Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde -Vlad- » 12 Sep 2012, 14:49

Pai pe covor ai zis ca a stat Fifi si ti-a zis Crisa ca ramane mirosul.Trebuie sa ii pui undeva nu a mai stat niciunul.Altfel,lucrurile e posibil sa nu decurga ok.
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 12 Sep 2012, 14:58

Paturici absorbande poti gasi si la farmacie, incearca. Ori la vreun petshop. Eu iau din magazine mai mari, gen Carrefour.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 12 Sep 2012, 15:03

Pai pe covorul de bucatarie a stat fifi. Dar eu ii duc in sufragerie. La mine pertele dintre bucatarie si sufragerie e spart si o portiune ca sa treci din bucatrie in sufragerie e fara covr e gresie si fifi nu trece in sufragerie pt ca ii e frica sa calce pe gresie. Si porcutii de azi in sufragerie ii voi tine pt ca e mai mult spatiu pt cusca

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde -Vlad- » 12 Sep 2012, 16:19

Aaa,am crezut ca pe acelasi covor!
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 12 Sep 2012, 17:57

Am o veste proasta! Am fost cu mama sa cumpar pocrusorul, dar aveau doar adulti si pui care inca sugeau :(. Am fost si in alta parte dar nu mai aveau de vanzare si mi s-a zis ca zilele astea trebuie sa primeasca! Sper sa am noroc :D

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 12 Sep 2012, 18:16

Nu e graba :) Cand apare cel potrivit, il vei lua.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 18 Sep 2012, 23:06

Mi-a facut mama cadou un porcusor pana la urma l-a gasit net pe la 120 lei cu tot cu transport de la o crescatorie din Bucuresti. Problema este ca Fifi nu il accepta de nicio culoare. Prima data s-au invartit unul dupa celalalt, iar la un moment dat Fifi isi clantanea dintii si a dat sa muste pe Cookie(asa i-am pus numele), dar mama si-a bagat mana, pt ca nu aveam levantica. Acum ii tine separat dar custile sunt lipite, se mai miros din cand in cand, dar cand il iau pe cel mic in brate sau ii dau drumul, Fifi iar clantane dintii. Ce sa fac ca sa ii fac sa se imprietenasca. Cel mic e foarte sociabil si curajos, prietenos, dar Fifi nu. Am spalat accesoriile si cusca, i-am pus pe teren neutru, unde nu era miros de la Fifi si tot degeaba!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 19 Sep 2012, 10:53

Ce varsta are porcusorul nou venit?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 19 Sep 2012, 11:10

2 luni e nascut pe 15 iulie

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde khaos » 19 Sep 2012, 12:10

Trebuie sa incerci sa ii tot pui pe un teren neutru. Nu pot sa cred ca cel mare nu ar accepta un pui, e destul de putin probabil. Daca doar isi clantane dintii, nu e nici o problema, ii arata celui mic cine e seful. Probabil o sa-l si fugareasca putin, sa-l agaseze, sa-l calareasca. Daca nu il musca sa sara sange, atunci este ok.
In spatiul in care ii pui, dupa cum ti-am mai explicat, incearca sa le asezi si cateva accesorii astfel incat cel mic sa se poata ascunde daca simte nevoie. Nu il lasa in camp descoperit. De asemenea, niste mancarica, un pic de fan ar putea ajuta, luandu-le atentia de la "confruntare". Mai incearca ;)

Si noi cand l-am luat pe Klaus era mic, avea 2 luni. Iar Pixel aproape 2 ani. Tin sa-ti zic ca desi Pixel era usor violent cu fostul procusor, pe Klaus l-a acceptat instant, cred ca era frapat de faptul ca e atat de mic, devenise chiar protector si il lasa pe pitic sa-i fure mancarea din gura :) De asta zic, imi pare greu de crezut ca porcusorul tau nu ar accepta un pui. Lasa-i sa-si faca numarul, iar daca consideri ca ar trebui sa intrevi, nu o face cu mana libera! Ei au dinti ascutiti si e posibil sa se infiga in tine din gresala. Poti folosi un pulverizator cu apa - stropindu-i le mai scazi din inflacarare. Sau daca vrei sa bagi pana, infasoar-o intr-un prosop sau o carpa.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 20 Sep 2012, 17:37

Cand clantane si ataca. Pt ca mama cand a vazut cum sare sa il mustea bagat mana si era s-o muste. Am incercat cu mancarea, nu a avut efect. Prin gard nu are treaba cu el, dar cand sunt liberi, Cookie e speriat rau si ii bate inima zici ca ii sare din piept. Il fugarea de mama focului. Mai incerc sa ii las impreuna. Te tin la curent. Multumesc mult

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 21 Sep 2012, 11:55

Nu are niciun efect. Ieri i-am lasat liberi pe teren neutru fara miros de Fifi si degeaba. L-a muscat si mama ca sa nu il atace si mai rau a bagat mana cu manusa de bucatarie si a sarit la manusa. Cand sunt amandoi in cusca (cusca e despartita de un grilaj) nu are treaba cu el, il miroase prin gratii il lasa in pace, dar cand sunt amandoi unu langa altu liberi parca e nebun Fifi. Si ce am mai observat: de cand e Cookie la noi, Fifi nu mai "tipa". Inainte "tipa" cand voia in brate sau ii era foame. Acum deloc. Si pe langa asta nici nu ne mai lasa sa il pupam, intoarce capu sau se zbate :cry: .Ce as mai putea face? Cel mic e f prietenos si zglobiu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde crisa24 » 21 Sep 2012, 12:16

Trebuie sa va calmati intai voi, fara tipete si agitatie in jurul lor.

1.Cum ai procedat la cunostinta, mai era mirosul lui Fifi pe undeva, ca fifi sa isi apere teritoriul?
2.Cat este de mare cusca?
3.Au casute, podulete, fan pentru a se putea ascunde, unul de altul, doua castronele de papa, sau papa pusa direct pe talas, sa caute hrana, sa fie ocupati in cautarea ei?
Cum a zis si khaos sa ai langa tine un pulverizator cu apa, in care poti pune cateva picaturi de ulei din acela de se foloseste in aromaterepie, cu efect calmant, cum ar fi: levantica, musetel.

Daca doar se clantane, turuie,sau "calaresc", lasa-i sa se stabileasca un sef, se poate daca interveniti cand nu este cazul, Fifi sa devina mai agresiv, deci: nu tipati, incercati sa va calmati, le trasmiteti starea de agitatie!

Bafta, eu cred ca reusiti! :up2:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde karinafirca » 21 Sep 2012, 12:27

Am 2 castornele de mancare, 2 de apa, fan la discretie. Nu am casute si ascunzisuri , trebuie sa mi le faca tata. Cusca e 120x60. Cand le-am facut prima data cunostiinta i-am dus pe teren neutru. L-a mirosit fifi pe cookie, dar cand cookie a vrut sa il miroasa pe fifi, fifi nu l-a lasat si il ameninta. Cusca am spalat-o cu apa si otet, accesoriile la fel. Am vazut ca nu mai se ameninta, i-am bagat in cusca. Nu au avut nicio treaba unul cu altu, pana cand Fifi a inceput sa muste. I-am scos afara si i-am mai lasat pe covor pe amandoi, dar Fifi devenea tot mai agresiv. Am vazut ca nu se poate si am despartit cusca cum am zis mai sus, printr-un grilaj. Acum nu mai au nimic unu cu altul se miros dar nu se ameninta. Aseara am venit de la Tm si i-am pus dus iar pe teren neutru, dar Fifi e si mai agresiv si nu mai e afectuos deloc de cand e Cookie la noi si de nervi mananca intr-una fan si bea apa in prostie. Pana acum nu facea asa :(

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Am un porcusor si as vrea sa iau si o femela

Mesajde crisa24 » 21 Sep 2012, 12:36

Important este sa nu le maresti mai mult stresul, parerea mea este ca daca ii scoti pe teren neutru, stau impreuna, ii desparti cu gratii si dupa doua zile scoti gratiile si ii lasi impreuna, nu faci decat sa ii pui in situatia, ca de fiecare data sa se stabileasca un sef.
Daca Fifi refuza ca Cookie sa stea in spatele lui, este semn ca nu se va lasa dominat de micut, deci trebuie sa ii arate cine este " seful".
Daca nu ai casute fa cateva casute din cutii de carton cu doua iesiri, le trebuie asta, au nevoie de ascunzatori.
Ai grija sa pape bine si sa nu slabeasca de la stres!
Poti lasa cusca fara gratii, accesorizata, ii ti impreuna si doar ii supraveghiezi de la distanta, dar cu casute si tot ce trebuie, fa o poza la cusca sa vedem ce te putem sfatuii. :hi:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori