Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Ancu Toma » 20 Noi 2011, 12:18

Irena, sa traiti am inteles!
Maine cand e ziua de curatenie in cusca promit sa ma conformez! Si multumesc pentru indicatii, sper ca asa sa nu ma mai trezesc noaptea in baraielile lui big-brother. Oricum s-a potolit un pic Rontzy, asta dupa ce i-am facut o mini baita (a se citi sters cu servetele umede pt bebe) la ala micul. Il mai baraie, dar parca nu asa de des si nu mai are dorinta aia nebuna sa se "catere" pe el de fiecare data cand e Fluffy intors cu spatele. :clapping:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 20 Noi 2011, 23:04

cu mare drag si sa iti fie de folos ;)
imi pare rau sa te dezamagesc, insa de baraieli vei mai avea parte. mult si bine :lol:
insa nu te speria, e absolut normal. cand minorul va creste, va dori sa preia sefia :)
se intampla si la fetite. ai mei se cotaie intr-una. insa dupa cotaiala papa impreuna,
se joaca impreuna, si dorm impreuna :) inghesuiti in aceeasi cusca, unul calare pe
celalalt :)

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Ancu Toma » 21 Noi 2011, 19:19

Am auzit ca baraitul asta o sa dureze pana la varsta de trei ani, e adevarat? Daca da, inseamna ca nu mai e mult, doar vreo 2 ani si "un pic". :sleeping:
La mancat avem unele mici probleme, in sensul ca de cand a aparut asta mic, Rontzy a inceput sa prinda in greutate (mancand doua portii in loc de una). Spre dezamagirea lui insa, Fluffy a prins din zbor ideea si de ieri ii ia felia de castravete din gura, asta dupa ce mananca portia lui. :giggle:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde khaos » 21 Noi 2011, 19:31

Asta e de bine. Perspicace asta micu' :lol: O sa fie distractie mare in doi!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 21 Noi 2011, 20:20

cred ca vor tine mai mult de 3 ani. depinde mult de porcuti.
unii sunt mai dominanti, altii mai putin :) cu un porct mai
putin dominant vei avea mai multa liniste decat "ghinionistii"
cu 2 porcuti cu personalitate :)

Avatar utilizator
d13ea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 26 Oct 2011, 18:56
Localitate: intorsura buzaului

Heeeelp

Mesajde d13ea » 15 Dec 2011, 09:11

De 4 zile i-am adus porcutzei mele o partenera da joaca (mai exact pe sora`sa) Intrebarea e,in general doi porcusori la un loc pot fi atat de galagiosi? ~X( M-au trezit de la 6 dimineata cu niste zgomote greu de suportat. Mai exact Chiti a mea baraie leganandu-se de pe un picior pe altul catre cea nou venita,iar aceea chitzaie (de parca ar deranja`o ceva) Ce se intampla intre ele? Cat o sa dureze scandalul asta? :worried:

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Heeeelp

Mesajde anisoara » 15 Dec 2011, 09:22

Chiti baraie pt ca vrea sa se impuna nou venitei.
Vrea sa-i arate ca ea este sefa si ca trebuie sa se supuna.
Mai multe detalii gasesti aici http://www.gemon.ro/comportament2.htm#ranguri
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde irena » 15 Dec 2011, 13:21

cand ai adus-o pe cea mica, le-ai facut cunostinta pe un teren neutru, sau le-ai pus direct in cusca?

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Gabici » 20 Dec 2011, 12:55

Poate s-a mai discutat despre ceea ce doresc s va intreb, atunci imi cer scuze, dar cu o simpla cautare nu stiu daca as gasi.
E vorba despre un porcusor ce l-am primit cand era bolnav, acum e aproape sanatos, si as vrea sa ii caut un stapan serios; insa pana atunci nu as vrea sa sufere prea mult de singuratate la mine ( a facut-o 3 ani la vechii stapani unde era complet singurel). Asa ca m-am gandit sa il las eventual pe un teren neutru sa se intalneasca cu baietii mei (si el si ai mei sunt masculi). Stiu insa ca daca ii pun in cusca impreuna risc sa se schimbe ierarhia stabilita deja si sa ii dau peste cap. Intrebarea este: daca ei toti trei se vor intalni de cateva ori pe un teren neutru ca sa socializeze, si asa risc sa ii bulversez pe ai mei, sa se schimbe ierarhia sau sa apara probleme pe viitor?
As vrea sa le fie bine la toti...
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Gemon » 20 Dec 2011, 16:05

Daca introducem un nou porcusor in grup, relatiile dintre membri vor fi reevaluate. In perioada initiala ei vor stabili din nou ordinea ierarhica.
http://www.gemon.ro/comportament2.htm#ranguri

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Allma » 21 Dec 2011, 22:45

Buna! Daca sunt off asta e, dar alt topic nu mi-a venit in minte :lol:
Stiti mult ca am 2 porcute, mama si fica, restul nu sunt chiar ai mei....si m-am gandit la ceva....mama si fica ar putea avea probleme cand aia mica creste? Sau ierarhia va ramane cea naturala mama-fica? Ca ma gandesc ca poate vor fi certuri intre mama si viitoarea adolescenta..... :(
Old username: Andreea_Molly

mariaaa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 29 Noi 2011, 19:27
Localitate: bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde mariaaa » 26 Iun 2012, 14:24

buna..in seara acesta va sosi o prietena pentru bubu a mea..dar imi e frica cum va reactiona fetele la intalnire:(( e prima oara cand fac cunostinta la doua porcute..help me :((

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde khaos » 26 Iun 2012, 14:39

Pai pana diseara mai e timp gramada ;) Ai cautat si tu pe forum ori pe site informatii despre aceasta "procedura"? E ceva ce nu ai inteles, ori despre care vrei sa intrebi?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

mariaaa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 29 Noi 2011, 19:27
Localitate: bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde mariaaa » 26 Iun 2012, 15:29

am cautat..amm citit...dar tot mi frica..o problema ar fi ca eu am decat cusca in care este bubu mea(1/50) si am citit ca trebuie tinuta in alta cusca

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde khaos » 26 Iun 2012, 16:05

Nu stiu daca ai citit cu foarte mare atentie, insa trebuie sa le faci cunostinta pe teren neutru, in nici un caz nu aduci porcuta noua acasa si o pui in cusca la Bubu.
Le aranjezi un spatiu separat si pe care Bubu nu a ajuns inca, le pui ceva mancarica, niste fan, ascunzatori si le lasi acolo sa-si faca numarul.
Cusca lui Bubu o iei si o speli bine cu apa si cu otet ca sa nu mai ramana mirosul lui Bubu in ea. Abia dupa ce le-ai lasat pe gagici o vreme sa se cunoasca, le poti pune in cusca. Pentru 2 porcute o cusca de 100x50 cm este ok.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori