Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 18 Iun 2011, 13:18

Kity, puii mananca de mici, dar ei au nevoie de mama lor. Si daca doamna care are acea crescatorie, da puii la doar o saptamana, e clar ca nu face treaba buna... Eu zic ca ii poti pune impreuna, pentru ca cel mic sufera cu siguranta, iar dominatia va apartine automat celui mai mare. Numai sa respecti conditiile indicate in paginile anterioare: teren neutru, lucruri, paturici, s.a.m.d. care sa nu fi fost folosite de Kity. Asa ca succes!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde kity » 18 Iun 2011, 13:22

iti multumesc mult pt sfaturi :flowers:
o sa ii pun impreuna , sa vad cum reactioneaza... :winking:
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 18 Iun 2011, 13:23

Dar sa nu te bagi intre ei decat daca vezi ca il musca Kity pe pui!!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde biancadumy » 18 Iun 2011, 13:23

Cate grame are cel mic...poate are 3-4 sapt nu 1 sapt ...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde ramona_inka » 18 Iun 2011, 13:31

Kiti, scuza-ma te rog dar ceea ce spui tu este o contradictie: a vinde pui putin mai mari de o saptamana nu inseamna ca face treaba buna :!: Puii masculi trebuie sa stea cu mama macar 3,5-4 saptamani, puii femela putand sta in continuare cu mama pe termen nelimitat.
Intalnirea pe teren neutru este valabila cand masculii sunt deja mari, intarcati... nu cand unul din protagonisti este inca "sugaci" si are mare nevoie de un alt porcusor mai mare, de mama de la care sa suga, de frati alaturi de care sa invete regulile societatii guineze, de la cine sa invete sa manance si multe, multe alte lucruri utile. La acest pui in nici un caz nu e vorba acum de dominatie ci de ajutor in al ridica, sa se faca mare. Pune puiul impreuna, te asigur ca nu va fi nici un razboi. Cel mic nu va avea decat de profitat de la cel mare. Va avea o sursa de siguranta, de boabe cecale, va invata ce si cum sa pape si avantajele pot continua. Obseva de asemenea cum isi face defectia. S-ar putea sa fie inca nevoie sa il ajuti.
BIne ar fi daca nu am sustine asfel de vanzari la varste fragede. O minima informare in prealabil si un refuz al nostru, al cumparatorilor, de a lua puii mult prea devreme de langa mama, ar insemna mult.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 18 Iun 2011, 13:38

Ramona, dar de laptic nu are nevoie? Ma gandeam sa il duca inapoi la mama... Eu n-am mai vazut pui in prima luna de viata, dar din poze asa pare sa fie... Stiu si eu de la discordia ca puii papa inca din primele zile legume, insa si laptele banuiesc ca joaca un rol foarte important si nu cred sa existe un inlocuitor, ca in cazul cainilor si pisicilor...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde ramona_inka » 18 Iun 2011, 14:08

Ba da, ideal ar fi sa poata fi dus inapoi si sa stea pana la o luna dar... sunt mai multi factori:
- nu am observat din postarea sa ca ar dori/putea sa duca puiul inapoi
- nu stim daca crescatoarea mai doreste sa il primeasca
- nu stim daca mama il va mai primi (cel putin teoretic mamele porcusori sunt mame bune, primesc si puii altor femele daca femelele au stat dintotdeauna impreuna sau puii sunt de varsta apropiata cu ai lor. Din experienta iti pot spune ca am femele porcusor care accepta orice pui indiferent de varsta si marime, cum am si femele care nu accepta sub nici o forma alt pui in afara de ai ei proprii, indiferent ce metoda am aplicat)
- inlocuitor de lapte nu exista (el are mare nevoie in aceasta perioada de lapte, asa este, mai ales ca acum la sfarsitul primei satapamani si inceputul celei de a doua mama este in cea mai mare productie de lapte si e pacat ca puiul sa fie lipsit) dar poate fi suplinit prin mancarea de bebelusi facuta special pentru sugari cu varsta de minim 6 luni si care sa contina macar 2-3 cereale (http://www.gemon.ro/orfan.htm#fibre). Intr-adevar, multi considera ca daca puii pot manca singuri nu mai au nevoie de lapte si pot fi indepartati de langa mama. Total gresit. :!: Puii se nasc partial independenti, sunt dotati cu dinti, au blanita si ochii larg deschisi la nastere, dupa cateva minute de la nastere sunt capabili sa mearga dupa mama si din a doua zi mananca cam tot ce primeste si mama, dar :!: acestea sunt adaptari necesare pentru a supravietui in mediul natural.

Intr-adevar, din poze puiul pare foarte mic. Raportul dintre cap si trunchi, pozitia picioarelor in momentul cand sta/se deplaseaza spun multe despre un pui.

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde kity » 18 Iun 2011, 14:34

sa il duc inapoi nu pot.. din cate am inteles mama lor nu mai e :cry: ... un amanunt ce se pare ca mi.a scapat...
o sa ii dau manacre din aceea de care a spus Ramona...
eu sper sa am bine grija de el...
fozy l.a acceptat.. adica nu prea la muscat si cel mic vad ca il urmeaza peste tot :surprised:
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde roseta.stoned » 18 Iun 2011, 14:37

PAi cred si eu ca il urmareste peste tot,mititelul! :cry: Sa ai mare grija de el! Si daca ai ocazia sa mai mergi pe acolo si o cunosti pe doamna, incearca s-o educi, sa ii spui sa nu mai dea puii inainte de o luna, macar!!!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde kity » 18 Iun 2011, 14:45

cred ca m.am cam grabit cand am spus ca face o treaba asa de buna... adevarul e ca ea imi recomanda sa iau o fata, nu un baiat pt ca o sa se bata :roll: , avand in vedere ca eu aveam un baiat(pe Fozzy) . i.am zis ca stiu ca la inceput or sa se bata un pic dar o sa se stabileasca ierarhia si o sa fie bine... cred ca a inteles in cele din urma :confused:
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 18 Iun 2011, 22:12

in primul rand, tanti respectiva nu este crescatoare, ci inmultitoare. e o diferenta enorma. drept dovada mama porcutului a murit, ceea ce clar denota neglijenta! probabil ca porcuta nu avea varsta potrivita pentru o gestatie, sau a fost supusa unor gestatii repetate. pacat. eu ma mir ca puiul a supravietuit. drept urmare, in locul tau nu m-as baza pe faptul ca puiul e sanatos. sper din tot sufletul sa nu ai probleme cu el, insa nu e exclus sa ai. ca sa nu mai zic ca la 1 saptamana nu e dezvoltat suficient. eu iti doresc bafta multa, sper ca porcutul sa fie sanatos si sa se inteleaga cu fozzy.

Avatar utilizator
kity
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 157
Membru din: 28 Dec 2010, 20:09
Localitate: Craiova

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde kity » 18 Iun 2011, 22:33

cu fozzy vad ca se intelege.. adica dorm impreuna.. dar fozzy face mereu sunetul ala.. ca si cand ar tremura si se invarte in jurul lui
am citit pe site cum sa am grija de cel mic l si ce mancare ii trebuie , asa ca, cred ca ma descurc :smile:
si uite s 2 poze :love:
Imagine
Imagine
Va pupa Kity, Fozzy si Bruno!<3

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 18 Iun 2011, 22:34

e absolut superb piticotul. are niste culori fantastice, e dulce de tot. insa muult prea mic!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde biancadumy » 18 Iun 2011, 22:48

Doamne...ce mic e :(
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde cryssa » 11 Iul 2011, 15:46

fetelor(si baieti) am si eu o nelamurire, sper ca am postat unde trebuie :thinking:
legat de hyun si kien.. nu se bat, se mai baraie din cand in cand dar nu musca nici unul(desi am impresia ca hyun are parul mai scurt in ultima vreme ~X( )
dar nu am mai vazut porci atat de distanti :cry: pana si kien e mai apropiat de mine decat de hyun.. in afara de ora meselor kien sta intr'un colt si hyun la 1 metru de el. din cand in cand mai face kien niste ture de cusca si il impinge pe hyun dar asta e cam tot contactul lor :cry:
e normal??? porcilinii nu ar trebui sa..fie atasati de alti porcilini???
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori