Separare mascul de femele

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

candrei4
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Aug 2020, 09:54

Separare mascul de femele

Mesajde candrei4 » 17 Aug 2020, 10:01

Salut tuturor! Sunt nou aici. In urma cu ceva timp am cumparat doi porcusori(femela si mascul) si intr’un final a nascut 2 puiuti(fata si baiat), stiind ca am deja un mascul si o femela m’am decis sa pastrez ambii pui, iar tocmai ce au facut 4 saptamani si incerc sa mut baiatul cu tatal lui insa nu prea reusesc. Prin casa cand ii tin impreuna nu au nici o problema, insa in momentul cand ii pun in aceeasi cusca cel mare nu il accepta. Mentionez ca am 2 custi mari de iepuri deci spatiul nu ar fi problema. O idee ceva? Ttebuie neaparat sa il iau pe cel mic de langa mama si sora ca le cam “curteaza” :shock: :loving: .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Separare mascul de femele

Mesajde Gemon » 18 Aug 2020, 10:35

Important e ca tatal sa nu simta mirosul celor doua femele, deoarece mirosul femelei indruma masculul catre instinctul de reproducere, nu va ajuta/va impiedica cohabitatia pasnica intre cei doi masculi. Pune deci cusca in alta incapere sau departe de femele, bine ar fi sa nu ajunga mirosul femelelor si sunetele produse de femele la el.
La fel de important e sa nu simta mirosul femelelor pe mana ta, mare grija cand mangai porcusorii, de ex. intai te duci la masculi, speli mana si apoi la femele. Daca faci invers, masculul va simti mirosul femelelor pe mana/imbracamintea ta, ceea ce ar fi o mare problema, marind agresivitatea dintre masculi.
Pune in mai multe locuri fan in cusca masculilor, fanul si diferitele accesorii puse strategic, vezi viewtopic.php?p=129249#p129249 reduce agresivitatea si ofera ocupatie.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori