De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde ramona_inka » 19 Mar 2012, 00:05

Porcusorii de Guineea sunt animale de grup, adica numai daca sunt mai multi se simt bine. Grupul le ofera siguranta. De unde provin ei (America de Sud: Peru, Bolivia...) sunt animale prada, adica sunt vanate. Astfel ca ele trebuie sa aiba ascunzisuri si sa fuga pentru a supravietui. In mod normal acolo porcusorii de Guineea traiesc in "harem", adica un mascul conduce un grup de femele. Niciodata un porcusor nu este singur. In felul acesta au mai multe sanse de supravietuire.

Chiar daca acum majoritatea porcusorilor de Guineea sunt crescuti/inmultiti in captivitate, acest instinct a ramas la fel de viu si necesitatea de a vedea/simti/auzi un alt porcusor langa el este la fel de mare. Porcusorii au chiar o nevoie fizica de a se atinge unii de altii, in felul acesta sunt mai calmi si mai siguri. Daca un porcusor este bolnav, are sustinere din partea celorlalti. Se incalzeste la un loc cu ei, poate manca protejat de ei, isi reface sistemul digestiv mancand din cecalele (cecotrofele) tovarasilor sai sanatosi. Nu de putine ori pot fi vazuti cum dorm unul cu capul pe celalalt sau strans inghesuiti unul in celalalt, fapt care ii linisteste.
Imagine
Porcusorii au chiar o nevoie fizica de a se atinge unii de altii (sursa foto: porcusorii apartin lui )


De asemenea atunci cand aducem in casa un porcusor, adaptarea se va face mai greu cand este unul singur si mult mai usor cand sunt doi. Stresul este mult diminuat in acest fel si, fiind doi, au mai mult curaj sa se apropie de noii stapani.

In momentul in care un pui se naste are alaturi de el mama si fratii/surorile. Chiar daca este pui unic nu este singur, este cu mama. In mod normal el trebuie sa stea 4 saptamani sa suga, apoi daca este femela poate ramane in continuare cu mama, daca este mascul trebuie sa fie despartit pentru ca este apt de a monta mama/surorile.

In acest moment apare primul factor de stres: intarcarea. Daca puiul este luat brusc de langa mama/frati/surori si dus singur acasa la noul camin mai apar cativa factori de stres: despartirea de familie, schimbarea de mediu, singuratatea. Acestea pot fi mult mai usor suportate daca puii sunt incredintati cate doi frati/doua surori in acelas timp sau macar sa fie langa un alt porcusori de acelasi sex. Avand un alt porcusor langa el puiul se va adapta mai usor noilor conditii.
Imagine
Dupa nastere puiul are parte de socializare alaturi de mama si frati, se simte bine, invata primele reguli din "societatea guineza" (sursa foto: crescatoria INKA)

De asemenea, acelasi lucru este valabil si pentru porcusorii maturi. S-a observat ca acestia, daca sunt singuri, au cateva "tabieturi": dorm foarte mult cand suntem plecati, cand revenim acasa sunt foarte galagiosi si par a cere mereu de mancare, oricat le-am da mereu mai vor, sunt agitati, trag de gratiile custii, au preferinte culinare si nu accepta decat anumite alimente... De fapt este vorba de lipsa unei activitati/solicitari constante venite din partea unui congener. Avand un alt porcusor langa el, se vor indemna reciproc sa se joace, sa faca miscare, sa manance mai diversificat. Porcusorii de Guineea sunt neofobi si daca nu au fost de mici invatati cu o mare diversitate de alimente la maturitate pot face "mofturi". In momentul in care sunt doi se imbie reciproc la hrana si daca unul este mai mofturos va fi indemnat de celalalt sa manance doar datorita faptului ca "ce mananca vecinul este mai bun". Se poate observa usor cand sunt mai multi porcusori impreuna ca ei cerceteaza mereu ce are in gura celalalt porcusor si vor sa apuce neaparat din acea bucata.
Imagine
Un porcusor mofturos poate invata de la un alt porcusor sa manance diversificat
(sursa foto: porcusorii lui )

Avem asadar multe motive pentru a nu tine un porcusor de Guineea singur, ci a tine mereu doi de acelasi sex: siguranta oferita de grup, sustinerea in perioada bolii, diminuarea/eliminarea stresului cauzat de diverse traume, stimularea apetitului porcusorilor "mofturosi", stimularea spre miscare, spre activitatea de cercetare/cautare.

Si mai este un motiv pentru care recomand sa se tina 2-3 porcusori de acelasi sex, de data asta un motiv practic pentru noi, stapanii. Avand porcusori de Guineea putem sa plecam un week-end intreg, de sambata dimineata pana duminica seara la mare ori la munte fara sa ne facem griji. Fiind mai multi se au pe ei ca si companie. Le lasam 2-3 adapatori cu apa, ceva mai mult fan si hrana uscata, 2-3 morcovi si este totul perfect. La intoarcere nu avem nici o surpriza neplacuta.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde crisa24 » 20 Mar 2012, 12:58

cum ar fi stat zuzu singur in cusca asta?
intr-un colt probabil speriat si iesea cum a fost aproape 3 luni doar noaptea sa manance, cu toate ca avea un partener in alta cusca langa el, acum de cand are tovaras este cel mai bland porc pe care il am, complet schimbat, plin de incredere in el si in mine! :smile:

Imagine

:love:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

elenna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mar 2012, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde elenna » 23 Mai 2012, 21:04

AS putea sa imi tin porcul cu un hamster?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde maria » 23 Mai 2012, 21:14

in nici un caz
au cerinte diferite
gandeste-te ca si mancarea uscata e diferita
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde ramona_inka » 23 Mai 2012, 23:54

Alte deosebiri:
- diferenta de marime, necesarul de spatiu/locuit
- hamsterul este animal nocturn, porcusorul animal diurn/crepuscular
- anumite subspecii de hamsteri sunt singuratice, porcusorul este animal puternic social, are nevoie de contact cu un alt exemplar din aceeasi specie (un alt porcusor)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde khaos » 12 Iun 2012, 18:50

Si in plus, ar sta degeaba cu hamsterul pentru ca nu ar putea socializa - vorbesc limbi diferite.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde maria » 12 Iun 2012, 19:01

:lol:
nici cu un dictionar nu s-ar intelege :lol:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 10 Aug 2012, 08:57

Tavsan a primit aseara o prichindea mica in varsta de o luna... insa nu o place :(
O bate si plange cand o pun langa ea...
A mai si linso aseara dar a si batut-o. Daca o vede ca mananca o bate, daca se misca o bate... Trebuie sa stea nemiscata ca atunci doar o miroase, o adulmeca adanc, adanc... bine uneori chiar daca sta mititica linistita tot o cifuleste. Ii zic eu Tavsan nu, e micuta, iubeste-o ... dar incepe sa clantane tare din dinti, se face ghemotoc si plange.
Prichindeaua mica tot se duce dupa Tavsan ...
Le-am pus un gardulet intre ele in cuscuta insa Tavsan este tare agitata si musca din fier, impinge gardutul sa ajunga la ea.. o data ajunsa... e teroare :(
Am scos-o pe Tavsan din cusca dar s-a suparat, s-a facut ghemotoc si plangea, acum cea mica este in pat si Tavsan in cusca...
Credeti c-o va accepta vreo data!?! :(

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde -Vlad- » 10 Aug 2012, 10:41

Le-ai facut cunostinta asa cum trebuie?Pe teren neutru,unde nu au mai fost,cu accesorii care sa nu fi fost atinse de niciuna din porcute?
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 10 Aug 2012, 11:30

Da, aseara si nu au fost probleme insa daca le pun pe amandoua in cusca este dezastru si nu am cum sa le separ ca si gardutul care l-am pus, cea mare il darama sa ajunga la cea mica : ((

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde -Vlad- » 10 Aug 2012, 11:39

cusca ai spalat-o cu otet?la fel si accesorile din ea,talas schimbat,tot sa nu mai aiba miros
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde BuluC » 10 Aug 2012, 11:41

Incearca sa speli cusca bine, bine de tot cu spirt sau otet. Am avut si eu aceeasi problema cu porcutul pe care il am acum si fratele lui, insa, din pacate, la mine nu s-au rezolvat problemele si ii tineam separati permanent de niste gratii :( . Sper din tot sufletul sa se inteleaga micutele tale!
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 10 Aug 2012, 12:03

Offf ce trist ca nu se inteleg :(
Am sa spal si cusca. Sper sa reusesc sa le imprietenesc.

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 10 Aug 2012, 12:34

Le-am pus iar pe un teren neutru si degeaba... asta mare tot prapad face :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde adelinatache » 10 Aug 2012, 12:38

le-ai pus in cusca fara sa o speli bine. are mirosul lui tavsan si ea isi apara teritoriul, accesoriile, apa, papica. spala tot bine si pune-le din nou pe teren neutru. amenajeaza cusca in asa fel incat fiecare sa aiba casuta ei, acces la apa si la papa, spatiu de joaca si alergat. si ai rabdare, ierarhia nu se stabileste batand din degete. tavsan ii arata cine e sefa, daca nu se bat si nu se lasa cu sange la propriu, daca nu scad in greutate si nu renunta la papat, apa, joaca si fan, lasa-le sa isi rezolve problemele porcesti.
mult succes!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori