De ce porcusorul musca?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 24 Aug 2010, 00:06

O sa caut o metoda sa astup orice fel de spatiu ca la mine patul si biblioteca sunt problematice :( Pe primul porcutz l-am pierdut o data dupa biblioteca, mi-a scapat si s-a refugiat acolo, dar l-am chemat si a venit. El s-a obisnuit mult cu mine si nu-mi fac probleme ca nu vine cand il strig. Dar celalalt e mai mic si nu stiu ce are in caputz inca. A...si inca o parte proasta este ca nu am cu ce sa acopar cablurile. Sunt peste tot si nu am cum sa le pun mai sus sau altfel. Miley, care e mai mare, cand se opreste in fatza unui cablu se ghemuieste langa el pregatit sa-l guste dar asteapta putin si se uita la mine cu coada ochiului sa vada ce-i zic. In clipa in care-i spun "nu e voie" nu se atinge de el si merge mai departe. Dar celalalt roade tot ce vede in cale. Mai ales mobila care e de lemn si joasa. De-aia in cursul noptii chiar nu as vrea sa se invete sa iasa singuri afara. Ei oricum stau in permanenta cu usitza deschisa dar nu ies deloc. O sa-i mai scot ziua dar supravegheati sa nu faca prostioare.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 24 Aug 2010, 00:12

ai mei nu rod nici un cablu si nu au incercat vreodata, si am o gramada, d ela calculator, boxe, altele..dar s-a intamplat sa roada hartii, sau chioar tocul ushii asa 2 mm. faza e ca daca rod ceva sa tip putin la ei, sa stie ca nu au voie,.,daca nu rod cabluri e ok..
eu zic sa blochezi intrarile la pat sau mobila, ca e mai greu cu scosul lor.. si cu stransul bobitelor, dar tu lasa-i cate putin supravegheati, si noaptea oricum inchide-i. nu cred ca vor sa iasa, ca or sa doarma, ai mei ies ca au pe unde, la imbinarea mea.. dar nu imi fac griji ca nu se pot ascudne nicaieri., si nu fac bobite decat intr0u loc amenajat. o sa se obishnuiasca ei cu plimbatul si sa nus e bage.. eu zic ca e impt sa le obishnuiesti cate putin..

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 24 Aug 2010, 00:25

Primul e obisnuit ca pe el l-am luat prima data si il luam cu mine peste tot, chiar si la bucatarie. Il tineam sus pe mobila cand spalam vasele ca era foarte curios si daca il lasam jos se speria si incepea sa planga. Acum sa il las si pe fratiorul lui sa alerge putin sa vada cum e dar o sa fiu cu ochii pe ei si o sa vad cum fac sa le blochez accesul la pat si biblioteca. Ti-am zis ca eu si ziua ii tin cu usitza deschisa si nu au iesit niciodata singuri. Cred ca le e frica. Daca le-o inchid face cel mare urat. Roade gratiile si tzipa. El de mic era obisnuit sa stea cu usita deschisa sa se apropie mai usor de mine sa-l mangai fara sa vada bare peste tot. :smile:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 24 Aug 2010, 13:01

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 24 Aug 2010, 18:42

Cutie mica nu am, asta a fost asa....o supozitie....deocamdata ma limitez la ideea cu pernutza ca pe ea sta cat de cat potolit si apoi sare usor in cusca lui fara sa zgarie sau sa ma rontzaie :winking:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde crisa24 » 13 Oct 2010, 12:22

Buna, porcusorul meu ma muscat foarte tare, de doua ori, atunci cand am vrut sa il apar pe cel mic pe care vroia sa il agreseze, asta pe teren neutru(cel mic dupa doua saptamani ia taiat urechea celui mare si cred ca l-a tinut minte si acum a vrut sa se razbune).Intrebarea mea au memorie buna porcutii tin minte lucruri din trecut?.De cand il am pe cel mare care a intrat in casa mea matur deja la un an jumate, ma tot musca, dar aseara a facut-o pana la sange si am mana umflata si rosie.Este periculoasa muscatura lor. Datorita faptului ca este agresiv, nu ii dau atentie atat de multa ca gelui mic care este cuminte cu noi, dar este rau cu cel mare.Cum sa fac sa ma iubesca si sa nu ma mai muste mereu, ca nu ii place sa fie mangaiat decat putin pe frunte.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde ramona_inka » 13 Oct 2010, 12:44


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde crisa24 » 13 Oct 2010, 13:42

Multumesc de raspuns Ramona, cel mic este intrusul. Am inteles ideea, acum din pacate stau separati fiecare in casa lui de la intaplarea cu urechea.stiu ca am gresit, ca am pus mana mea ca bariera incercand sa il apar pe cel mic.Dar imi este invatare de minte. Eu ii tot scot impreuna supraveghiati dar nu se acepta de loc si mi-e frica sa nu se ajunga din nou la sange, asa ca ii iubesc separat din pacate.Celui mare i-am luat o casa noua mai mare 90*60*50 si urmeaza sa ii iau si celui mic una, pentru ca are foarte multa energie si nu ii ajunge cusca in care este acum nu are loc(53*25*30-in care a stat cel mare un an jumate. :kiss:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde true_fan_66 » 13 Oct 2010, 13:53

Sa sti ca si unuia din porcutzii mei ii place sa fie mangaiat mai mult pe frunte. Si mai sus putin pe gat, dar pana la umeri. Se culca imediat cum e atins si inchide ochii. Iar celuilalt ii place numai pe barbitza, daca incerc sa-l ating pe spate nu sta sub nici o forma. Deci fiecare are zonele lui de placere :tease:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde ramona_inka » 13 Oct 2010, 14:11

Din ceea ce ai scris tu aici "De cand il am pe cel mare care a intrat in casa mea matur deja la un an jumate..." am dedus ca a venit mai tarziu cel mare. Scuze.
E bine cand avem o problema sa prezentam exact datele, sa oferim toate informatiile necesare pentru a putea ajuta cat mai bine.

Nu mi-ai spus, ce varsta are cel mic?

Oricum, o cusca de 53 cm este mult prea mica pt orice porcusor. Este dimensiunea unei custi de hamster. Sper sa reusesti sa iei inca una cat de curand. Sau ai putea lua direct una mare de 120 cm pe care sa o imparti in doua si sa ii muti zilnic unul in locul celuilat pentru a se obisnui cu mirosul. Custile celelate de 90 si 53cm le poti pastea pentru situatii neprevazute sau da mai departe altor doritori (vinde/dona).

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde crisa24 » 13 Oct 2010, 14:27

cel mic are 4 luni jumate.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde crisa24 » 15 Oct 2010, 18:10

daca va musca porcusorul vostru sa faceti bine sa va dezinfectati imediat, ca eu tolomaca am aparat unul din porcuti mei de celalalt ca vroia sa il muste si am patit-o eu.Sa nu faceti ca mine ca la fel o sa patiti tineti cu voi un prosop si foloseste prosopul.Am facut-o din reflex,fara sa mai gandesc.Ma durut tare prima zi si erau doua zgarieturi, iar una din ele sa infectac.Adevarul ca am curatat rana cu servetel umed!.Si nu o pot folosi bine ca ma muscat langa un ligament.A vrut sa se apere. O sa va trimit o poza.Sa nu va speriati doar va arat ca sa aveti grija pe viitor.Ca porci mei sunt copii mei si orice ar face tot ii iubesc. :love:
Imagine


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde Susp3ktA » 19 Oct 2010, 14:56

Pe mine m-a muscat Lyssa de multe ori si nu am patit nimic chiar daca nu m-am dezinfectat. Oricum, e bine de stiut sa ma dezinfectez dupa muscatura sa nu patesc ca tine...ca deh, nu se stie niciodata :(
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde crisa24 » 20 Oct 2010, 11:26

Dupa o saptamana arata bine muscatura, a fost o zona mai sensibila.A copt 3 zile pana cineva mi-a propus sa pun pe rana care se adancise antibiotic si dupa ce am pus antibiotic mana sa desumflat si infectia sa retras.acum am doar o coaja.
Imagine
el este infractorul :lol:

Imagine
iar el este zuzu.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce porcusorul musca?

Mesajde crisa24 » 20 Oct 2010, 17:01

aici se vad cei doi dinti de jos cum ma apucat pusulica :lol: .Sa vindecat.
Imagine


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori