Pufy

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Pufy

Mesajde Agnes Rata » 17 Feb 2012, 16:28

"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Pufy

Mesajde EugeniaXCalin » 17 Feb 2012, 17:26

foarte documentati sunt cei de pe la PetShop-urile din Romania... ce sa spun... m-au dat pe spate... se vede ca ii doare fix undeva de animalutze.. ei sa isi primeasca banii, si gata, restul nu mai conteaza. nu e bine sa iei fata si baiat, deoarece intr-adevar fac pui f des, si trebuie tinuti separat , deoarece femela intra f repede in perioada de ovulatie (chiar dupa ce a facut puii) si masculul o lasa iar gestanta. plus ca femela poate sa moara de la prea multe sarcini, deci la un moment-dat trebuie tinuti separat. se pot lua un mascul si o femela, doar daca unul dintre ei este castrat... ceea ce mie personal, mi se pare o cruzime... cel mai indicat e sa iei 2 porcusori de acelasi sex. din cate am inteles, femelele nu sunt asa predispuse la batai intre ele, cum sunt masculii. dar, avand in vedere faptul ca tu ai deja un baietzel, ei bine, va trebui sa te alegi cu inca unul :) sa ne arati si noua poze cu noua cusca atunci cand e gata, pentru ca si noi ne gandim sa le facem alta. si nu ne prin rau idei noi.
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Pufy

Mesajde Agnes Rata » 17 Feb 2012, 18:05

Mi-am dat seama din prima sapt de cand l-am luat pe ala micu cat de documentati sunt cei cei din PetShop-uri si chiar si medicii veterinari. Am sa pun o tona de poze cu Pufy, fratiroul lui si noua lor caruta! :love:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pufy

Mesajde irena » 17 Feb 2012, 21:12

in romania intr-adevar e horror cu castrarea... majoritatea porcutilor mor din cauza anesteziei :(
din pacate medicii nu sunt specializati pe animale exotice si nu se pricep... in germania de exemplu
crescatoriile vand masculi gata castrati. daca esti intr-o tara unde ai siguranta ca medicul nu iti omoara
animalutul, castrarea e o solutie daca se bat. in romania insa NU. de aceea se recomanda tinerea unui porcut
adult cu un pui. daca diferenta de varsta e mare, ierarhia e gata stabilita (cel mic se supune celui mare), iar
sansele sa se bata sunt mai mici. conteaza foarte mult si marimea custii si cum e amenajata. insa si femelele
pot fi agresive ;) deci depinde de porcuti si ce caracter au. daca sunt 2 dominanti, egal daca sunt femele sau
masculi, se vor ciondani (ocazional sau atat de frecvent incat trebuiesc despartiti).


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori