Am un porcusor si as vrea sa iau un partener

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare

Mesajde MaraC » 01 Iul 2014, 00:30

Buna! Este foarte bine ca te gandesti sa mai iei un porcusor, acestia fiind animale care trebuie sa stea cate 2 sau in grupuri mai mari.
In primul rand vreau sa te intreb: esti sigur ca ai o femela? Daca este luata din petshop, e posibil ca vanzatorul sa nu stie exact sexul porcusorului.
ai poze cu porcusori femele si masculi, poate iti dai seama exact ce e al tau. Daca nu, fa-i o poza in zona intima si iti va raspunde cineva de pe forum.
De asemenea, daca vrei sa tii 2 marimea minima a custii in care ii vei tine este de 1m pe 60cm. Cu cat mai mult cu atat mai bine! Porcusorii mei au custi mult mai mari :lol:
Daca ai un buget restrans si ai un Hornbach in orasul tau, poti incerca acolo - o cusca de 1m este 100 de lei si altundeva nu vei gasi mai ieftin....

Cel mai bine e ca porcusorii sa stea doi (sau mai multi) de acelasi sex. La femele e mai usor, in general se inteleg si mai multe. Masculii se cearta deseori, desi sunt cazuri in care si ei se inteleg mai multi impreuna :up:

Asadar, dupa ce aflii exact ce este porcusorul tau si ai o cusca adecvata, poti lua un alt porcusor de acelasi sex. Iti recomand sa adopti un porcusor. Cumparatul din petshop nu e o idee buna - fetele pot fi gestante si toti porcusorii pot fi bolnavi sau pot avea probleme mari de sanatate - de la micoze si ciuperci la probleme interne. Daca totusi vrei sa cumperi, sunt cateva crescatorii in tara, printre care si crescatoria INKA. Poti intra pe site-ul lor si sa te uiti si acolo...

P.S. Nu uita sa citesti tot site-ul cat si forumul! Sedere placuta si asteptam poze cu porcusorul tau :)

Andov
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 08 Iul 2014, 14:16
Localitate: Deva

Prietena pentru porcuta mea

Mesajde Andov » 24 Iul 2014, 16:13

Buna rofl ..as vrea sa iau o prietena penru porcuta mea :up: ..daca se cearta ce ar trebui sa fac? :thinking:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: prietena

Mesajde anca » 24 Iul 2014, 16:43

Buna,
Este foarte bine ca te gandesti sa ii aduci o prietena, o sa vezi ca va fi mult mai fericita si activa, iar tu vei avea mai multe bucurii alaturi de ele.
In primul rand sa te asiguri ca ambele porcute sunt fetite, si a ta si cea pe care o vei aduce, pentru a nu avea probleme. Daca ai indoieli poti pune poze cu zona rusioasa aici pe site pentru ajutor :D.
Pentru a nu avea certuri trebuie sa respecti anumiti pasi atunci cand le faci cunostiinta, uite citeste aici : http://www.gemon.ro/comportament.htm, in special pagina 2.
In principiu trebuie sa ii pui mai intai impreuna intr-un spatiu neutru fara mirosul nici unuia dintre ei, cu accesorii. Lasa-i sa se cunosca. Probabil vor incepe sa baraie, sa miste din fundulet, daca nu se bat nu trebuie sa intervii.
Intre timp curata bine cusca in care ii vei pune pentru a nu mai avea mirosul porcutului ce a stat in ea.

Daca totul decurge bine pe teren neutru le poti pune in cusca. Ai grija sa le asiguri destul spatiu(minim 1/50m) si accesorii. Nu iti face griji daca se mai baraie sau alearga una pe alta. Ale mele si acum dupa 7 luni de stat impreuna mai au certuri. Atata timp cat nu se musca pana la sange si ambele mananca normal nu trebuie sa le separi.

Multa bafta la gasit o partenera si asteptam poze :love:

Andov
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 08 Iul 2014, 14:16
Localitate: Deva

Re: prietena

Mesajde Andov » 30 Iul 2014, 11:39

Mersi mult..O sa postez poze pe acest topic dar imi poti da un link la cum sa adaug poze pe site?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: prietena

Mesajde Gemon » 30 Iul 2014, 12:02


Elena Brianna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2014, 10:00
Localitate: Bucuresti

Partener pentru mascul

Mesajde Elena Brianna » 21 Sep 2014, 10:43

Eu am un baiat si ii caut o partenera . Baiatul are 7 luni si are par scurt . :!: :love:
Si sper sa ii gasesc repede o partenera :hearts:
Multumesc :hi:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Buna ziua

Mesajde anca » 21 Sep 2014, 11:17

Buna,
De ce iti doresti o partenera pentru el? Vrei sa ii inmultesti? Cunosti riscurile gestatiei la femelele porcusor de guinea?
Uite, citeste, te rog, acest topic : viewtopic.php?f=4&t=38 , o sa gasesti multe informatii importante.

De ce nu ii aduci mai bine un partener porcutului, astfel vei avea parte de multe bucurii alaturi de ei?
Sper sa iei decizia corecta!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori