Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

mariaaa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 29 Noi 2011, 19:27
Localitate: bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde mariaaa » 26 Iun 2012, 21:47

Stiu ca nu trebuie sa o pun direct in cusca cu bubu.o sa o pun pe jos intre paturi k tarcu in care a stat bubu cu puiutii este de pipi lu bubu si ca urmare nu e bine sa le pun in tarc.maine dimineata ajunge la mine ca nu a putut stapana sa mi-o aduca

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde khaos » 27 Iun 2012, 11:13

Foarte bine, asteptam vesti! :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

mariaaa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 29 Noi 2011, 19:27
Localitate: bucuresti

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde mariaaa » 27 Iun 2012, 12:37

dimineata la ora 9 le-am facut cunostinta la porcute...cea noua venita (inca nu are nume) are 2 ani...si vad ca bubu a mea a pus-o la punct desi e mai mica:))...acum sunt amandoua in cusca..porcuta noua sta la etaj ca daca coboara de la etaj o alearga bubu :speachless: si bubu cand urca la etaj nu e problema :tease: nu se bat..doar o alearga cand e pe talaj..au mancat si impreuna
insa acum bubu cand ma apropii de cusca incepe sa scartaie din dinti si da sa muste daca o mangai pe noua porcuta.sa fie oare geloasa?sau o protejeaza?

teodora.iordache
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 13 Sep 2012, 11:02
Localitate: galati

Cum se inteleg porcusorii intre ei?

Mesajde teodora.iordache » 13 Sep 2012, 13:47

eu am un baietel, pe jmmy dupa ce l-am cumparat o prietena mi-a mai daruit unul deoarece ea nul putea creste,cel de-al 2 e mult mai mare in ziua in care i-am primit era zii de curatenie asa ca in timp ce le-am curatat noua cuscuta (aveam in casa o cusca mai mare)i-am lasat in gradina in gradina dupa ce cel mic a fost fugarit si muscat de nas iar pentru prima data a guitait cand l-am luat in brate apoi am mai incercat sa-i pun pe ambi in acceiasi cusca dar in nici 5 minute trebuia sa-i mut fiecare in cusca lor :) porcutul cel mare rich este foarte agresiv cand vrei sa pui mana pe el tremura si scoate un zgomot care il face pe cel mic sa tremure ,si in plus cel mare miroase urat ,eu am incercat sa ii fac baie ca si celui mic dar inca miroase as putea scapa cumva de miros si as putea cumva sa ii obisnuiesc unul cu altul? si in al 2 rand cel mic e foarte cuminte nu face mai nimic este ceva in neregula cu el ?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: cum se inteleg porcusori intre ei

Mesajde khaos » 13 Sep 2012, 14:06

Nu te supara pe mine, insa incearca sa scrii un pic mai coerent, folosind semne de punctuatie, de exemplu. Am incercat sa-ti citesc postarea si mi-a fost tare greu. Ba mai mult, spre final am renuntat, ca deja imi fugeau ochii :)

Inteleg ca ai 2 porcusori pe care vrei sa tii impreuna? Asta e foarte bine, insa trebuie sa fii SIGURA ca sunt amandoi de acelasi sex. Ar fi bine sa le faci o poza zonei genitale si sa o postezi pe site. Sunt persoane care te pot ajuta in sensul asta, daca poza este foarte clara.

Apoi, sfaturi despre cum imprietenesti 2 porcusori gasesti sigur daca incerci o cautare pe forum. Uite, am explicat de curand, in linii mari.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cum se inteleg porcusori intre ei

Mesajde Gemon » 13 Sep 2012, 14:33

Cel mic se subordoneaza celui mare.
Pentru a fi sigura de sexul lor, procedeaza asa cum a scris khaos.
Porcusorii au o ierarhie dupa care traiesc, sistemul de ranguri previne ciocnirile inutile, asa energia nu se consuma pe certuri fara rost. Acel miros care simti tu, este emanat la inceput de catre masculul dominant, agitat de prezenta congenerului - daca sigur e mascul si cel mic, se poate intampla sa nu ii recunoasca sexul, fiind prea mic nu emite feromon caracteristic masculin din cauza stresului si duce in eroare pe cel mare care baraie, "tremura", manifesta comportamentul specific prin care exprima dominare, acceptare, poate avea chiar manifestari aparent sexuale, exprimand in acest fel starea afectiva. Cel mic e mai mult inactiv (sau cum scri tu, "cuminte", un termen folosit gresit pentru starea lui, fiind privit prin prizma umana este o antropomorfizare/evaluare gresita a comportamentului lor), deoarece are nevoie de timp pentru a se acomoda cu noua sitauatie.
Pune o poza cu cusca lor, pentru a te putea ajuta cu amenajarea acesteia. Asigurarea unui spatiu de viata corespunzator este un factor important ce ajuta cohabitatia dintre ei.

Florinelak
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 13 Noi 2019, 22:28

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Florinelak » 13 Noi 2019, 22:40

Buna!Am o porcuta de aproape un an si m-am gandit sa-i iau o prietena.Am ținut-o pe nou venită in carantina doua saptamani(in timpul asta ele s-au văzut,auzit,mirosit)cuștile fiind puse una lângă alta.Problema este ca in momentul in care am încercat sa le pun împreuna,veterana a reacționat extrem de agresiv atât cu nou venită cât si cu mine...Nu știu cum ar trebui sa procedez,ma poate ajuta cineva?!Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum imprietenesc doi purcelusi? :)

Mesajde Gemon » 14 Noi 2019, 12:59



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori