Problema - scara

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Problema - scara

Mesajde Mona » 29 Mar 2017, 08:53

Buna tuturor,
De doua saptamani am doua porcute (de 7 saptamani), ce mi-s tare dragi. Le-am facut cusca din lemn destul de mare (zic eu), cu etaj.
Ideea era ca etajul sa fie destinat pentru mancare - au acolo doua castronele ceramice unul pentru bobite si unul pentru fructe/legume, adapatoarea si o cutie mare (din plastic) unde este fanul la discretie si ''parterul'' unde am pus o casuta din lemn cu scara ce se prelungeste pana la etaj. Parterul fiind mai spatios, am zis ca este pentru alergat, popcorning, somnic.
Problema este ca doar una (Gipsy) urca si coboara scara, foarte natural (chiar de a doua zi de cand a sosit la noi), cateodata parca zboara, dar cealalta (Motzy) nu vrea nici in ruptul capului. :cry:
Ce pot sa fac ca si Motzy sa urce si sa coboare?
Pana acum, dimineata dupa ce mananca (impreuna), o pun pe Motzy jos, dar in timp ce Gipsy urca si coboara cand vrea - se duce sa mai rontaie cate ceva, motata sta in casuta pana venim de la servici si abea atunci mai papa si ea. Imi e tare, tare teama ca nu mananca suficient. De ce zic asta: ieri cand le-am luat in brate, am avut impresia ca Motzy e mai slabuta, parca ii simteam sira cand o mangaiam pe spate. Si sta si singurica intr-un colt.
Si mai este o problema - Gipsy ,cand are ocazia, o baraie pe Motzy si ea mititica se retrage din calea ei, cateodata si de la mancare. Va rog, spuneti-mi cum pot rezolva cu urcatul si coboratul scarii, sau o idee de compromis pana se va obisnui si motata.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema - scara

Mesajde Gemon » 29 Mar 2017, 14:29

Pune o poza cu cusca pe forum, sa putem veni cu idei, vezi cum se ataseaza la mesaj, la viewtopic.php?p=129092#p129092

Pentru cresterea apetitului si a rezistentei organismului se pot da picaturi de vitamina C cu Beres, imagini si posologie la viewtopic.php?p=131068#p131068

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Problema - scara

Mesajde Mona » 30 Mar 2017, 09:18

Sigur, cum ajung dupa-amiaza acasa voi face poze.
Multumesc Gemon pentru sfatul cu vitamina C! Il voi urma, chiar ma gandeam ca ar fi necesar.
Aseara am incercat s-o momesc pe Motzy cu salata (am vazut ca ii place cel mai mult) punandu-i din loc in loc pe scara bucatele mici.
Era asa simpatica cand se intindea cat putea de mult sa ajunga si la bucatile ce erau mai sus, dar de urcat nici pace :noway:
Era cu nasucul pe sus, le adulmeca, dar dupa un timp a renuntat si a intrat in casuta.

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Problema - scara

Mesajde Miki_C » 30 Mar 2017, 11:06

Ai putea sa ii pui apa si mancare si la parter pana cand ea isi va face curaj sa urce la etaj, urmand exemplul celeilalte porcute.

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Problema - scara

Mesajde Mona » 30 Mar 2017, 21:28

Da, nu ar fi o problema, doar ca vreau ca ele sa invete ca la etaj este mancarea, ceea ce pentru Gipsy s-a intamplat repede si simplu.
Acum pe Motzy o dau jos cand vin de la munca si seara inainte de culcare o urc la etaj, ca sa mai poata manca si noaptea (daca vrea).
Si acum poze:
107_0596.1.jpg

107_0599.1.jpg

107_0595.1.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema - scara

Mesajde Gemon » 31 Mar 2017, 23:40

Ce frumosi sunt, si ce spatioasa este cusca. Bravo!

O rampa cu parti laterale si mai putin abrupta (daca o faci mai lunga va avea o panta mai mica) ar putea trezi o mai mare siguranta si curaj, vezi de ex. rampa noastra (DIY).
viewtopic.php?p=43253#p43253

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Problema - scara

Mesajde Mona » 01 Apr 2017, 22:04

Multumesc frumos Gemon!
Sincer si eu m-am gandit ca scara e putin cam abrupta. Dar am noutati!
Stiu ca cusca este cam golasa si maine vreau sa le fac un tunel si doua casute din fleece. Si... Ieri am gasit si am luat un podet din bete din lemn. Nu pot sa spun ce raliu si ce popcornig au facut.
Am si o surpriza: cum m-am trezit azi, m-am dus sa le dau sa le dau buna dimineata, sa le schimb apa, sa pun bobite, sa le completez fanul si sa le dau si sfecla. Dupa aia m-am dus sa-mi beau cafeluta. Dupa vreo 15 minute hai sa vad ce mai fac, daca au papat. Cand.... ia-o pe Motzy de unde nu-i! Ma uit mai bine si... Dansa era jos in casuta :clapping: . Problema pe jumatate rezolvata!
Mai urmaresc o zi doua sa vad daca invata sa urce si sa coboare si daca nu, atunci ii voi schimba scara cu una mai lunga cu panta mai lina.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema - scara

Mesajde Gemon » 03 Apr 2017, 00:12

Ne bucuram si noi, sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei. Asteptam si poze noi cu ei, cand vei avea timp sa ne pui.
Pupici pe nasucul lor! :kiss:

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Problema - scara

Mesajde Mona » 03 Apr 2017, 10:00

Gata, sunt cea mai fericita! Motzy urca si coboara cand vrea ea! :loving: Ma abtin cu greu sa le iau si sa le pup si sa le mangai (nu de alta, dar cred ca ar fi din 5 in 5 minute :giggle: )
M-am convins acum ca fiecare porcusor este cu personalitatea lui si trebuia putin mai multa rabdare din partea mea.
Sigur ca o sa mai pun poze, dar nu stiu la ce topic.
Numai bine tuturor sufletelelor mustacioase!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema - scara

Mesajde Gemon » 03 Apr 2017, 22:25

:lol: Ne bucuram!
Poze asteptam in viewtopic.php?f=11&t=2305


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori