Porcusor antisocial? (spatiu prea mic pentru doi)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Roxana1986
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2014, 23:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Porcusor antisocial? (spatiu prea mic pentru doi)

Mesajde Roxana1986 » 25 Feb 2014, 17:40

Buna!
Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu fufu al meu...Povestea incepe cam asa:acum cateva luni am achizitionat un porcusor in varsta de 1 an si..asa mi a spus cel de la care l am luat.Inainte de asta m am asigurat ca ii pot oferi tot ce are nevoie si toata dragostea.Bun.pana aici e bine....m am gandit sa i iau un "concetatean"sa aibe cu cine sta cat sunt eu la serviciu...cum spatiu in cusca aveam.mancarica proaspata la discretie(eu lucrand in restaurant,toate legumele si fructele proaspete erau nelimitate)am decis sa adopt tot un baietel...insa problema acum vine:al meu il batea tot timpul..i am separat...insa mai mereu clantaneau dintii...asa ca am fost nevoita sa l dau pe celalalt spre adoptie..de aici ingrijorarea mea...fufu este cam antisocial cu alte animalute si nu stiu cum sa procedez..cu mine e lapte si miere:d parca ar fi un catelus:))..mai jos va pun poza cu "casuta lui" pt eventuale sfaturi :)
mersi
Fişiere ataşate
2014-02-25 16.19.37.jpg

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor ,,antisocial,,

Mesajde MaraC » 25 Feb 2014, 17:49

Daca aia e cusca in care ii tineai pe amandoi,... nici nu e de mirare ca se bateau... minimul de cusca e de 1m pe 60 de cm. Cusca aia e mica si pentru UN porcusor... ei au nevoie de loc sa alerge, de ascunzatori, de locuri moi unde sa doarma.
De asemenea, daca ala e tot fanul pe care il are nu e bine deloc. Trebuie sa aiba fan la discrietie, sa poate "ciuguli" oricand putin.

Roxana1986
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2014, 23:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor ,,antisocial,,

Mesajde Roxana1986 » 25 Feb 2014, 17:58

asta este cusca "single"...iar fan are tot timpul in acel suport special...si casuta are insa nu am apucat sa o mut din cealalta cusca pt ca abia ii facusem curat..are inclusiv prosopelul lui pe care doarme... :winking:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusor ,,antisocial,,

Mesajde anca » 26 Feb 2014, 09:45

Este foarte important si modul in care le-ai facut cunostiinta celor doi porcusori. Daca i-ai pus direct in cusca in carea statea Fufu, e normal ca acesta sa isi apere teritoriul si sa il bata pe noul venit. In natura, porcusorii traiesc organizati in ierarhii. De obicei un grup e format dintr-un mascul si mai multe femei. Masculul e seful grupului iar femeile sunt si ele organizate in functie de importanta in grup. Una din ele le va domina pe toate celelalte si asa mai departe. In captivitate, porcusorii traiesc dupa aceleasi reguli, deci daca pui doi masculi, sau doua femele unul langa altul, cel cu personalitate mai puternica il va domina pe celalalt. Asta inseamna ca cel dominant va manca primul, va alege locul de dormit si asa mai departe.

Cand pui impreuna doi porcusori este foarte important sa le faci cunostiinta pe teren neutru mai intai. Amenajezi un tarc pe podea, sau in pat (acel loc trebuie sa nu aiba mirosul nici unuia dintre porcusori), si ii pui impreuna. Ii lasi acolo cateva ore si vezi cum reactioneaza. Este normal ca unul sau ambii vor incerca sa domine. Se vor barai, alerga, urca unul pe altul. In final cel care obtine acces in spatele celuilalt va fi cel dominant. Daca nu se incaiera si nu curge sange e ok nu trebuie sa ii desparti.

In tot acest timp tu vei spala cusca in care o sa ii pui si o vei clati cu otet pentru a sterge orice miros al porcusorului ce a stat acolo. La fel vei proceda si cu accesoriile, bolurile, adapatoarele.

Daca vezi ca totul e ok pe teren neutru ii poti pune in cusca si continui sa ii urmaresti. Porcutul dominant va continua sa isi arate suprematia prin baraituri, chiar si dupa ce au stat impreuna mult timp. Important e sa nu se incaiere sau sa se muste atat de rau incat sa curga sange.

Daca nu ai procedat asa, probabil a fost una din cauzele pentru care nu s-au imprietenit. Deasemenea, cum spunea Mara e foarte important ca porcutii sa aiba destul spatiu si multe accesorii ca bariere vizuale. Astfel cel dominat sa poate ascunde, refugia. Trebuie sa ai doua boluri, doua adapatoare, fan in doua sau mai multe locuri, doua locuri de dormit pentru a exclude motivele de cearta.

Spui ca porcutul tau are aproximativ un an. Partenerul adus ce varsta avea? La masculi, de multe ori e mai usor sa aduci langa un porcusor adult, un puiut. Acesta va fi acceptat mult mai usor. Nu cred ca Fufu este "antisocial", pur si simplu trebuie tinut cont de niste reguli, trebuie multa rabdare si ales un partener de o varsta potrivita. Eu zic sa mai incerci, o sa vezi ca o sa ai mult de castigat, si mai ales Fufu va fi mult mai fericit :love:

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

Re: Porcusor ,,antisocial,,

Mesajde Leo » 30 Aug 2014, 21:38

Cusca este foarte mica, dar de ce sa mint, exact asa e si a mea { cea a lui BAffy, care am luat-o de curnad. Bijou cu viitori puisori vor sta in cea de 1/0.5 . Un mic sfat, daca nu te superi ! Poti sa iei o bucata de parchet, o tai cat latimea custii, si o pui acolo, poti pune o paturica cu flecee pe ea, iar sub ar fi ''casuta'' eu asa i-am facut lui Baffy. E totusi deprimat, fiindca s-a obisnuit cu Bijou,dar ii las impreuna cat stau eu atent la ei sau la TV , spor la porcei, sper sa iti fie de folos sfatul. Apropo, i-ai un companion mai mic ca el :P :giggle:
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori