Cat de tare ne simt lipsa?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Cat de tare ne simt lipsa?

Mesajde rodents'r'us » 21 Apr 2009, 10:30

Eram curios daca are cineva vreo idee cat de tare ne duc dorul porcinele astea.
Eu din pacate am tot mai putin timp la dispozitie si asa o sa fie o vreme si as vrea sa stiu daca lipsa mea din viata lor ii afecteaza negativ.
Sunt zile cand am doar timp sa le schimb apa, pus fan si hrana + verdeturi de 3 ori/zi dar cam atat, in rest sunt doar ele 3 acolo in lumea lor.
Stiu ca Fifi ma "uraste" pentru ca de cate ori ma aplec peste cusca sau sunt pe langa ea ma clantane din dinti, Kiki plange dupa mancare si se urca pe gratii sa vada ce am adus dar nu e ea foarte incantata inca de mine(e mai noua pe la noi deci e de inteles) iar Ciuffy e in extaz de cate ori o iau in mana si o mangai. Ea saracuta cand o iau in brate face popcorn chiar pe mainile mele, daca o mangai pe capsor imi linge sau imi "roade" usor de tot degetul si pare foarte incantata de atentia primita, se intinde ca o broasca pe burta sa o mangai pe spate, etc.
Mi se rupe sufletul cand ma gandesc cata atentie primeau la icneput iar acum nu prea mai au parte si repet nu pentru ca m-am plictisit de ele ci pentru ca oricat ma invart si orice fac nu imi ajunge timpul.
In fine, le afecteaza negativ lipsa mea sau nu?
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 21 Apr 2009, 12:00

Eu cred ca poti sta linistit. Din moment ce se au pe ele, au mancare la dispozitie, fan si apa, totul e perfect. Poate cea care ii place sa o mangai le mai intreaba pe celelalte daca te-au vazut cumva si ei i-a scapat.. ca parca i-ar place niste scarpinaturi pe spate si sub barbitza!
Cred ca despre acest lucru puteai discuta la Cavy Chat.. la taifasuri pentru a nu incarca forumul cu prea multe topicuri. Asta e doar parerea mea! Acolo ai mana libera sa scrii despre tot ce iti trece prin minte!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Florinike
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Florinike » 21 Apr 2009, 20:49

Ai mei au momente si momente. Desi, cel putin 8 ore nu sunt in casa, atunci cand ajung ma simt de dinainte sa deschid usa. Nu de multe ori au simtit ca am ajuns acasa si au inceput sa tipe trezind-o pe prietena mea din somn.
Cred ca atata timp cat sunt 2, nu ai de ce sa iti faci probleme, cel putin ai mei se joaca de sare talasul din cusca, cand ajung acasa mereu gasesc putin pe langa ea...

jaded2death
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde jaded2death » 26 Apr 2009, 17:09

da, ne simt lipsa...nu stiu altii cum sunt dar ai mei imi simt lipsa si inca mult...dar sa incep cu inceputul....
am avut un accident de masina intro zi si nu am mai ajuns acasa timp de 2 luni si jumatate, timp in care am stat in spital...porcii mei, cand am ajuns acasa nu ma mai recunosteau (sau s-au speriat de mine ca am inceput sa plang cand i-am vazut), a durat 1 saptamana pana cand m-au mirosit pe toate partile si parca parca le parea cunoscut mirosul meu....
de atunci am mai plecat de acasa cate 3 saptamani la recuperare dar ma recunosc cand imi aud vocea, cand intru in casa dupa 3 saptamani in care nu m-au vazut e scandal :up2: , tot timpul tipa dupa mine chiar daca nu le trebuie nimic, doar sa vin sa ma joc cu ei, sa stau cu ei...
cand sunt plecata, zilnic sun acasa si tata le pune telefonul in cusca sa-mi auda vocea si cand ma aud piuie si ei :nodding: ...
in rest pe tata nici nu il baga in seama, sunt multumiti sa le dea de mancare si gata, nu il lasa sa-i mangaie sau sa ii ia in brate.
Ultima oară modificat 01 Mai 2009, 21:34 de către jaded2death, modificat 1 dată în total.
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

silkeyes
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde silkeyes » 01 Mai 2009, 17:28

Tixi a mea plange dupa mine cand o las singura in camera se apuca de tipat cat o tin plamanii iar daca se intampla ca intro zi sa am mai multe ore la scoala, cand vin acasa sare in sus si vrea luata in brate si alintata , pupata si ma linge la randul ei :fat:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

brighii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde brighii » 02 Ian 2010, 14:38

in curand o sa-mi iau si eu DOI porcusori
eu de dimineata plec la 7:30 la scoala si vin pe la 3, 4
atata timp cat vor avea apa, fan si mancare, voi putea sa ma linistesc :?:

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 03 Ian 2010, 19:54

eu am zile cand plec la 6 juma si vin pe la 8 acasa de la facultate :lol:
stai linistit atata timp cat le dai mancare inainte sa pleci si ai grija sa aibe destule jucarii in cusca nu se vor plictisi
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

brighii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde brighii » 03 Ian 2010, 20:14

thanks Dmndash

purpleangel
Nou venit
Nou venit

Mesajde purpleangel » 26 Apr 2010, 22:15

e ciudat intr-adevar cum se ataseaza aceste mici animalute de noi,anul trecut cand am fost plecata din tara,10 zile porcutii mei au ramas la parintii mei insa in tot acest timp saracii nu au prea vrut sa manance si nici sa doarma,erau tare tristi,se pare ca le era dor de mamica lor...cand m-am intors acasa s-au bucurat tare tare si au mancat ei ceva dar cel mai interesant a fost ca toata ziua aceea ei au dormit,erau asa de tolniti si de linistiti,iti era mai mare dragul sa-i privesti.

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”