Comportament ciudat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

toma
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Iun 2010, 18:44
Localitate: cluj
Contact:

Mesajde toma » 06 Iul 2010, 21:22

Pai cum sa il controlez?in rest manaca si e bine numai cu chestia asta ciudata :shock:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 06 Iul 2010, 21:25

pipaie-l sa vezi daca tipa. sau poate il doare urechea, sau ceva.daca mananca inseamna ca e ok. porcutii cand is bolnavi nu mananca si stau prea linistiti.poate asa e el azi mai agitat. :shock:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 06 Iul 2010, 21:25

de ce nu incerci sa faci un mic video?
:friends: shrekut si runty

toma
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Iun 2010, 18:44
Localitate: cluj
Contact:

Mesajde toma » 06 Iul 2010, 21:33

Nu deci el asta face o data la doua zile cand il ating nu il doare nimic mananca guitaie cand vin la el cu mancare etc.Nu stiu poate e agitat dupa ce gata se pune jos relaxat.

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 11 Iul 2010, 22:54

Poate e foarte fericit, un mod de-al lui de popcorn :)

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 12 Iul 2010, 21:45


Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 13 Iul 2010, 20:16

Le place sa stea inghesuiti, sa se ascunda unu in altul :lol:

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 03 Aug 2010, 10:34

Am si eu o nelamurire...ce inseamna daca porcul meu isi scrasneste dintii? Nu e ca atunci cand clantane din ei de frica sau pentru a alunga un dusman, pur si simplu ii scrasneste de parca ar vrea sa ii toceasca sau nu stiu, si intre timp se poarta normal, se ridica in 2 picioare, se uita frumos...oricum, e tare deranjant sunetul pe care il face :suicide:

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 03 Aug 2010, 12:00

Nu e nimic grav, ĂŽi mai tocesc
I don't have one .

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Aug 2010, 09:11

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 04 Aug 2010, 09:34


kazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Feb 2011, 23:05
Localitate: Bucuresti

Comportament foarte ciudat

Mesajde kazu » 07 Feb 2011, 23:42

Salut,

Ma numesc Ana si am un purcelus de gunineea pe nume Roger de 5 luni (avea 3 saptamani cand l-am primit de la sotul meu), pana acum totul a fost ok, mai putin ca l-am cumparat de la pet shop cu o ciupercuta la ureche, insa cu tratament si-a revenit repede. Problema este de de cateva saptamani a devenit foarte agresiv, musca de fiecare data cand incercam sa il luam in brate si scoate un sunet ascutit insa se linisteste cand incepi sa il mangai, clampane din dinti foarte des, baraie la noi de fiecare data cand bagam mana in cusca lui (si am citit ca acest comportament indica agresivitatea, nervozitatea si dominarea).
Aseara a avut un comportament foarte bizar, s-a speriat atat de tare, nu stim din ce motiv deoarece in camera era liniste, incat practic s-a izbit de gratiile custii de cateva ori ca si cand cineva sau ceva l-a ingrozit, noi nu am fost pe faza la prima izbucnire insa chestia asta s-a repetat de 3 ori in decurs a 15 minute. I-am verificat cusca, i-am schimbat asternutul crezand ca exista un miros in cusca care l-ar fi deranjat insa continua sa stea intr-un colt si sa tremure de frica. Mama l-a pazit pana la ora 3 dimineata pentru ca refuza sa coboare de la "etaj" (i-am constuit un etaj in cusca pe unde sa se poata juca) sa mananace sau sa bea apa (este un mare gurmand :D ). Acum refuza sa mai intre in casuta de paie care era locul lui preferat, tindem sa credem ca ii este chiar frica de ea.
Va rugam sa ne ajutati cu niste sfaturi deoarece nu stim ce sa ii mai facem, ne jucam cu el, il lasam liber sa "exploreze", ii acordam toata atentia noastra, practic ne-a animat viata. Sa fie cumva vreo afectiune, vreo boala care se manifesta in stilul acesta?? Doctorul a spus ca este sanatos...
Nici macar nu ma lasa sa ma uit la unghile lui si ma gandesc cu groaza cand il vom duce iar la doctor sa i le taie deoarece este foarte agresiv (ultima oara l-a capsat), nu musca tare dar nu mi se pare un comportament tocmai ok, avand in vedere ca porcusorii sunt niste animalute de companie foarte prietenoase.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea insa chiar ne face griji pentru el si nu stim ce sa ii mai facem.

Astepam sfaturile voastre cu cel mai mare interes.

O seara placuta tuturor.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Comportament foarte ciudat

Mesajde Gemon » 08 Feb 2011, 09:32

Ce dimensiunea are cusca si cum este amenajata, ai putea insera una sau mai multe poze cu el in cusca? Vezi aici cum viewtopic.php?f=13&t=8 cum.

Porcusorul este singur, intr-un mediu nou/schimbat si/sau nepotrivit pentru nevoile sale comportamentale toate stimulurile venite din exterior sunt traite ca un stres. Poti schimba aceasta experienta, la el instinctul de supravietuire, frica este mare, deoarece nu stie ce urmeaza, probabil zgomotele necunoscute si miscarile bruste, sau dupa caz una sau mai multe stimuluri cu semnificatie neplacuta il determina sa fie mereu in alerta, scopul tau este ca stimulurile venite din exterior sa fie asociate cu lucruri placute. Cum obti succes? Cu multa rabdare si perseverenta, pe langa "imblanzire" asigurandu-i si un mediu adecvat si un congener de acelas sex cu care poate interactiona. Cand intri in incapere, cand te apropii de cusca, sa incepi sa vorbesti cu el, pentru a nu-l "lua pe nepregatite".

El se sperie mai ales atunci cand brusc apare ceva schimbare in mediu la care nu este pregatit sa faca fata, ca de ex. un zgomot ce apare brusc si al carui mesaj nu intelege, nu stie ce ii va urma sau leaga cu stimuluri neplacute.

1. Daca este unul cu semnificatie pozitiva, acesta diminueaza/reduce instinctul de refugiere, deoarece stie ca va urma ceva bun, ceva de care nu trebuie sa se teme, asa se poate reduce frica, se poate imblanzi porcusorul, dandu-i des ceva bun, pentru a asocia vocea ta, mirosul tau, pasii tai cu acesta.
2. Daca nu stie cu ce anume sa asocieze (ce va urma?) un anumit stimul venit din exterior, atunci incearca sa se ascunda/intre in alerta/incremeneste.
3. Un stimul pe care deja cunoaste dar nu are o semnificatie pozitiva sau negativa, devine unul neutru la care nu are rost sa actioneze, fiind fara importanta in ceea ce priveste impactul asupra vietii lui cotidiene (zgomotele obisnuite din casa, zgomote de fundal ca cea al televizorului etc.).

Verifica ce stimuluri ii provoaca frica, si incearca sa schimbi aceasta reactie intr-una pozitiva din punct de vedere a porcusorului. Mediul bogat in stimuluri ce incurajeaza comportamentul de cautare-cercetare (accesorii si bariere vizuale, o mana de fan pus ocazional si in cusca, verdeturi puse in suport minge sau atarnate deasupra unui accesoriu, loc de odihna placut si confortabil etc., vezi aici custi si accesorii pentru a te inspira http://www.gemon.ro/galerie/ketrecek_ke ... index.html) ii distrage atentia spre activitati ce sprijina acest comportament. Compania unui alt porcusor are un efect deosebit asupra sanatatii lui, este un animal cu puternic intinct social, interactioneaza intens cu cei din specia lui. Ofera-i neaparat un porcusor de acelas sex drept partener, acesta si un mediu potrivit isi va face efectul si vei avea parte de multe clipe fericite alaturi de ei.

kazu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Feb 2011, 23:05
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde kazu » 08 Feb 2011, 20:07

Buna seara,

Multumim mult pentru raspuns, pe link-ul urmator http://s1111.photobucket.com/albums/h48 ... zea/Roger/
gasiti poze cu amenajarea custii si cu Roger.
Am citit cu atentie sfaturile date, insa noi nu ne-am apropriat niciodata de el brusc si nici nu am incercat sa il scoatem din cusca fara sa vorbim cu el inainte. De obicei vine singur la mana noastra dar in acelasi timp scoate si acel "barait". Am incercat pe cat posibil sa nu facem zgomot puternic in preajma lui insa marea problema este ca locatia custii este in living deoarece nu avem un alt spatiu in care sa il tinem. Dimensiunile custii sunt 1200/600, nu cred ca este o cusca mica (am incercat sa i-o cumparam pe cea mai mare). Are dozator de hrana in forma de minge, casuta de paie cu un prosop curat inauntru pe care sa doarma, apa proaspata si hrana (uscata si verdeata) la discretie si un tub de plastic prin care se poate plimba.
Mie mi se pare ca acum este chiar mai speriat decat era cand l-am cumparat si asta de cateva zile, cand venim acasa nici nu ne mai baga in seama Credeti ca solutia ar fi sa ii cumparam un partener? Daca nu il accepta pe teritoriul lui si este agresiv cu el? Ii putem lua un purcelus mai mic ca si varsta, ar fi o problema?

Multumim frumos pentru ajutor.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament foarte ciudat

Mesajde MaraC » 08 Feb 2011, 21:38

Dimpotriva, sa fie mai mic partenerul e mai bine
Trebuie sa fi atent(a) ca partenerul sa fie de acelasi sex, daca nu sti sexul exact sau vrei sa fi mai clarificat(a) in privinta sexului pune o poza clara cu zona lor genitala in locul potrivit

Din mesajul tau reiese ca cusca este de 120 pe 60 cm, fiind foarte O.K. .


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori