.
Acei viermisori sunt exact la radacinile firelor de par si se misca :puking:
Astept cu nerabdare sfaturile voastre.
Va multumim

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde roseta.stoned » 29 Ian 2012, 21:42

Ia uite aici :smile: :

Sa citesti incepand cu pagina data, pana la ultima pagina. Astfel vei afla mai multe.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde irena » 29 Ian 2012, 23:21

eu zic sa mergi la medic, pentru un diagnostic. in timp ce citeam, chiar la khaos ma gandeam, inainte sa vad
postarea ei, ca si ea a trecut prin ceva similar. cred insa ca e bine sa stii exact ce au inainte sa incepi un tratament.
in primul rand pentru ca daca aplici tratamentul gresit, boala se extinde, iar in al doilea rand pentru ca e iarna si
facandu-le baie risti sa raceasca. vezi ce iti spune medicul, insa tind sa cred ca e aceeasi poveste ca la khaos si ca
se trateaza cu ectocid. daca intr-adevar asta e, te sfatuiesc sa le faci si o cura cu vit.c si beres, pentru intarirea sistemului
imunitar. le prinde bine.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Charlie & Milos

Mesajde khaos » 30 Ian 2012, 12:48

La noi s-a rezaolvat cu 3 baite, cate una pe saptamana, asa cum ne-a invatat Rose :) (oricum, sa citesti topicul indicat mai sus)
Bafta si sanatate multa!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 30 Ian 2012, 17:09

Poze noi cu noi :)
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

sevrera
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 01 Dec 2011, 12:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde sevrera » 30 Ian 2012, 17:18

Va multumim ptr sfaturi, din cate am inteles acei paraziti se intampla sa apara la porcusori, si deci daca-i depistezi rapid nu e nimic grav, le-am facut baietilor prima baita doar cu apa simpla, sa-i vad cum se comporta si surprinzator, le-a placut foarte mult :clapping: , iar la a doua baita am luat deja sampon pentru pisici, intrucat cu apa simpla acei viermisori doar ametesc probabil, insa nu dispar cu usurinta, mai ales ca micutii au parul mare si refuz sa le tai parul. Ar mai fi doua baite de facut, si asa cum a spus medicul veterinar, trebuie sa astept sa vad dupa trei baite care e situatia, si dupa sa insist, daca va mai fi cazul.
Eu nu i-am dus pe ei la doctor, inca, ci doar l-am sunat pe medicul animalutelor mele, dl Dr.Bobe de la clinica particulara Biovet care este un om extraordinar si care mi-a salvat animaltele in situatii critice.

Sper sa scapam astfel, daca nu, voi merge cu ei la dansul sa vedem ce se poate face.
Multa sanatate si voua si dintzosilor vostrii !

Va tzucam,
Charlie, Milos si Daniela :love: :hi:

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde roseta.stoned » 30 Ian 2012, 19:42

:smile: Nu e nevoie sa insisti dupa cu baile.
Iti alegi o zi, luni de ex., si le faci baie azi, lunea viitoare si lunea cealalta. Inainte sa-i pui in apa, iti umezesti tu mana cu apa si putin sampon Ectocid si le faci in jurul gatului un "guler" care va impiedica parazitii sa fuga in cap. Apoi speli pe tot corpul si cu grija cu degetul dai in crestetul capului si la gat. Mare atentie sa nu bea din apa, sa nu le dai in ochi, nas sau urechi.

Cusca si accesoriile si ele spalate bine.

Si asta e. Dupa nu vei mai avea probleme.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Charlie & Milos

Mesajde anisoara » 31 Ian 2012, 11:04

Oooo, ce freze! Parca i-ai tapat!
Sunt super dragalasi!
Ce boticuri!
Numai bune de pupat!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori