Ii trebuie oare un prieten?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Chrisss
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Sep 2014, 16:52
Localitate: paris

Ii trebuie oare un prieten?

Mesajde Chrisss » 03 Sep 2014, 17:59

Buna, sunt noua pe aici si recent mi-am cumparat o porcuta din rasa peruvian. O cheama Minnie si as dori sa stiu daca ar trebui sa ii cumpar un partener sau o partenera si daca da ce anume? Mascul sau femela?

Ideea e ca doresc sa ii fie bine si sa nu se simta singura dar nici nu as vrea sa nu se mai obisnuiasca cu mine daca mai iau unul.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ii trebuie oare un prieten?

Mesajde FlorinG » 03 Sep 2014, 21:08

Buna,

Trebuie sa ii aduci un prieten de acelasi sex. Trebuie sa fii sigura ca este femela inainte sa aduci alta femela.
Porcusorii sunt animale sociale si traiesc in grupuri. Cand sunt in grupuri sunt mai sanatosi, mai fericiti, mananca mai cu pofta.
Citeste si vei gasi raspunsuri la multe din intrebarile pe care le ai.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

Re: Ii trebuie oare un prieten?

Mesajde Leo » 04 Sep 2014, 18:56

Are nevoie de o fetita, mai mica decat ea sa fii sigura ca se vor intelege. Ai grija si du ambele animale la un vet. sa le identifice bine sexul. Daca nu au o cusca suficient de mare 1/0.6 (m) vor aparea conflicte. :giggle: O Pwpa Baffy si Bijou.
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !

Chrisss
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Sep 2014, 16:52
Localitate: paris

Conteaza varsta dintre ei ? :3

Mesajde Chrisss » 12 Oct 2014, 13:31

:?: Am o porcuta si sincer nu stiu cat are exact...am luat-o in luna septembrie si respectivul mi-a zis ca are 3 luni. Ideea este ca ieri am fost in piata si am vazut niste purcelini mai mici, care stateau ca mamica lor. Vanzatorul a spus ca au 2-3 saptamani si ca nu ar fii probleme daca as lua unul.
Imi doresc incxa o porcuta pentru a mea insa acum nu stiu ce sa cred. Ma gandesc sa nu fie prea mica, sa o bata asta a mea...Ce parere aveti ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ii trebuie oare un prieten?

Mesajde Gemon » 13 Oct 2014, 14:51

Ai deschis doua diferite topicuri cu aceeasi tema, am contopit cele doua intr-unul singur.

Este important sa sti exact ce sex are porcutul tau, pentru a aduce unul de acelas sex cu el, vanzatorii pot confunda sexul lor, se intampla des acest lucru. Studiaza aceasta pagina viewtopic.php?f=4&t=56 unde poti compara diferenta dintre o femela si un mascul.
si pagina
Cand scri despre piata unde se vand porcusori, te referi la o piata de animale din tara noastra sau te referi la un petshop?

Chrisss
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Sep 2014, 16:52
Localitate: paris

Re: Ii trebuie oare un prieten?

Mesajde Chrisss » 14 Oct 2014, 18:51

Ouups :smile: chiar imi pare rau. Multumesc ca mi-ai spus.

M-am documentat in legatura cu sexul porcutei mele si mi-au mai confirmat multi ca este fetita :heart: .
Si ma refer la un petshop.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori