Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde a`mica » 11 Sep 2008, 14:09

Am cumparat un porcusor de o luna si imi este frica sa il pun cu cel care are un an..cum sa fac sa ii obisnuiesc???sa ii scot de ,mai multe ori pe zi impreuna??sau sa ii las pe jos sa se miroasa ei??mi-e frica ca se suie pe el..amandoi is baietei..ma ajutati?
Va Multumesc

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 11 Sep 2008, 14:18

Sfatul meu este sa ii pui pe jos sa se miroasa si tu sa ai grija ca cel mare sa nu se urce pe cel mic.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 11 Sep 2008, 14:25

Felicitari pentru achizitie! :up2:
Cum il cheama pe noul venit? Cand pui poze cu el? Cand il inscrii in concurs?
Si ca sa revenim la problema ta: draga mea, trebuie sa ii ti in custi separate pana se obisnuiesc unul cu mirosul si miscarile celuilalt. Tine-i si tu 2-3 zile fara sa ii intalnesti deocamdata in custi vecine. Apoi scoate-i pe un teren "neutru" pe unde nu a mai fost porcul "vechi" si lasa-i sa se miroasa si sa se atinga. Sa fii pregatita cu un prosop sa intervii in cazul in care se bat. Sa repeti operatiunea asta cateva zile. Dupa ce se acomodeaza unul cu celalalt fie ii muti in alta cusca mai mare, fie speli bine cusca si accesoriile vechi, le clatesti cu otet de mere si ii pui impreuna. Ii supraveghezi o perioada sa vezi cum reactioneaza.

Trebuie sa ai rabdare cu ei. Bafta :smile:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Sep 2008, 14:55

despre porcuti
se tin o perioada separat ca cel nou venit sa se obisnuiasca cu mirosurile si zgomotele din casa si cel vechi sa se obisnuiasca cu mirosul unui nou porcut, de asemenea ca sa fii sigura ca cel nou cumparat e sanatos. de obicei cei cumparati din pet-uri au micoze sau paraziti.
nu iti face probleme, sigur se vor mirosi, se vor urca unul pe altul, se vor marai si capsa. important e sa nu se muste rau, sa isi smulga blana sau mai stiu eu ce le da prin cap. asta e in functie de caracterul fiecarui porcut. reguli de adaptare nu prea sunt. trebuie observati si despartiti cand e de rau
Ultima oară modificat 12 Sep 2008, 12:21 de către maria, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 11 Sep 2008, 16:47

Am uitat sa zic ca il tot miroase la fund si il ridica de fund in sus:D..iar cu cusca am incercat..iese printre gratii ca e mic:| :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Sep 2008, 19:26

iti multumesc ca ai renuntat la semnatura aia animata. asa ceea ce spui are mai mare impact
poti sa iti pui ceva mic si discret

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 11 Sep 2008, 21:31

iese prin gratii? cred ca e foarte micut, ai grija sa nu fie bolnav...
ai putea sa iei o cusca cu peretii de plastic, l-ai putea pune temporar intr-o cutie sau ai putea acoperii peretii de metal cu folie.
succes si :kiss: pt. micut!
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 11 Sep 2008, 23:53

cred ca cel mai important in aceasta faza e sa stii ca porcutul e cu adevarat mascul
daca acest lucru e clar atunci urmeaza sfaturile de pe gemon
prima oara lasa-i sa se intalneasca pe un teren neutru(presupun ca deja ai facut asta)
daca masculul cel mare nu e agresiv poti sa ii pui impreuna,dupa ce ai spalat bine cusca, in talas curat ,sub supravegherea ta.
daca nu se cearta atunci nu ai de ce sa iti faci griji ,dar la inceput trebuie sa ii supraveghezi.
porcutul nu trebuie tinut separat ca sa creasca mare :lol: ci doar initial in carantina, apoi daca exista probleme intre cei doi, ca sa ii obisnuiesti.
inca o data, important e sa fi sigura ca e mascul :!:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 12 Sep 2008, 14:54


Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Sep 2008, 10:56

porcusorul de o luna il am aproape de o saptamana..dar tot fricos e..nici nu pot sa il ating ca fuge,Ricky nu era asa...el in 2 zile sa acomodat..ma ajutati? :(

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 20 Sep 2008, 21:26

andrutza, si eu am aceeasi problema, cu o porcuta de 1 luna jumate, pe care o am deja de 3 saptamani.
iar, ca sa pun gaz pe foc, 2 saptamani a fost in carantina, copilul nimanui....lucru ce a salbaticit-o si mai mult.

DAR... o iau zilnic in brate, port un halat de baie pe mine, iar ea se mai ascude in el. ii dau mereu ceva de mancare cand o iau... si cateodata, cand sta pe mine, astept si 15 minute pana iese ea din starea de statuie si incepe sa roada ce i-am dat.


parerea mea, din experienta proprie: multa interactiune intre tine si puiut, sa se obisnuiasca cu vocea, cu mirosul, cu atingerea mainii tale... mancarica de cate ori o iei in brate... si multa rabdare. lacomia din ei o sa-i faca sa se dea pe brazda. eu, una, pe asta ma bazez.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Sep 2008, 21:37

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Sep 2008, 22:40


Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 21 Sep 2008, 17:51

... iar daca-ti iese figura, sa-mi zici si mie :dance: (joking)

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 22 Sep 2008, 14:33

Te asigur ca esti prima care afla :P :lol:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori