Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna:)

Mesajde MaraC » 07 Ian 2013, 00:06

Nu e prea bine sa stea doar pe scutecele, se imbiba si sta pe ud.
Asternut din petshop bun nu prea este, e prea marunt si fiind baiat ii intra in sacul anal..
Daca vrei talas, incearca de la tamplarie, un strat de 5 cm te tine o saptamana, dar se murdareste prin camera, cand fac popcorn arunca peste tot.
Daca nu, pune-i paturica fleece (se gasesc la Auchan multe si frumoase, am pus eu un post la Spatiul de viata al porcusorilor --> accesorii homemade --> ultima pagina si sunt si poze) sub care sa pui paturici.
Dupa o spalare, prin paturica fleece trece apa si porcul sta pe uscat, pisulicul fiind pe paturica de dedesupt. Paturica o speli la masina, la 30-40 de grade, fara balsam, si cu un detergent bun.
Strangi cacateii seara si schimbi cam la fel de des cand schimbai si paturica :smile:

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

:)

Mesajde mihaelapufy » 07 Ian 2013, 00:18

122 X 62 si inaltimea acum este cat o tavita normala de cusca sa zic 25 cm ..nu are cum sa iasa din ea..

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna:)

Mesajde MaraC » 07 Ian 2013, 00:33

Nu iti fa tu griji, cand ai mei s-au batut a sarit porcul meu peste 30 de cm, ma rog, era adult.
Cand sunt mici e OK sa le lasi doar tavita, dar cand cresc, daca au tentative de evadare, e bine sa o pui inapoi. Acum ai mei au marginea custii de 20 de cm, si din 20, 5 e talasul, dar nu se mai cearta si e OK :smile:

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: buna:)

Mesajde mihaelapufy » 07 Ian 2013, 00:57

sper ca ai mei sa nu ajunga la asa ceva... cel care o sa l iau v a avea o luna si al meu are deja 5 luni ... si cum sa i fac sa i imprietenesc mai repede ? k nu vreau sa i faca rau celui mic... sa mai iau o cusca din aia mica pentru el? ma gandeam sa i tin separat si sa i las sa se cunoasca doar in prezenta mea...

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: buna:)

Mesajde chinchi2 » 07 Ian 2013, 01:03

Nu trebuie.
Speli bine cusca cu otet.
Cand vine al doilea porcusor ii pui sa se cunoasca pe jos sau pe pat,nu in cusca.
Dupa 30-40 de min ii bagi in cusca dezinfectata,si pui in ea talas sau ce pui tu.
Ii lasi sa se cunoasca si cam asta e tot.Vezi sa aiba loc in mai multe locuri si cam atat.
Fiind mici au sanse mari sa se inteleaga,nu te ingrijora

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: buna:)

Mesajde mihaelapufy » 07 Ian 2013, 01:10

:love: :love: :love: sper sa fie asa:)

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna:)

Mesajde MaraC » 07 Ian 2013, 01:31

L-a mine s-au batut cand a venit al 3-lea, primi doi s-au inteles bine :smile:

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde karinafirca » 04 Feb 2013, 12:41


karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde karinafirca » 04 Feb 2013, 13:01

Imagine
el este Cookie. V-am promis ca ii voi face poza :smile:

Imagine
Asta e de cand avea 2 luni jumate acum are 7 luni :)

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde -Vlad- » 04 Feb 2013, 16:22

Aoleu..ce frumos este! :heart:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Mesajde karinafirca » 05 Feb 2013, 12:11

Multuuumesc :heart: si eu il ador. E foarte vigilent si atent la tot ce misca. Mama zice ca Fifi nu il accepta pt ca e mai frumos decat el :lol:

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Comportamentul fata de alt porcutz

Mesajde Crissy » 04 Mar 2014, 23:11

Au trecut 40 de zile de cand il am pe micutul meu si ma gandeam ca ar fi bine sa ii aduc un fratior.Dar ma intrebam daca asta o sa ii schimbe comportamentul.Sta retras tot timpul si nu ii place cand il scot din cusca.Noaptea e linistit.Intalnirea cu alt porcusor ii va schimba obiceiurile?Nu as vrea sa fie activ noaptea.Exista posibilitatea de al respinge pe nou venit?Fostii stapani mai aveau un mascul fata de care a fost agresiv insa in camera respectiva era tinuta si o femela.Sa fie asta cauza?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Comportamentul fata de alt porcutz

Mesajde anca » 04 Mar 2014, 23:58

Cu siguranta aducerea unui partener ii va schimba comportamentul, dar eu zic ca in final veti avea numai de castigat atat tu cat si porcutul. O sa iti spun cum a fost la mine : Pufulina a stat singura aproape 3 luni. Se apropiase de mine destul de mult in sensul ca atunci cand o scoteam statea doar la mine in brate, daca o lasam singura pe pat plangea si ma cauta, iar daca avea un loc unde sa se ascunda se baga acolo si nu mai iesea. La fel daca o puneam in tarc sa se plimbe statea ascunsa tot timpul. Noaptea era linistita, cand ne culcam noi se culca si ea, in cusca statea mai mult in casuta. La mancare facea nazuri, manca doar vreo 4 feluri de legume.
Acum cand are o surioara lucrurile s-au schimbat foarte mult. Cand le scot afara pe amandoua se plimba impreuna, grohaie de bucurie, cerceteaza fiecare coltisor, fac pocoarne, alearga una dupa alta etc. Eu zic ca asta e un mare plus. In cusca nu mai sta ascunsa in casuta, ci se catara pe poduletul ce uneste cele doua custi(fetele mele au apartament cu 2 camere :))) si de acolo urmareste ce face Belluta. Cand le pun fan proaspat, sau le schimb paturelele vreo 15 min se popcornesc amandoua :heart: . La mancare nu mai facem nazuri, acum papam orice si ne furam bucatile din gura una la alta. Intr-adevar asa cum banuiesti noaptea o sa fie mai multa agitatie in cusca, fetele se trezesc manaca fan, beau apa, Pufa o mai alearga pe Bella, deci ar fi mai bine daca ai putea sa ii tii intr-o camera unde nu doarme nimeni. Eu le tin pe fete in dormitor ca in sufragerie mai fumeaza sotul si dupa ce adormim nu le mai auzim, dar pana sa adormim ne deranjeaza un pic.

In legatura cu acceptatul partenerului, eu zic ca daca o sa respecti regulile cand le faci cunostiinta nu ar trebui sa ai probleme. Si fetele mele s-au cam certat la inceput, si inca se mai cearta cateodata pentru ca Pufa are o personalitate foarte dominanta, dar per total eu zic ca e mai bine asa si pentru ea si pentru mine. Nu stiu ce varsta are porcutul tau dar daca e adult ii poti aduce un puiut cu incredere si nu vei avea probleme. Cu siguranta problemele cu acel mascul la fostii stapani au fost din cauza ca simteau mirosul de femela. Porcusorii masculi se pot bate pana la moarte daca simt miros de femela.

Mult succes in alegerea unui partener pentru puiutul tau :)

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportamentul fata de alt porcutz

Mesajde Crissy » 05 Mar 2014, 13:18

Porcusorul meu are 5 luni si 10 zile si nu ma incanta faptul ca este singur.Eu sunt plecata destul in majoritatea timpului si nu am timp sa ma joc cu el.Insa il tin in camera mea,nu am unde in alta parte si ma tem ca daca mai iau unul vor face galagie noaptea iar eu am nevoie de odihna mai ales ca sunt in perioada cu examenele.Probabil o sa astept sa treaca perioada asta si o sa ii mai aduc un fratior. :love:

Teddy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iun 2014, 22:53
Localitate: Bucuresti

Intrebare

Mesajde Teddy » 30 Iun 2014, 22:55

Am si eu un porcusor, femela de 8 luni si voiam sa mai iau unul pentru ca se simte singur si e cam trist. Ce imi recomandati?


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori