De ce porcusorul musca?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 05 Ian 2012, 23:01

Bine v-am gasit numele meu este mihai.
Asta vara am cumparat o fetita porcusor de guineea, avea vreo 2 luni si am fost tare incantati de frumusetea. Inca de la inceput am observat ca e cam retrasa, fricoasa si plangacioasa. De atunci am descoperit acest site si am incercat sa aflu cat mai multe despre porcusori, am urmat toate sfaturile despre cum sa te comporti cu atfel de porcusori insa niciun rezultat. De cand a mai crescut a inceput sa muste, chiar si atunci cand o tii in brate si o mangai, e f salbatica, cu greu o poti lua in brate. Mi-am zis ca poate i-ar prinde bine compania unei alte fetite de varsta ei. Am cumparat o fetita si o cusca mai mare de iepuri insa deocamdata nicio schimbare in comportamentul ei e la fel de rea cu toti musca, fuge de noi si cauta mai mereu un loc unde sa se ascunda desi ii oferim toata dragostea noastra atat eu cat si sotia si fetita. Ciumfi, caci asta este numele "inculpatei", o terorizeaza pe noua ei vecina si mereu cauta sa o muste, le-am separat in custi diferite si din cand in cand le mai dam drumul pe jos sa socializeze, ce-i drept sunt impreuna de doar o zi. As mai avea rabdare cu Ciumfi inca cateva zile in speranta ca poate se va schimba si o va accepta pe noua ei colega care este f dragalasa si blanda dar daca continua sa fie la fel de rea si sa muste pe toata lumea nu stiu ce sa fac. VA ROG FRUMOS, ASTEPT SFATURI DIN PARTEA CELOR MAI CU EXPERIENTA IN CRESTEREA PORCUSORILOR. va multumesc pt rabdarea de a citi postarea mea

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde crisa24 » 05 Ian 2012, 23:14

am citit tot!
avem aceasi problema, cred!
eu am 3 fete, una din ele este femela dominata, insa si cu noi este putin agresiva!
insa nu este agresiva fara motiv, iti spun cazul meu: se gadila tare, nu suporta decat pe cap sa fie atinsa sau daca simte miscare brusca musca!
este de aparare, ii este frica de voi inca si din acest motiv reactionaeza asa.
ati incercat sa o luati separat in brate si sa o alintati macar 10 minute/zi?
cum reactioneaza?
a mea se placinteste total, uita de agresivitate...
insa in cusca este tot dominanta...
din cauza nesigurantei, fricii face asa, nu ca ar fi un porcut rau...
daca nu se ajunge la sange si batai nu are rost sa le despati...
de obicei primul venit devine mai bland, cand aduci inca un porcut, prinde incredere in el!

inca ceva, porcutii daca aud voce calda, subtire, cuvinte blande(voce pitigaiata, "gen desene animate" :wasntme: ) se linistesc, cel putin ai mei, de nu dorm, cand le vorbesc!!!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 05 Ian 2012, 23:51

intradevar e mai linistita doar cand o mangai pe cap si se placinteste insa cand vrei sa o pui la loc in cusca musca de-ti da sangele. cat despre comportamnetul ei fata de Pufi , noua ei vecina, sper sa nu se ajunga la sange deocamdata doar se repede la ea si imi cam pare rau de Pufi cand o vad asa terorizata.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde crisa24 » 06 Ian 2012, 00:04

ai mai multe variante: 1.sa o ti separata toata viata!
2.sa o lasi sa devina sefa fata de partenera ei!
3.sa incerci sa observi ce nu ii place si eviti!
4.sa mai aduci partenera numarul trei sa o mai modereze(asta nu este 100% valabila, la mine a functionat tare bine!), daca poti!
5. nici un animal nu este agresiv fara motiv, eu am adoptat unul, care a trait la mine 6 luni, eu stapana numarul 4, batut inainte si nemancat...musca, ii era frica de mine, de toti, insa atat de mult il iubea pe prietenul meu incat dormea nemiscat minute bune si in 6 luni nu l-a muscat niciodata.
ce vreau sa spun: fara sa vrem transmitem agresivitate animalului, inclusiv prin frica fata de el, ca ne va musca, el simte!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 06 Ian 2012, 00:27

uite cum spui tu despre prietenul tau asa e Ciumfi cu sotia mea. cu mine si cu fata e cam rea insa cu sotia e mai blanda, ea ii vorbeste in asa fel incat o simt mai relaxata, se placinteste imediat si sta la mangaiat. problema in cazul asta este sotia, careia ii este frica sa o ia in brate ca o zgarie cu gherutele ;)) cred ca mai degraba va trebui sa o conving pe sotie sa isi ia inima in dinti si sa faca primul pas :P
merci pt sfaturi, deja mi-a crescut doza de optimism.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 06 Ian 2012, 00:29

buna si bine ai venit. ma surprinde ca porcuta e agresiva cu voi si va musca. in ceea ce priveste alti porcuti
sunt multe cazuri cand sunt agresivi, insa sa muste oamenii e mai putin intalnit...
parerea mea e ca o mare greseala a fost sa ii aduci o partenera de aceeasi varsta. o porcuta adulta si
agresiva are nevoie de un pui. cu cat mai mic, cu atat mai bine. daca stiam de situatie mai din timp, te-as fi
sfatuit sa ii aduci o fetita de 1 luna.
in prima faza procedeaza in felul urmator:
- administreaza un spatiu unde sa nu fie urme de ciumfi (o paturica pe care nu a stat, accesorii unde sa nu fie
mirosul ei). daca le pui pe un spatiu pe care ciumfi il cunoaste, va deveni teritoriala si intalnirea nu se va termina
cu bine. deci neaparat un spatiu neutru
- cusca si accesoriile le speli cu apa si otet, dupa clatesti bine si pui asternut curat. ar fi bine daca ai accesorii din
lemn sa renunti in prima faza la ele. ideal ar fi sa aduci accesorii noi, pe care ciumfi nu le cunoaste
- ia-ti o punga de popcorn, ia langa tine un recipient gen cele pentru spalat geamuri si pune apa, inarmeaza-te cu
rabdare si pune porcutele pe spatiul neutru. lasa-le sa se cunoasca. se vor mirosi, fugari, vor barai si vor face scandal,
insa este foarte important sa nu intervi decat daca se lasa cu sange (la propriu). daca sar la bataie, poti sa le pulverizezi
putin cu apa. mai poti arunca cate o mana de fan printre ele. daca ai niste ascunzatori, foloseste-le, da-i celei noi posibilitatea
sa se ascunda de bestiuta agresiva. si in nici un caz nu baga mana intre ele daca se iau la bataie, doar dupa ce o infasori intr-un
prosop. muscaturile de la mangaiat sunt mic copil pe langa cele cand e nervoasa.
- cand spiritele s-au calmat, le dai ceva bun de papa (patrunjel, marar sau o bucata de castravete, nu stiu porcuti care sa le refuze)
si le pui in cusca. in primele zile sa le mai supraveghezi, sa nu se ia la harta.
teoretic ar trebui sa mearga. daca nu, mai povestim si vedem cum facem ;)
iti doresc bafta multa si nu ezita sa ne scrii in caz ca ai intrebari! pupam bestia razboinica ;)

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 06 Ian 2012, 00:46

Pufi e mai micuta cam cu o luna cel mult doua, se vede dupa talie. in ceea ce priveste "campul de lupta" mi-ai dat niste idei pt weekend iar de maine o sa stabilesc impreuna cu fetele mele planul "imblanzirea scorpiei". o sa le punem intr-o camera unde Ciumfi n-a avut acces pana acum. ce am observat azi la prima lor intalnire, cand bestiuta isi arata coltii, e ca dupa ce am luat hotararea sa le tinem separat Ciumfi rontaia zabrelele custii ei iar cand o puneam pe jos voia sa sara in cusca lui Pufi. ooof ce ti-e si cu fetele astea, se cred cocosi(unele) :P
:worried:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 06 Ian 2012, 02:17

porcutii sunt animale de grup si le place compania altui porcut.
daca pufi era mai mica, si anume puiut, probabil ca ti-ar fi fost
mai usor :) insa nu dispera, porcutii au fiecare personalitate
diferita, multi sunt foarte dominanti si de aceea sunt mai agresivi.
de multe ori insa se rezolva ;) iti tin pumnii!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde khaos » 06 Ian 2012, 11:43

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde maria » 06 Ian 2012, 12:05

zgamarel
cam asa pateam si eu cu prima mea porcuta, susie
ma capsa din te miri ce
daca indrazneam sa bag mana in cusca sa iau un morcov ofilit, o incasam
mai mereu aveam leucoplast pe mana
tin minte ca odata statea la mine pe piept , in prosop
am indraznit sa trag de un colt de prosop ,sa il aranjez un pic si susie s-a repezit , m-a capsat, apoi cu labutele si-a pus prosopul la loc, cum ii placea ei
ea de fapt voia sa se impuna in fata mea, sa imi intre in cap ca ea era sefa
cand i-am adus o prietena a batut la ea o saptamana, apoi s-au inteles
dar ea era sefa
de atunci degetele mele au scapat nemuscate
eu zic asa
daca porcutele nu se bat rau, sa le dea sangele lasa-le impreuna intr-un spatiu mai mare, dar stai cu ochii pe ele
daca una da si alta incaseaza sunt sanse mari sa se linisteasca apele
vine weekend-ul si o sa ai mai mult timp de ele.
daca se bat rau si trebuie despartite nu iti baga mana intre ele, ca o incasezi rau
stropeste-le cu apa sau foloseste un prosop sa le desparti

despre faptul ca porcuta nu e agresiva si cu sotia ta, pot sa iti spun ca din cate stiu eu un animal recunoaste un singur stapan, chiar daca casa e plina de oameni, pe ceilalti ii accepta
la ei haita are un singur sef
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 06 Ian 2012, 13:01

ura! se pare ca fetele s-au inteles ok, Ciumfi a incercat sa se impuna ca sefa iar cealalta o accepta. a umplut-o pe Ciumfi de pipi... =)) muream de ras, ziceai ca si-a dat cu fixativ in coama. la inceput ciumfi o tot alerga pe pufi si o mirosea la fund cealalta ii raspundea cu jeturi de pipi acum vad ca rorurile s-au schimbat insa cea mica e mai timida. sper ca totul va fi bine de acum incolo. sa le pun impreuna in aceasi cusca sau sa le mai las separat? cusca cea mare este cea in care a stat cea mica, Pufi. vor fi probleme de acomodare in cazul astaa?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde crisa24 » 06 Ian 2012, 13:12

eu zic sa le pui pe amandoua in aceasi cusca, daca le ti separat stresul se va accentua si nu se vor mai obisnuii, insa cusca sa fie minim un metru, accesorizata si FOARTE important, spala foarte bine tot cu apa si otet sa nu ramana mirosul uneia dintre ele, sa o ia de la 0 cu marcatul teritoriului....si stabilirea sefiei..
daca nu iese cu sange lasa-le impreuna!
eventual lasi cusca fara partea de sus si pregatesti un prosop si un fas-fas din ala cu apa si poti pune cateva picaturi de ulei aromat in el...


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 06 Ian 2012, 13:28

cusca a fost spalata ieri si a stat doar Pufi in ea. deocamdata nu sunt violente, Ciumfi face pe sefa dar nu s-a lasat cu sange pana acum. cusca e destul de mare e pt iepuri are 95x55 cm, cred ca e suficient de mare si cam 40cm inaltime. acum s-au potolit. Pufi e in casuta iar Ciumfi sunt un carton pus ca adapost in cusca.
voi reveni cu noi amanunte despre convietuirea micutelor porcusoare :P
:love:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde crisa24 » 06 Ian 2012, 13:39

da astea sunt dimensiunile reale ale custilor de 100 cm, la baza!
loc de ascund pentru amandoua,de preferat cu dubla iesire sa nu se bata in casute... adapatoare, castronase duble, asta in caz ca se bat sa nu ramana nici una nemancata!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 06 Ian 2012, 15:56

ma bucur ca s-au mai linistit apele ;) ai sa vezi ca cu timpul se va mai calma mica razboinica ;)
ai mare noroc ca cea mica e supusa. pune-le impreuna in cusca curata, cu asternut curat si urmareste-le
sa nu se lase cu bataie. bafta multa in continuare ;)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori