De ce porcusorul musca?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde crisa24 » 16 Ian 2012, 23:03

ce alergaturi acolo!!! :heart: :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 20 Ian 2012, 18:02

fetele mele mancacioase descopera ceva nou, frunze si tulpina de gulie :love:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 20 Ian 2012, 19:47

haha, ce baloteaza :lol: si ai mei sunt lesinati dupa gulie, mai ales dupa frunze.
sa nu le dai insa prea des. eu le dau cam la 2 saptamani, uneori 1 data pe saptamana.
te mai sfatuiesc ca in general sa aiba fiecare bucata ei. nu de alta, dar mai tarziu se vor
lua la harta pe o bucata. este intr-adevar amuzant cand fura unul de la altul, si eu ii provocam
pe ai mei cand erau mai micuti :) acum din pacate nu mai merge, pentru ca au inceput sa se
bata.

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 24 Ian 2012, 16:46

le pun mancare in doua castronele sa nu se ciondaneasca insa pufi, cea mica si gestanta, e mai calica si ii cam fura mancarea lui ciumfi. si atunci se mai ciondanesc ca ciumfi e cea dominanta in gasca. am si eu o intrebare: cum imi pot da seama cu aproximatie ziua cand trebuie sa nasca? au vreun comportament aparte inainte sa nasca? am vz la pufi ca are pasarica putin umflata ( nu radeti de mine) iar tzatzisoarele sunt mai maricele. doctorul la acare am fost acum 3 sapt nu a fost in stare sa imi spuna daca e sau nu, era in dubii, insa acum se vede clar ca e gestanta. n-as vrea sa o mai scot din casa pe vremea asta pt inca un control dar la alt medic.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde maria » 24 Ian 2012, 16:59

:lol:
ce tupeista e pufy
da cu labuta, se urca pe cealalta
niste dragute
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 24 Ian 2012, 23:18

din pacate nu iti va putea spune nimeni cand vor veni puii pe lume... pentru asta trebuie stiut exact
cand a fost montata. ceea ce ma gandesc ca nu stii... ideea e ca in afara sa astepti, nu prea ai ce face.
si evident, sa te pregatesti. femela gestanta trebuie sa aiba cat mai multa liniste, puii trebuiesc ingrijiti
suplimentar. iti recomand sa citesti , iti
va fi de folos. vei stii cu exactitate ca e gravida cand va lua mult in greutate si vei vedea puiutii miscandu-se
in burtica :)

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde adelinatache » 24 Ian 2012, 23:37

pune niste grau la incoltit si planteaza-l.
ofera-i iarba de grau cat este gestanta, dar si dupa ce aduce pe lume puisorii. :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 07 Feb 2012, 16:30

se pare ca se apropie momentul cand pufy tre sa nasca. vad ca abia merge cracanata ( e tare haioasa) si mai mult sta in casuta. k sa nu fie deranjata le-am pus o casuta mai mica unde sa se retraga. de vreo 2 zile sta acolo si doar mananca k o nesatula, doarme si bea apa. pana azi cele doua convietuiau f bine, nu se bateau, insa azi de dimineata am observat ceva ce m-a speriat si am luat decizia sa le separ. ciumfi croncanea la pufy si se repezea la ea sa o miroase la fund dupa care sarea pe ea sa o muste, cel putin asa mi s-a parut. cert e ca o lovea cu capul apoi se retragea in casuta si iar se repezea la pufy croncanind intruna. dupa ce s-a repetat faza de 3-4 ori dupa cum v-am zis mai sus le-am separat. custile sunt lipite una de alta iar ciumfi sta cocotata pe casuta ea croncane intruna si rontaie zabrelele. am facut bine ca le-am separat si daca da cand sa le pun impreuna? le-am mai pus pe jos pe paturica lor insa ciumfi e la fel de agresiva.
va rog spuneti-mi ce e de facut in continuare. tnx

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 07 Feb 2012, 19:09

in mod normal nu trebuie sa intervii si sa le desparti. cotaitul, cum ii spunem noi, e absolut normal.
daca nu se bat si se lasa cu sange nu trebuie sa intervii. acum nu stiu cum e in cazul porcutelor
gestante, dar cred ca se aplica aceeasi regula. sa vedem ce spun cei cu mai multa experienta.

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 07 Feb 2012, 19:25

pana acum s-au inteles f bine dormeau impreuna, mancau impreuna pana cand de vreo 2 zile pufi s-a retras in cealalta casuta iar de azi dim ciumfi o tot impungea cu capul iar asta gestanta fiind (cred ca in cateva zile tre sa nasca) mi-e sa nu fie lovita in burtica de razboinica luminii
.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde irena » 07 Feb 2012, 19:49

ideea e ca e un comportament normal. si nu cred ca o poate lovi cu atata putere....
in general e bine ca daca femela gestanta a fost obisnuita cu o porcuta, sa ramana impreuna
pana la capat. si atata vreme cat nu se lasa, cum am spus si mai sus, cu muscaturi si rani si
sange, nu vad de ce sa le desparti....
la despartire apelezi cand se lasa cu batai zdravene, si nicicum nu reusesti sa ii impaci...

zgamarel
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2012, 22:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde zgamarel » 09 Feb 2012, 15:15

Haleluiah!!! a nascut Pufy. are doi puiuti negriciosi iar unul mi se pare ca are o ureche cam rosie. e posibil sa fie muscat si sa ii afecteze sanatatea? i-am vazut doar o data, cand i-am filmat, in rest stau numai in casuta (ce-i drept n-au trecut decat cca 12 ore de cand sunt fatati). puii isi mai schimba culoarea blanitei sau raman asa? uitati si filmuletul cu puiutii alaturi de mamica lor http://www.facebook.com/video/video.php ... _processed

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde Allma » 09 Feb 2012, 21:46

Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde Oxigen30 » 02 Iun 2012, 06:04

Salut ... Si eu am o scrofita ... La inceput a fost si ea tot un pic mai agresiva ... Musca, dar in timp s-a cumintit . Acum doar cand o stresez destul de mult (gadil) atunci are tendinta sa se repeada dar cand ajunge cu botcul la deget se opreste si in unele cazuri incepe sa ma pupe :)
Poate nu are importanta dar totusi iti spun cum am reusit. Cand incerca sa muste ii spuneam NU ... nu tipam .. si poate un ton mai serios si o impingeam (u loveam , nu bobarnace) ci pur si simplu impingeam destul de usor de varfu nasului si in acelasi timp spuneam NU ... Nu e voie ... Am facut asta timp de cateva saptamani iar acum este o fetita adorabila , cuminte , linistita , ascultatoare si mai nou cu o prietena langa ea. I-am luat o fetita (pui) care sa ii tina de urat. Dupa 2 zile deja a inceput sa pupe si ea. Mai rontzane un pic dar vad ca tratamentul cu nu ... da roade si la ea.
Babutza (Tzuchi) e geloasa pe bebel (Zaira) si e un pic rautacioasa dar nu cu Zaira ci cu mine ... Deja mi-a dat cateva jeturi. Mai tot timpul, Tzuchi se interpune intre mine si Zaira si cum o ating pe Zaira incepe ma pupe.
Sunt de-a dreptul dulci de-ti vine sa le pupi :)
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusoara rea, musca pe toti :((

Mesajde maria » 02 Iun 2012, 09:50

adica indraznesti sa ne povestesti lucrurile astea si nu pui un filmulet sau macar cateva poze, (cam 200)?
ce sadici pot fi unii oamnei !!!
:smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori