Cer sfat, sterilizare femela!

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Arisa.F
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iul 2020, 01:17

Cer sfat, sterilizare femela!

Mesajde Arisa.F » 03 Iul 2020, 01:47

Va rog, am nevoie de sfaturi tocmai pentru ca ce citesc se contrazice. Ba e bine, ba nu e bine sa sterilizez un porcusor... Am o femela in jur de 8 luni, ea a fost prima, am vrut să îi iau o prietena, dar in schimba s-a nimerit baiat(era prea mic ca sa imi dau seama, veterinarul mi-a zis mai tarziu). M-am atasat si de cel mic (are in jur de 1 luna), fiind ca nu am vrut să renunț la el asa repede după ce m-am atasat am zis sa intreb despre sterilizare. Veterinarul mi-a sugerat sa sterilizez femela pentru ca asa previn chisturile ovariene(a menționat că e un risc pentru amândoi). Acum nu stiu ce sa fac, tin la amândoi si nu le-as putea face asa ceva, as putea incerca sa iau o altă femela si sa il dau pe el cuiva. Dar imi fac griji pentru femela, daca dezvolta probleme in timp si eu nu ii fac operatia când trebuie?
Sper ca nu am scris un subiect deja existent, doar ca nu am văzut ceva care sa ma ajute deocamdată. Va multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cer sfat, sterilizare femela!

Mesajde Gemon » 06 Iul 2020, 13:21

Femela se sterilizeaza DOAR in cazul in care are o problema de sanatate ce justifica sterilizarea. Nu se face in scop preventiv la femela porcusor.
Intotdeauna se alege sterilizarea masculului (!) la porcusori!

Arisa.F
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iul 2020, 01:17

Re: Cer sfat, sterilizare femela!

Mesajde Arisa.F » 16 Iul 2020, 06:37

Mulțumesc pentru răspuns și informație! Totuși...sunt puțin indecisa, știu ca se poate sa fie periculos pentru porcușor, ar fi mai bine sa dau băiatul mai departe(asa nu modific nimic) și sa iau alta femela?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cer sfat, sterilizare femela!

Mesajde Gemon » 16 Iul 2020, 18:35

Este o optiune buna.
Avem un topic cu adoptii pe forum,


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori