Porcusorul plangacios

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
porcusorul_eustache
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 21 Oct 2012, 16:29
Localitate: Bucuresti

Porcusorul plangacios

Mesajde porcusorul_eustache » 25 Oct 2012, 16:45

Salutare!
Porcusorul are 1 luna si cateva zile, este singurel, are mancare (speciala de purcelusii si iarba proaspata), are apa, are rumegus, o casuta mica in care se poate ascunde si un fel de saculet in care mai intra cateoda.
Se intampla cateodata sa planga si nu stiu de ce. De exemplu azi a plans si cand i-am mutat cusca la soare a tacut... Cauza este singuratea sau este un friguros? :?:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde khaos » 25 Oct 2012, 17:14

Are de toate, dar nu pot sa nu observ ca din enumerare lipseste fanul (!!) care este extrem de important, atat pentru tocirea dintilor, cat si pentru digestie. Fanul trebuie oferit in permanenta, trebuie sa aiba tot timpul in cusca. Mancarea speciala se ofera numai dimineata, in rest trebuie sa aiba 2-3 mese zilnice si variate de verdeturi/legume/fructe.

Acum, ce intelegi prin plans? Incearca sa asculti si vezi cum facea al tau. Poate el e doar vorbaret si tu il interpretezi gresit.

Atentie, nu-l tine in soare! Porcusorii nu transpira si il poti omori in felul acesta. Ei se simt cel mai bine undeva intre 15-25 grade.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
porcusorul_eustache
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 21 Oct 2012, 16:29
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde porcusorul_eustache » 25 Oct 2012, 17:33

multumesc frumos!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde Gemon » 26 Oct 2012, 05:39

Este animal social, are nevoie de un congener de acelas sex. Cumpara de la crescatorie (iti recomand ) sau adopta de pe forum cat mai curand un alt porcusor cu care poate comunica pe limba lui, prezenta partenerului are o influenta extrem de benefica asupra sanatatii fizice si mentale, va si manca cu mai multa pofta, va fi mai activ. Asteptam cat mai curand poze cu cei doi, ii oferi bunastare aducand un alt porcusor de acelas sex langa el.

diana.andrada
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2012, 22:06
Localitate: Hunedoara

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde diana.andrada » 09 Ian 2013, 15:20

Dexter al meu in ultimele zile de fiecare data cand intru in camera se apuca si plange de foame, din cate am vazut ca inseamna acele sunete. nu inteleg de ce pentru ca mancare are tot timpul. Este normal?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde chinchi2 » 09 Ian 2013, 15:33

Porcusorii nu ar trebui sa aiba mancare tot timpul!
Aceasta se usuca sau mucegaiesti de la caldura.
In permanenta trebuie sa aiba doar fan si apa.
De dimineata 1 lingurita de mancare si 3 legume pe zi

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde anisoara » 09 Ian 2013, 15:41

Oricat de satuli ar fi, porcusorii sunt asi la cersit.
Din aceasta cauza mesele trebuiesc oferite aproximativ la aceleasi ore iar intre mese doar apa si fan.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde khaos » 09 Ian 2013, 16:34

Uite cateva sfaturi pe care tocmai i le-am oferit unui alt user de pe forum, sa nu le reiau si pe topicul asta :D Citeste, pentru ca se cam aplica si la tine - cel mai probabil tipa pentru ca l-ai invatat sa ii dai cate ceva de mancare de fiecare data cand cere. Si crede-ma, sunt mari cersetori daca ii lasi! ;)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Porcusorul plangacios

Mesajde Alexandra-Mihaela » 23 Mai 2013, 17:32

Ii trebuie un prieten de joaca. Mai ales daca e singur. :nodding: Eu stiu din propria mea experienta :winking:
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori