Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Re: cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde claudiam » 29 Noi 2010, 00:11

are doua luni de cand a fatat.Nu se cearta, dar fetita mea e mai jucausa, iar cealalata Fulg de Nea ( e alba in totalitate) nu o baga in seama.Si sper sa se acomodeze si cu noi
Maia vei fi mereu in inima mamicii si taticului tau.te vom iubi mereu-azi dimineata s-a implinit trei luni si jumatate de cand ai plecat de langa noi

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Cum procedam cand il aducem pe al doilea?

Mesajde kity » 09 Mai 2011, 21:13

Sper ca nu am gresit deschizand acest topic, dar m.am uitat la celelalte si nu m-am lamurit foarte tare :thinking: .
As avea si eu cateva intrabari despre cum sa procedez cand il voi aduce pe al doilea:
1.Am inteles ca trebuie sa fie mic(mai mic ca primul),este corect?
2.Cei cu experienta spun ca trebuie sa se intalneasca in mediu neutru.Ii pot lasa sa se intalneasca direct in cusca cea noua(Fozzy nu a fost inca acolo)?
3.Stiu ca fiecare trebuie sa aiba bolul sau cu mancare adapatoarea sa cu apa, etc.Pot sa ii pun celui mic mancarea intr-un bol din care a mai mancat Fozzy?
4.Ar fi bine sa le pun "culcusurile" la acelas etaj sau la etaje diferite, pentru a fi fiecare stapan pe etajul sau?
Cam acestea sunt nelamuririle mele, deocamdata :smile: , dar o sa va mai intreb cand o sa am altele :hi: .
P.S. mi-ar prinde bine si cateva idei de nume pt noul purcel, sunt tare indecisa, asa ca nu mi-ar strica un pic de ajutor :flowers:
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum procedam cand il aducem pe al doilea?

Mesajde irena » 09 Mai 2011, 23:11

incerc sa iti raspund pe puncte :)

1. este bine sa fie puiut, pentru ca atunci ierarhia e ca si gata stabilita: cel mic se supune celui mare
2. trebuie sa se cunoasca pe teren neutru, iar dupa stabilirea ierarhiei pusi impreuna in cusca si tinuti sub observatie, sa nu se bata. ii pui pe o paturica pe care nu a mai fost Fozzy si ii lasi sa isi vada de ale lor pana cand ierarhia e stabilita. daca ai fi avut o cusca veche, trebuia spalata bine cu otet, clatita si abia apoi pusi mustaciosii.
3. pentru siguranta poti sa speli bine de tot bolul. eu de exemplu am un singur bol (maricel) si papa amandoi din el. adapatoare am 2.
4. nu trebuie sa fie "stapani pe etaj". fa in asa fel incat sa le ramana mai mult spatiu de joaca. chiar daca tu le pui un culcus sus si unul jos, cel mai probabil ca vor dormi impreuna intr-un loc in care le place. ai mei adorm pe unde apuca, uneori tolaniti unul langa altul, alteori fiecare in culcusul lui (charlie tunel si fra sub podulet).

sa pui poze cu piticul, sa ne bucuram si noi de el :)

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum procedam cand il aducem pe al doilea?

Mesajde kity » 09 Mai 2011, 23:15

promit! o sa pun o gramada de poze cu el rofl
si multumesc mult pentru raspunsuri :flowers:
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 10 Mai 2011, 13:28

kity, iti recomand sa citesc bine site-ul, vei gasi absolut toate informatile de care ai nevoie ;) bafta multa!

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde lupuelena2009 » 14 Iun 2011, 19:56

multumesc ptr informatii,am citit si eu ce ati scris voi,caci urmeaza sa aduc un nou membru ,alaturi de nony care are 1 an :D

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 14 Iun 2011, 20:47

Stati sa zic si eu :))
Se organizeaza spatiu curat, necunoscut de porcul casei, se aseaza doua bucati porci masculi si se amesteca cu entuziasm, fericire si un varf de cutit de dorinta dominatie, se observa de la departare, in liniste si cu rabdare si uite asa s-a gatat intalnirea. ;))
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde lupuelena2009 » 14 Iun 2011, 20:56

hai ca ai fost tare !!!mai ales cu invarteala,asta sigur iese :lol: sa ai ametesti bine de tot sa nu le mai arda de cearta.... :up:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 14 Iun 2011, 21:36

nu e cazul sa ii invarti, elena. se invart ei! mai ales cel care vrea sa domine :lol:

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 14 Iun 2011, 21:43

Eu mor aici de ras! Le-am pus lucrurile inapoi la guinezi (animal printul) si: Keops a dat vreo doua ture si a pop-cornit de 2 ori, dupa care s-a bagat in cutie la loc. Yoshi e la el acasa! Pop-corneste intr-una si alearga prin toata cusca! N-am vazut asemenea titirez in viata mea! Daca te uiti prea atent la el, ametesti! =))
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 15 Iun 2011, 00:18

ai mei, dupa ce le fac curatenie si le pun asternut curat, se apuca de fugarit. evident ca jumate de talas zboara pe afara. dupa care ritualul lui charlie e sa se urce in hamac si sa popcorneasca. la penultima schimbare fra s-a suit pe hamac, a popcornit, dupa care s-a intors cu burta in sus si a stat cateva secunde. dupa a mai facut o tura de popcornuri si a luat somn. imi venea sa il mananc! acum ca e bolnavior, prefer sa nu il stresez cu pozatul. oricum e suparat si ma cearta si incearca sa ma muste. insa astept cu nerabdare sa il pozez cand e sanatos ;)

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 15 Iun 2011, 00:24

Hehe! Si eu abia astept sa-i vad pe mandri! :) Keops intre timp a descoperit ca exista viata si inafara cutiei :D se cocoata intr-una in casuta si alearga amandoi prin toata cusca!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde kity » 18 Iun 2011, 13:03

salut . imi pare rau ca nu am mai intrat pe forum, dar a venit vacanta si.. am mai profitat :D
azi i.am luat li fozzy un prieten care are 1 saptamana si habar n'am cum sa procedez..
sa ii las sa se intalneasca, sau sa mai astept sa mai cresca cel mic?
uite cateva poze cu el
Imagine
Imagine
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 18 Iun 2011, 13:10

Buna Kty! Dar de unde ai luat un porcut de doar O saptamana??! E foarte mic, procusorul are nevoie de mama lui, de laptele ei...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde kity » 18 Iun 2011, 13:15

nu are chiar o sapt.. e un pic mai mare, dar mananca singur(o spun cu mana pe inima pt ca face asta chiar acum :lol: )
la.am luat de la un petshop. e al unei femei care are crescatorie si face o treaba buna, asa ca nu imi fac probleme ca este bolnav.
dar nu stiu cum sa procedez cu cel mare... stiu ca trebuie sa se intalneasca pe teren neutru.. dar ar trebuii sa mai astept sa creasca cel mic..??? :thinking:
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori