Comportament ciudat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Comportament ciudat

Mesajde rodents'r'us » 16 Mar 2009, 23:33

Acum 5 minute am decis sa scot fetele pe rand la o portie de tinut in brate.
Am luat-i mai intai pe cea mai Fifi(femela alfa) dar am zis ca merita si aia mai mica o portie.
Am lasat-o pe Fifi jos si cand am vrut sa o iau pe aia mica a inceput sa planga destul de tare iar Fifi a facut ceva ce nu a facut de cand o am. Se invartea in cusca in zona in care eram eu cu plangacioasa si era foarte foarte agitata. Precizez ca Fifi nu iese nici batuta din casuta cand sunt eu langa cusca mai mult nu se agita pe afara si nici nu fuge de colo colo.
In timp ce se agita scotea si ea niste ciripituri ciudate pe care nu le-am mai auzit asa ca am decis s-o las pe aia mica inapoi in cusca sa se camleze ambele.
Cum am pus-o jos, Fifi s-a luat de ea, a fugarit-o prin cusca pana in casuta si acolo au inceput sa se invarta si sa se certe.
Asta a durat cam 1-2 minute dupa care s-au calmat.
Are cineva idee de ce Fifi a reactionat asa? Mai ales ca ii este o frica de mine de o apuca tremuratul cand sunt pe aproape.
Acuma stau ambele si mananca de zici ca nu s-a petrecut nimic.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Comportament normal!

Mesajde Gemon » 17 Mar 2009, 02:43

Pe pagina Comportament:
In salbaticie fiecare membru se simte raspunzator pentru puii din grup, puii sunt ocrotiti si ingrijiti de oricare membru si in captivitate. (...) Daca un pui se rataceste, se simte singur sau tipa, unul dintre adulti ii vine imediat in ajutor, puiul fiind condus catre mama sau ingrijit de oricare membru al grupului. Datorita acestei comportari devine extrem de usoara combinarea unui porcusor adult cu un pui, ei se vor imprieteni foarte usor si repede.

Cum cel mic a tipat, Fifi imediat i-a sarit in ajutor, instinctul social a determinat-o sa "o apere", sa o linisteasca, sa vada ce e cu ea. Ai scris ca a fugarit-o, si au inceput sa se invarte si sa se certe - asta ai constatat tu, din prizma umana. Defapt ei "discutau", prin limbaj corporal, olfactiv, vocal isi exprimau starile, sentimentele, reactiile la diferitii stimuli, cel dominant de cele mai multe ori subliniind totusi si statutul de alfa/rang superior, pentru a fi "respectat" (ascultat).

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 17 Mar 2009, 10:34

Foarte tare deci speriata si timida de Fifi care de obicei se ascunde de mine ca de foc a venit sa-mi dea in gura :lol:
Mi s-a parut foarte ciudat pentru ca e prima data cand iese din casuta asa cu tupeu cand sunt eu langa cusca mai mult sa se si invarta in zona in care sunt eu si sa "comenteze".
Mersi de raspuns si sper sa le treaca si frica asta de mine ca le am deja de peste o luna si inca fug in casuta cand sunt in zona custii :cry:
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 27 Mar 2009, 10:55

Azi e a treia zi de comportament ciudat...si nu stiu daca e normal. A inceput prin a roade gratiile, nu prea mananca decat fan mult si niscai hrana uscata, se agita, sare si uneori plange, clantane din dinti si ar vrea sa roada intr-una de parca l-ar durea dintii. E f agitat, da ture in cusca de parca i-a pus cineva piper pe limba. Cand l-am luat azi din cusca l-am gasit cu puta scoasa si ma gandesc... o fi in calduri? :?: :!:

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 27 Mar 2009, 14:49

Nu cred ca putza scoasa inseamna ca este in calduri. Poate a facut pishu si i s-a agatat in blanitza si nu a putut sa o mai traga inapoi. Cand mai observi acest lucru ar fi bine sa iei un pic de tifon sa il inmoi in putin apa caldutza si sa ii dai acolo. Aventual si un pic de betadine cu unguent de galbenele, sa nu se infecteze. Nu ar trebui sa se intample nimic rau, dar paza buna trece primejdia rea. Putza ii va intra la loc.
Comportamentul acesta bizar cred ca se datoreaza si faptului ca nu are un congener. El se plictiseste si face tot felul de nebunii sa mai treaca timpul. Acum nu mai stiu daca tu ai 2 porci sau doar unu. Daca ar fi doi, ar fi un mijloc de comunicare intre ei. Daca e singur, atunci e suparat si mai vrea un fratior. Asa ca nu mai sta pe ganduri!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 29 Mar 2009, 00:42

Despre roaderea gratiilor se poate citi aici
http://www.gemon.ro/gratii.htm

Se mai intampla ca la masculi sa se infasoare un fir de par pe gland sau sa se blocheze din cauza altor corpuri straine. In afara de spalare este posibil sa fie nevoie de ungerea locului respectiv cu unguent de galbenele pentru a facilita scoaterea (alunecarea) corpului strain.
http://www.gemon.ro/boli4.htm#genital

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 29 Mar 2009, 09:08


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 29 Mar 2009, 21:31


Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 29 Mar 2009, 22:49

Asa am sa fac, am sa dau cu unguent de galbenele. Insa cu fratiorul inca mai am de asteptat ... din motive financiare. Dar mai e ceva ce nu inteleg: legume sau fructe nu mananca decat din mana mea, altfel nu se atinge de ele si ajung sa se oxideze si le arunc pe degeaba, chiar imi pare rau. Si apropo cantitatile sunt f mici, dar in schimb fanul ii place la nebunie si iarba sau rocoina. Sa nu ii mai las peste zi hrana uscata ca sa-l fac sa manance mai multe verdeturi? Nu mai zic ca a inceput sa ma capseze de degete...dar nu f tare. In rest sare ca zapacitul, alearga, impinge cu botul tunelul si face popcornuri la greu, asta cand nu sta linistit intr-un colt.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 30 Mar 2009, 11:10

MadalinaImagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 30 Mar 2009, 11:23


Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 01 Apr 2009, 09:55


Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 01 Apr 2009, 09:59

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 01 Apr 2009, 10:09

"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

Avatar utilizator
Extasssy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 09 Apr 2009, 00:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

INTREBARE

Mesajde Extasssy » 13 Apr 2009, 21:26

Buna am si eu o micutza intrebare la voi... Astazi am observat un comportament foarte ciudat la porcuta mea Piggy. A inceput prin a scoate un sunet ciudat fie mai tare fie mai incet pe care l-am gasit si pe gemon.ro Tipa - Sunet al foamei, singuratatii, durerii, fricii. Datorita convietuirii cu omul porcusorul a dobandit un reflex conditionat. Auzind zgomotul precedat de servirea hranei (zgomotul pungii de nailon, al deschiderii frigiderului, sosirea stapanului etc.) porcusorul scoate un tipat ascutitor, nerabdator (de multe ori chiar si atunci, cand nu ii este foame ) Cu un tipat plangator isi exprima singuratatea, deprimarea. Daca se sperie sau ii este frica (intra in panica), tipa cu spaima.

AM scos-o sin cusca si am lasat-o in pat... facea ture de la un capat la altu... imi venea mie in palma (nu a facut asta pana acum) si din palma mi se catara pe umar... alerga prin tot patul si scotea sunetul asta ... Venea si ma lingea pe degetele de la mani sau pe nas... eu stateam cu capul pe pat... Foame sigur nu ii era ca tocmai mancase o portie de castraveciuor si fan... I-am mai dat niste fan... de la mine din mana si a papat tot... dar alerga prin tot patul scotand sunetele de care va spuneam...

Este posibil sa faca asa pentru ca este singura? Si simte nevoia sa alerge cu un alt porcusor? Sper ca asta e... pentru ca oricum miercuri va veni si surioara ei...

Daca nu e asta? Ce altceva ar putea fii?
Anca, Piggy si Fluffy


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori