Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde kissy » 21 Mar 2014, 15:47

Buna nu sunt o experta in porcusori inca invat. Dar iti pot spune ca orice ai face el o sa o simta pe fetita si fetita pe el... Nu conteaza cu ce speli, cu ce stergi, ce pui intre ei... Pe baietel l-ai linisti un pic daca ii aduci un baietel mai mic decat el... Avand in vedere ca el este micut trebuie sa mai astepti putin pana atunci.
Eu am avut porcutii (fata si baietel) in aceeasi cusca cu o bariera de lemn intre ei ... Nu este o solutie, cel putin pt baietelul meu nu a fost era disperat sa ajunga la ea... In schimb i-am pus separat baietelul intr-o cusca pe un suport ceva mai sus, iar fetita statea in cusca jos. Desi o vedea nu mai era atat de agitat. In fircare zi o jumatate de ora, o ora, 2... in functie de timpul meu ii puneam pe amandoi in cusca mare, sau pe jos, sau in pat si ne jucam toti 3...

Asa a ramas Puffy insarcinata.... stand impreuna pe jos cat timp le faceam eu curat sau ne jucam ... nu stiu cand s-a intamplat, dar s-a intamplat si din cauza asta a murit ... Eu una nu mai vreau pereche... Intotdeuana o sa am cate 2 porcuti dar mereu de acelasi sex

Nu o sa mai risc niciodata viata lor.... Am facut-o din nestiinta si regret

App spuneai ca baietelul are si rotita... Repet, nu sunt experta in porcuti dar am citit mult despre ei, din cate stiu o astfel de jucarie ii poate afecta grav spatele, ba chiar ii poate rupe coloana vertebrala.

Mult succes cu porcutii sa te bucuri de ei!

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Katyia28712 » 21 Mar 2014, 15:56

De rotita nu stiam, a venit cu tot cu cusca si i-am lasat-o...cu toate ca nu se baga in ea si e folosita mai mult ca suport pentru fan. Iti multumesc ca mi-ai spus..chiar nu stiam, e primul care are asa ceva. Imi pare rau pentru porcuta ta. Concluzia...micutul va primi un fratior undeva in toamna, iar custile vor fi puse in camere separate. Multumesc mult.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde kissy » 21 Mar 2014, 16:52


Mango si Tina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2014, 20:55
Localitate: iasi

Buna am o femela de rasa texel si un mascul de rasa peruvian

Mesajde Mango si Tina » 28 Noi 2014, 15:37

Buna am o femela de rasa texel si un mascul de rasa peruvian , credeti ca se pot imperechea?? Femelei nu i-am gasit nicaieri un mascul de rasa ei.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna am o femela de rasa texel si un mascul de rasa peru

Mesajde ramona_inka » 28 Noi 2014, 20:23


Mango si Tina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2014, 20:55
Localitate: iasi

Re: Buna am o femela de rasa texel si un mascul de rasa peru

Mesajde Mango si Tina » 28 Noi 2014, 22:03

Da ok
Ultima oară modificat 07 Dec 2014, 00:21 de către Mango si Tina, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna am o femela de rasa texel si un mascul de rasa peru

Mesajde ramona_inka » 29 Noi 2014, 10:43


Avatar utilizator
LoveGuineeaPig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 26 Dec 2014, 17:50
Localitate: Botosani

Comportament...

Mesajde LoveGuineeaPig » 18 Ian 2015, 18:01

Hey.... Am un porcuţ mascul şi o porcuţă femelă... Au cuşti diferite şi vad ca uneori incearca să stea impreună :love: ... Cateodata (noaptea) îi pun împreună şi eu merg la un scaun şi îmi fac temele. Mă mai uit a ei sa vad ce fac... dar dupa 10 min după ce i-am pus împreună , femela crantane din dinti la mascul.... Şi aş vrea sa ma ajutati... Nu i-aş putea ţine desparţiţi tot timpul pt ca mi se rupe sufletul :cry: când vad ca rontaie barele cuştilor ca să stea împreună. Îi pun împreună seara şi aţi vazut mai sus ce fac ei.... Vă rog frumos să mă lămuriti... :shock: ... Am uiti sa vă mai zic.. masculul tot o urmăreste ... ştiţi voi la ce ma refer şi ea fuge puţin prin cuşcă apoi cranţane din dinţi la el.. :speachless:.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament...

Mesajde Gemon » 18 Ian 2015, 22:14

Ti-am recomandat sa ti doi de acelas sex in aceasta postare viewtopic.php?p=131353#p131353 unde am pus si un link spre un topic care trateaza aceasta tema, am sperat ca vei vizita acel topic (apasand pe link) si vei citi mesajele de acolo, deoarece este si faptul (informatie accesibila si pe site) ca femela are ovulatie la fiecare a 15-a pana la a 17-a zi, pe o perioada de 24-48 de ore. Asta inseamna ca ea va deveni gestanta ORICAND in acea perioada, adica aprox. la fiecare doua saptamani riscul de a avea pui, e mare, daca le pui impreuna fie si pentru cateva secunde :!: , poate sa fie montata de mascul. Asta inseamna ca va naste, iar puiutii vor creste repede. La varsta de 4 (am scris patru!!!) saptamani deja trebuie sepratati pe sexe, masculii cu tatal si femelele cu mama.

Merita sa risti viata ei cu gestatie? Femela ar putea muri la nastere sau ar putea avea complicatii, deoarece ea naste pui relativ mari (puii inca in primele ore pot deja sta in picoare si se pot deplasa usor).
Ca stapan responsabil ar trebui sa previ gestatia ce nu face altceva, decat sa creasca numarul porcusorilor la care se gasesc greu stapani, deoarece oferta depaseste cu mult cererea. Fara sa vrei, devi asa un inmultitor. Daca le iubesti, corect fata de ei si fata de tine ca iubitor de animale este sa fi un stapan responsabil pentru care este importanta bunastarea lor. Suntem siguri ca asta iti doresti. :cavies:

Bine ar fi sa pui un anunt aici pe forum, pentru a oferi unul din ei spre adoptie, si sa aduci /adopti unul de acelas sex cu cel pe care il pastrezi. Asta ar fi solutia buna pentru tine si pentru porcusorii tai, avand doi de acelas sex ai putea sa le ti impreuna fara sa ti se rupa sufletul. Ei sunt animale sociale, se simt bine daca pot avea alaturi un alt porcusor cu care sa poata interactiona. Masculul roade gratia, deoarece vrea sa ajunga la ea, in natura traiesc in grup, in captivitate de aceea recomandam sa se tina doi de acelas sex, pentru a feri stapanul de toate cele ce ai mentionat, adica de despartirea lor si tinerea lor in custi separate, de gestatii repetate.

Tu le ti separat, masculul plange sa ajunga la femela, rontaie gratiile, face galagie, este intens stresat. Fiind si tu stresata din aceasta cauza, cedezi, le pui impreuna, ea clantane din dinti, deoarece respinge avansurile masculului, dar cand va deveni fertila, il va accepta si el o va monta intr-o secunda, nici nu vei avea timp sa le desparti si faptul este consumat.
Te chinui si tu si le chinui si pe ei.

Te sfatuim deci sa oferi spre adoptie masculul si sa pastrezi femela si sa aduci o alta femela langa ea (sau invers, pastrezi masculul, ne scri ce varsta are si noi iti scriem ce varsta e potrivit sa aiba masculul pe care il vei aduce langa el - si oferi femela spre adoptie aici pe forum).

Avatar utilizator
LoveGuineeaPig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 26 Dec 2014, 17:50
Localitate: Botosani

Re: Comportament...

Mesajde LoveGuineeaPig » 23 Ian 2015, 15:39

Pai nush care sa dau.. nu as putea alege..


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori