Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fifiloi

Mesajde ramona_inka » 30 Ian 2014, 08:47

Ofer-o spre adoptie. Lui ii poti aduce un baiat, pui de 1-2 luni si totul va fi ok.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 17:38

O sa il las singur cum a stat 4 ani.. Din cauza ei e bolnav acum.. face diaree si nu mananca... :(

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde anca » 31 Ian 2014, 17:50

Sincer eu nu cred ca Fifi e bolnav din cauza fetitei pentru ca i-ar fi ros parul. Se intampla la porcusori sa roada parul propriu/al partenerului atunci cand se simt plictisiti, nu au destule accesorii in cusca sau atunci cand nu au fan in permanenta. Fanul nu trebuie sa lipseasca niciodata din cusca.

Boala lui Fifi, diareea, a survenit cel mai probabil din cauza alimentatiei nepotrivite. Spuneai ieri ca ii dai salata, salata este foarte nociva acum iarna pentru ca poate contine tot felul de chimicale, perturba tranzitul intestinal si poate provoca diaree daca este data frecvent. E mai bine sa nu ii dai deloc salata, sau daca ii dai sa fie foarte rar si numai din surse bio cand este sezonul ei.

Solutia nu este sa il lasi pe Fifi singur, ci asa cum ti s-a sugerat sa dai fetita si sa ii aduci un baietel puiut. Apoi trebuie sa respecti anumite reguli atunci cand le faci cunostiinta pentru a evita certuri/batai cum s-a intamplat cu celalalt porcusor mascul pe care l-ai luat. Oricum asta e alta poveste, acum e important sa respecti sfaturile primite la celalalt topic pentru a-i salva viata lui Fifi, si pe urma sa studiezi cu atentie site-ul pentru a stii cum sa il ingrijesti pentru a evita astfel de probleme.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Irenne » 01 Feb 2014, 11:14

Da. O sa il fac bine :cry: Nu stiam ca nu trebuie multa salata... Cateva zile i.am dat doar salata , morcovi si fan.. si foarte multa salata :cry: :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde anca » 01 Feb 2014, 12:29

Pai vezi, din cauza asta a facut diaree. Nu le mai da deloc salata. Da-le doar radacinoase pe timpul iernii : morcov, telina, pastarnac, sfecla rosie, dovleac de placinta. Sunt ieftine acum si mult mai sanatoase. Poti sa le mai dai mere, nu foarte des, o frunza de varza o data pe saptamana. Si e bine sa alternezi mancarea, nu ii dai zilnic acelasi lucru. Fan sa aiba mereu si apa. Important e sa se faca Fifi bine si pe urma o sa iti mai explicam cum sa ii hranesti. :love:

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Irenne » 01 Feb 2014, 13:34

Asa o sa fac :cry:

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Puffy un ingeras acum

Mesajde kissy » 12 Mar 2014, 10:46

Desi este o poveste trista, tin sa o amintesc deoarece pentru mine va exista mereu si poate, cei ce citesc au ceva de invatat. Pentru mine este o adevara lectie despre aceste minunate pufpase animalute.

Povestea incepe acum 8 luni, cand in dar pe Puffy am primit-o. Era un ghemotoc grasun in varsta de un anisor, ce speriata intr-un colt a custii statea.
Din somn am fost trezita de sotul meu pentru a face cunostinta cu ceea ce urma a fii, fetita mea :love:
A fost dragoste la prima vedere, pana in acel moment eu nu am mai avut de-a face cu un astfel de purcelin.Dupa ce am inceput sa ma joc cu ea, sa o mangai, sa o alint... ceea ce nu prea a fost apreciat de micuta pufosenie (in acel moment eu nu stiam ca in prima zi trebuie lasata sa se acomodeze singurica si nu prea mult deranjata).
Urmatorul lucru a fost sa caut, daca nu pe internet, atunci unde? ce sa fac cu ea... si am descoperit acest site... dar chiar si asa tot am facut greseli... :cry: :cry: :cry:

A doua zi, la munca nu aveam stare, ma gandeam la micutza Puffy, ce-o face singurica acasa :?: Am nascocit un motiv , de la munca repede-repede am fugit, la fetita am venit. Ghemotocul de blana inca sperios, repejor ne-am imprietenit, i-am castigat increderea cu alimente fel-de-fel, toate pe placul ei. Avand in vedere ca fost luata dintr-o piata ( un loc nu foarte propice pentru aceste vietati si inconjurata de alte rozatoare si zburatoare galagioase) am cautat un doctor veterinar, vroiam sa ma asigur ca bebytza mea este sanatoasa si poate primesc si ceva sfaturi. Dar cum bucurestiul este plin de "doctori", nu toti sunt si priceputi. Pentru inceput totul a fost in regula (ochisori, dintisori, gherute putin maricele pe care vet le-a taiat rand pe rand).

Panuchii... musafiri nepoftiti

Dupa cateva zile blanita tot ii cadea, des ea se scarpina... pentru mine a fost un semn de alarma, doctorul mai sus mentionat mi-a recomandat sa schimb talajul. Scarpinatul nu inceta ba chiar ranite ea isi facea. Un alt doctor am gasit, o doamna doctor tanara, plina de votament si cu adevarat grijulie. Dupa cateva cercetari am descoperit ca avea paduchi, niste mici si rele vietati ce pe pufulica mea rau o suparau.

Pentru neplacerea ei baite zilnice faceam, cu sampon din plante impotriva paduchilor pentru bebei. Clateam cu apa multa multa si cu putin otel amestecat cu apa.
Deoarece bubitele sangerau si o mancau o crema noi foloseam, de altfel buna, dar nu pe placul Puffulicai.
Avand in vedere ca paduchii tot rau faceau, de plecau nu vroiau, de noi scai se tineau... Pe Puffy dna vet a tuns-o. Si avea un cap de leu, pufos si un corp mic, cu par f scurt si plin de bubite :thinking:
Suparata pe mami, mai exact pe mine, trei zile ma ignorat complet, manca numai de la sotul meu si doar cu el se juca :cry: :cry: :cry: Ba chiar intr-o depresie am intrat cand pe mine, ma uitat :roll:
Dar asa am scapat si de musafirii nepoftiti si de bubite, apoi blanita a crescut, pe mami am iertat-o. :heart: :clapping:


Jerry... un purcelus jucaus

Deoarece timpul nu ne permitea, cu Puffy mereu sa ne jucam. Pe Jerry l-am luat. Un baietel mic, de doar 2 luni, dintr-o gasca de baietei, vanzatorul in mana mi l-a pus, cu ochiii mici si speriati la mine s-a uitat, pe loc l-am luat. Si pentru ca era seara si noiembrie era, de bluza m-am dezbracat, acasa l-am adus.
Puffulice pe loc la adoptat, ce pe puiul el l-a crescut :love: In spatele ei il tinea, la mancare il indemna...

Trebuie sa mentionez ca numele Jerry de minune i se potriveste, el este un fricos ce se da mare barbat, pe Puffy o pupa si fuge =)). Motivul pentru care am ales un baietel a fost sotul meu care vroia sa echilibreze situatia, 2 baieti si 2 fete, el in minoritate se simtea, fetele de cap isi faceau. Pe de alta parte un baietel mic am vrut ca pe Puffy sa o indemne mai mult sa se joace... devenise o lensa si dormea mai tot timpul.
Decizie nu tocmai buna pentru Puffy :cry: ... Greseala noastra a fost ca nu am connsultat doctorul vet inainte si nici pe net nu m-am uitat la ce este expusa o fetita atunci cand decizi un baietel sa ii aduci si impreuna sa ii lasi.

Timpul a trecut, Jerry a crescut, instinctele de mascul s-au dezvoltat, pe Puffy o curteza cu torcaieli :hearts: ... Puffy enervata pe Jerry il batea :worried:
Motiv pentru care am decis sa ii despart... Avand o cusca foarte spatioasa, desi multe ascunzatori ei aveau, cusca in 2 am impartit-o. Ei impreuna stateau doar pe jos , pe un prosopel cand curatenie le faceam si ne jucam.
Jerry un explorator innascut, toata casa a lui era , Puffy mai timida, dupa prosop nu se misca.

Kissy- un porcusor dulce dulce

Nu stiu cum dupa un timp, desi Puffulicai avansurile lui Jerry nu-i placeau, ea a cedat si bortoasa a ramas.
Intr-o dupa amiaza de martie, cand sotul meu de la munca a venit a vazut ca Puffy nimic nu a mancat (el le daduse celor doi purcelini de papa ultima data). Pe loc pe doctora am sunat-o cu Puffy la ea m-am dus si cand a controlat-o am aflat ca purcelusi mici va avea, cam in numar de 2 doctora si-a dat seama, ecografie nu i-am facut deoarce sarcina era foarte avansata.

Fericita nevoie mare ca bunica eu voi fii, pe bunicut l-am sunat vestea sa i-o dau, din pacate nu stiam ca o bucurie atat de mare precum aducerea pe lume a puilr, la cateva zile pe mama o va omori.... :puking: :puking: :puking: :puking: :puking: :puking: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
A doua zi, cand sotul primu de la munca a ajuns, repede pe telefon a pus mana si ma sunat... Puffy Devenise mamica ... 2 pui morti el gasise intr-un colt al custii si un ghindoc mic ascuns sub lanita ei statea...

De la munca am fugit, acasa am venit :heart: in prealabil aflasem ca o nastere este periculoasa, viata mamei si a puilor in primejdie este, usurata m-am simtit ca Puffy a trait si ca nu e singurica, desi 2 au murit, un ghemotoc i-a ramas si speram ca acel mic ghemotoc durerea pierderii celorlalti 2 fratiori ai lui Puffulicai sa i-o alunge...

Acasa cand am ajuns pe Puffy am felicitat-o cu ea am vorbit pe cel mic sa ma lase sa il iau, deoarece cordonul ombilicat inca nu era rupt... Doctora intructiuni mi-a dat cum sa il tai si inapoi puiul i l-am dat, ca o mama dragastoasa si iubitoare pe cel mic fericita il lingea... eu temandu-ma ca nu-l va recunoaste dupa ce eu mana pe el pusesem...

Doua zile au mai trecut, Puffy nu mai manca, insa de micul pui grija avea, trista ea statea... eu speriata din nou si din nou sfaturi am cerut...
A treia zi, o zi de duminica era, eu singura in casa eram, Puffy intrase inconvulsii :puking: :puking: :puking: :puking: :puking: Speriata si agitata pe Puffy am luat-o, sotul venise si el, la spital repede am fost, dar era prea tarziu :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Micuta mea fetita frumoasa murise ... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ea acum este ingerasul meu... si asa va ramane mereu... Este intr-un loc mai bun alaturi de ceilalti doi puisori ai ei... :cry: :cry: :cry: :cry:

Sunt convinsa ca ea stia ca de Kissy eu voi avea grija si ca nu va fii singurel... si mai stia ca de ceilalti doi copilasi nu avea cine sa aibe grija si la ei a preferat sa plece :cry: :cry: :cry: :cry:

Kissy este un princhidel dulce, dulce... el este alinarea mea, el ma ajuta sa trec peste pierderea ei....

Am mare noroc cu Jerry care ma ajuta pe Kissy sa il cresc, amandoi il vom face mare...
Kissy este baietel iar tatal lui, Jerry l-a acceptat si il protejeaza si il invata tot ce stie... Desi Kissy si-a pierdut mamica, are 2 bunicei care il adora si il rasfata si un tatic grijuliu si iubaret :heart:

Am scris aceste randuri, sperand ca altii sa nu faca greselile pe care le-am facut eu, iar cu Kissy si cu Jerry voi face tot posibilul sa le fie mai bine si voi avea de acum inainte mult mai multa grija la alegerile pe care le voi face. De multe ori in speranta sa le fie mai bine, le facem mai mult rau! :!:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Puffy un ingeras acum

Mesajde Gemon » 12 Mar 2014, 14:49

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei.
Imi pare rau pentru pierderea suferita, :( din pacate e o intamplare ce se putea evita in cazul in care te-ai fi interesat din timp de nevoile comportamentale si fizice ale acestei specii.

Este important sa le oferi o alimentatie potrivita, fanul sa fie baza alimentatiei, sa aiba permanent in fata/in suport.
sa fie oferite cat mai diversificat posibil, si servite la aceleasi ore pe cat posibil. Tot ce nu consuma in jumatate ora, sa fie scos din cusca, pentru a le feri de diferitele probleme digestive. Pana la urmatoarea masa proaspata vor avea fanul in fata si apa in adapatoare accesibila.
Hrana speciala sa fie de buna calitate, noi recomandam hrana Cavia Complete de la Versele-Laga, aceasta fiind complexa si potrivita pentru ei. Contine toate nutrimentele necesare organismului lor in cantitati optime, este accesibila in forma de pelete all-in-one (fiecare la fel), din aceasta cauza nu aleg din ea unele componente, astfel este prevenit comportamentul alimentar selectiv. Aceste pelete au in compozitie fibre lungi compuse din vegetale cu continut inalt in silicati necesare florei intestinale sanatoase, ajuta si la tocirea dintilor.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puffy un ingeras acum

Mesajde kissy » 12 Mar 2014, 16:07


Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Irenne » 16 Mar 2014, 19:37

Imi pare rau pentru Puffy :cry: :cry: Si eu am avut primul meu porcusor de guineea ,Fifi (baietel) , il aveam de cand avea 2 luni. Si a murit in bratele mele cand a facut 4 ani de cand il aveam :cry: :cry: :cry: Pe 5 aprilie face 2 luni de cand a devenit ingeras... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde kissy » 17 Mar 2014, 15:53

Imi pare rau pt Fifi.... acum amandoi sunt 2 ingerasi... Pe mine experienta asta ma facut sa vreau sa invat mai multe despre aceste fiinte iubitoare si frumoase :) Iar de acum in colo o sa am mult mai multa grija :)

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Katyia28712 » 20 Mar 2014, 03:50

Hello everyone, sunt noua aici si m-am logat tocmai pt ca am o nelamurire/problema..HELP ! Nu pot sa zic ca sunt crescatoare cu toate ca am purcelusi de..mai bine de 14 ani. 5 la numar pana acum. Am inceput cu un baietel si o fetita , ce e drept eram mica la vremea aceea si nu aveam nici finante si nici experienta sau ajutor, au fost adoptati, separat, s-au inteles de minune din prima zi, aveau in jur de..8 luni amandoi. cam 3-4 ani mai tarziu femela a ramas gestanta, dar puiutii au murit la nastere si cateva zile mai tarziu si ea, problema cu oasele bazinului. o saptamana mai tarziu am ramas si fara baietel ..pur si simplu nu a mai mancat dupa ce a murit ea. Tocmai de asta am ramas cu un pic de sechele sa zic asa si nu am mai luat 2, doar cate unul...un baietel luat mai la 2 ani...a trait cam 8...dupa care a urmat fetita mea, luata si ea la vreo 2 ani. Cel mai cuminte purcelus..sta cu usa deschisa la cusca si nu iese..unde o pun acolo sta..popcorniceste si bombane cu gura plina, o grasa frumoasa pe nume Dory. Dory are acum cam 6 ani . Acum o saptamana cumparand toate cele din maxi pet am vazut un purcelus frumos de n-am putut rezista si..bine inteles ca l-am luat, cu toate ca e baietel. Momentan sunt separati, cusca in cusca, le-am facut cunostinta, fata mea cuminte, el baraie tot. Am mai citit pe forum si cu rusine va spun ca eu credeam ca baraielile intre un mascul si o femela sunt ca ii face avansuri..asta cand vin de la mascul spre femela. I-am lasat pana acum impreuna pe jos in pat, nu in custi, decat foarte foarte scurt, nu a crasnit nimeni din dinti, dar fata mea prin gratii i-a papat niste blana de pe botic lui Domi ( baietelul ) . astazi pusi iarasi in pat amandoi am observat ca el baraie ca intotdeauna dar se baga cu boticul sub ea,ea se pune pe el linistita, si se imping nasuc in nasuc cu chitaturi foarte incete de alint...cele care de obicei le fac cand ii gadili sau mangai pe la burtica. El popcorn tot, ea linistita calma, nu a mai avunt tentative de ai papa blanita. Acum..problema este...as vrea sa ii pun impreuna, dar am intrebat 4 veterinari , 3 au zis ca ar putea duce o gestatie ea, unul a zis ca daca nu a avut nasteri pana acum are oasele bazinului sudate si ii poate fi fatala si ei si puilor. asa ca...help...Ar putea duce gestatia sau nu ? daca nu..raman separati...daca ii pun in aceasi cusca cu gratie intre, mai rau le fac ? sa ii pun in camere separate ? asa ei interactioneaza prin gratii ( asa a si ramas fara par pe nas domi ). Nu imi e de batut scandalageala lor porceasca sau altceva, am si catel deci sunt obijnuita sa fac pe arbitrul :)) . Doar vreau sa fie in siguranta amandoi.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Katyia28712 » 20 Mar 2014, 04:17

Whoops, mi s-a blocat pagina si nu am apucat sa citesc in urma, acum am citit, deci da, separati. :) momentan sunt cusca langa cusca, de dat nu il dau pe nici unul, il mut in alta camera pe baiat daca voi fi sfatuita de voi sa fac asa, daca nu raman cusculita in cusculita. Pacat, mi-as fi dorit puiuti de la Dory...nu cred ca am sa mai gasesc vreodata sau sa mai intalnesc o lenesa care da pupici pentru morcovi si care bombane cu gura plina de fan de zici ca mananca cea mai gustoasa mancare de pe planeta. Iar Domi, una la mana e foarte frumos, negru tot..tuci..si urechi si nas si labute..tot. si era atat de slab...cand l-am luat acasa si l-am instalat in cusca lui cu casuta si tot ce ii trebuie , nu stia unde sa se mai ascunda si cum sa manance mai repede un morcovel. Deci , amandoi au tot ce trebuie, custi spatioase casute castronele tuneluri, cel mic are si rotita..acum cat incape :P . deci..cusca in cusca sau camere separate ?

Multumesc mult tuturor in avans si scuze inca o data ca am postat fara sa citesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Gemon » 20 Mar 2014, 16:46

Stand in custi alaturate masculul va fi foarte stresat, deoarece ar vrea sa ajunga la femela. Aceste animale instinctul social au intiparit in gene, nu se simt bine singuri, dar in acest caz instinctul de reproducere este cel care se activeaza si se manifesta si mai accentuat datorita prezentei ei, simtind mirosul femelei ar vrea cu orice pret sa ajunga la ea.

Daca il asezi in alta incapere, de fiecare data cand le dai papa sau vrei sa le alinti, mereu sa te duci prima data la el, si doar apoi la ea, procedand invers masculul ar simti mirosul femelei pe mana sau haina ta, ceea ce ar produce o suferinta inutila lui.

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei.
Bine ar fi ca macar el sa aiba un congener de acelas sex cu el, ar fi mult mai activ daca ai adopta langa el un alt mascul, de preferat cu o diferenta de cel putin 6 luni intre ei.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Katyia28712 » 20 Mar 2014, 20:31

Multumesc mult pentru sfat. O sa mai iau un baietel pentru Domi, as prefera sa mai creasca el un pic si sa iau un puiut..are 2 luni jumatate el..sau 3 : ) pui mic.
Inca o intrebare...masculul este stresat doar daca stau cusca in cusca, modul ca sunt aproape, sau el simte mirosul ei chiar daca nu o vede dar e pus mai departe un pic de ea ? Momentan pe monstrul de noptiera sta un terariu destul de mare ( 1 metru lungime 65 latime si 60 inaltime ) dupa care cusca lui domi si langa cusca lui Dory..daca pun terariul intre custi ar fi ok ? cusca femelei e aproape cat terariul, cusca lui e un pic mai ingusta decat terariul..nu ar avea cum sa o vada. Am mai citit pe aici si am dedus eu ( nu stiu daca bine sau rau ) ca daca spal bine bine cu spirt sau otet dulapul terariul ( zic si terariul pentru ca inainte terariul era langa femela deci presupun ca simte mirosul ei pe terariu.. ) custile si ce mai e pe langa, si pun terariul intre ei, nu ar mai simti masculul vreun miros... Ce parere aveti ? sau las femela pe noptiera si pun masculul pe masuta...masuta fiind mai joasa. Aici intervine si mintea mea posesiva ca ii vreau pe amandoi aproape asa ca incercam sa gasesc o cale de mijloc.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori