Porcusori rase diferite/ puiuti

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Cristina C
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2018, 16:45

Porcusori rase diferite/ puiuti

Mesajde Cristina C » 19 Ian 2018, 17:01

Buna tuturor,

Ne-am dorit destul de mult timp sa adoptam o pereche de porcusori si am citit ceva inainte sa facem pasul.
Am tot cautat sa cumparam apoi puiuti dar toti din pet shopuri erau bolnaviori si nu ni-i vindeau.
Am gasit o pereche ( fata baiat) pe OLX cu mentiunea ca sunt sterilizati. Am citit ca de obicei baieteii sunt sterilizati si m-am gandit ca asa o fiu. Ii aveau din Aprilie 2017, deci putea fi plauzibil.

I-am luat si am fost fericititi. Am observat insa la ceva timp ca ea porcuta era grasuta si am inceput sa simt miscari in burta ei. Era clar ca este gestanta.
Am contactat stapanii de dinainte si ne-au zis ca asa ea mai grasa si ca atata timp cat i-au avut nu au facut pui. Deci era clar ca nu au sterilizat baiatul si probabil si-au dat seama ca e gestanta si au vrut sa scape de ei...si pe bani.

Irelevant acum. Ce ma ingrijoreaza insa pe mine este ca ei sunt rase diferite si mi-e teama ca puiutii sa nu aibe probleme.
ce imi recomandati sa fac? sa ii duc la un control pe toti? :?:

De asemenea dupa aceea, inca nu sunt sigura daca ii vom pastra pe toti 5, dar cei pe care i-am cumparat ( Ciu si Bu) imi sunt foarte dragi. Este in regula daca alegem sterilizarea baiatului?

ce imi recomandati.

Va trimit si niste poze cu ei.

Mi-e tare teama sa fie ceva neinregula cu cei mici, par si cam slabuti si au capul mai mare decat corpul.

Multumesc
Fişiere ataşate
09961083-d5ed-41c2-a4a7-c7bab3ee6a33.jpg
63132e33-dc45-480f-8945-f2d6c592afa3.jpg
9323f066-d46a-4c30-93c8-1539ca23d430 (1).jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusori rase diferite/ puiuti

Mesajde Gemon » 19 Ian 2018, 19:44

Sanatate tuturor!
Sunt foarte frumosi toti, sa-ti traiasca!
Probabil ai separat masculul de femela si pui, este foate important sa fie asezat in alta cusca, pentru a preintampina o gestatie postpartum.

Vizoneaza filme cu puiuti, pentru comparatie.



Inainte de a lua o decizie, bine e sa verific ce sex au. Citeste acest mesaj viewtopic.php?p=79758#p79758
Daca nu te descurci, pune poze cu aparatul lor genital in topicul Mascul sau femela.

Avatar utilizator
Cristina C
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2018, 16:45

Re: Porcusori rase diferite/ puiuti

Mesajde Cristina C » 22 Ian 2018, 11:20

Sunt ok puiutii, manaca si sunt foarte activi.

Da pe el l-am separat este un pic trist, dar seara cand ajung acasa ii las prin camera sa se plimbe cu totii si ii supraveghez sa nu cumva sa faca prostioare.
Problema esre fiindca nu am fost 100% siguri ca este gravida ...pentru ca am fost informati ca baiatul este sterilizat, nu l-am mutat pe el de la inceput si cand am ajuns acasa ne-am trezit cu puiuti. Sper ca nu s-a intamplat nimic....

Din ce am citit pe site si ce am putut sa observ, sunt 2 baietei si 1 fetita.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori