De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde crisa24 » 10 Aug 2012, 12:54

la iepuri, daca pui un mascul in cusca unei femele, acesta este castrat, pentru ca ii este invadat teritoriul!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Gemon » 10 Aug 2012, 16:30

MJProtector, daca ai putea pune un filmulet pe forum, am putea vedea modul in care interactioneaza, am putea da sfaturi privind si amenajarea custii. Porcusorii traiesc in grupuri si isi stabilesc o ierarhie ce poate fi interpretata ca o reactie agresiva de catre un stapan mai putin experimentat, o antropomorfizare/evaluare gresita a comportamentului lor. Filmuletul video ar putea ajuta mult in acest sens.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde ramona_inka » 10 Aug 2012, 20:15

Sigur porcuta a doua este porcuta si nu porcut? Daca este vorba de un baietel mic si face avansuri femelei aceasta poate reactiona destul de agresiv daca nu este in perioada de estru, daca ea considera ca baiatul si-a luat nasul la purtare.
AI fot foarte bine sfatuita sa pui un filmulet sa vedem exact manifestarea si cusca. Daca poti pune si poze cu zona genitala a noului pui ar fi bine.

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 10 Aug 2012, 21:16

Am facut totul ca la carte. Am spalat cusca, acesoriile, absolut tot. Ba chiar am pus-o pe micuta prima data in cusca dupa care pe Tavsan dar degeaba :cry:
Oricum traiesc cu speranta ca o va primi in final Tavsan pe prichindea.
Mititica are aproape o luna :(
Si Tavsan plange daca o apar pe micuta ... Nici nu stiu unde sa ma mai impart cand le vad asa. Le iau pe amandoua in brate, Tavsan plange, in schimb este fericita daca vede ca o iau pe asta mica si o duc in alta parte, dupa care cere sa o iau in brate.

Este fetita. Am sa le filmez maine dar sa nu va speriati de reactiile mele cand sare cea mare la prichindea.
Am sa incerc sa pun o poza dar nu prea sta, este speriata.

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 11 Aug 2012, 14:03

Am filmat fetele astazi si m-am bucurat mult sa vad ca nu o mai bate asa de tare :)
Link-ul filmuletului: http://s47.photobucket.com/albums/f173/ ... siDayo.mp4
Am editat filmuletul si am lasat doar unde se da la ea, ca sa-i observati reactia. Intre atacuri au mai stat si linistite, au mancat impreuna, au dormit...
Cand mananca Tavsan isi ia din mancare si se retrage. Si tot asa vine isi ia, se retrage... dar cand vine si este cea mica in castronel se napusteste asupra ei sa se dea de acolo.

Ca sa le pot filma am scos din cuscuta, casuta unde se ascund. Am lasat doar tubuletul.

P.S.: Imi cer scuze pt. filmare insa tremuram si plus de asta am filmat cu telefonul.
A fost una din cele mai grele incercari ale vietii sa o las pe Tavsan sa se dea la cea micuta.

Atasez si 2 pozici cu zona genitala a prichindelei insa nu se vad prea bine.

Imagine
Imagine

Este fetita :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Gemon » 12 Aug 2012, 05:48

Cusca pare mica, casuta ce ai scos inainte de filmare, si acel tunel se poate pune in asa fel in cusca, incat sa asigure si celei de rang inferior un loc in care se poate retrage pentru a fi ferita de privirile partenerei.

Poti mari spatiul, puanand o scandura intre gratii vor avea parte de mai multe locuri de odihna si de cercetat,
Imagine
Imagine
vezi cateva idei privind fixarea
Imagine
Imagine
La marginea casutei poti pune o rampa ce asigura la fel un loc de refugiu pentru cea mica, poate primi acolo masa proaspata de ex., avand posibilitatea de a manca fara sa fie stresata de cea mare.
Imagine
Acel tunel ai putea fixa la marginea custii,
1. punand doar putin mai sus de podea porcuta ar putea urca in el, se castiga spatiul dedesubt unde se poate sta sau dupa caz pe unde se poate trece,
2. la o alta amenajare (dupa o anumita perioada e bine sa reamenajezi spatiul!) putand servi drept "culoar" de trecere de pe casuta spre zona amenajata pe acea scandura si invers.
Imagine
Imagine
In acest mod ai posibilitatea de a reamenaja des spatiul fara sa cheltui bani pe alte accesorii, oferindu-le preocupare. Vor avea diferite locuri ce merita cercetate, ascunzand zilnic cate o bucata de legume sau verdeturi pe aceste structuri le canalizezi atentia spre cautare-cercetare, ei isi consuma energia spre activitati ce ajuta/sprijina cohabitatia pasnica.

Fanul poti pune intr-un suport, de ex. cumperi suport de uscat tacamuri, umpli cu fan si fixezi de marginea custii
Imagine


Greseli ce trebuie corectate:
Ai pus prea putin talas in cusca, este neigienic si nesanatos pentru talpita lor sensibila. Talasul sa aiba grosimea de cel putin 5 cm dupa ce e batatorit bine cu palma, pentru a fi compact (asa nu se infunda cu piciorusele in talas si nu alenuca).
Cand le servesti masa, sa pui in doua diferite boluri hrana speciala, masa verde la fel sa le dai in locuri diferite, ca cea mica sa poata manca in liniste, nu prea aproape de partenera. In cazul in care cea mare se duce la cea mica, pentru a o alunga de la hrana, micuta sa aiba posibilitatea de a ocoli "sefa", caile de acces sa nu fie blocate, pentru a putea trece pe langa ea fara sa fie blocata undeva, asa nu va fi expusa atacurilor celei alfa.

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 12 Aug 2012, 07:34

WoW cat de frumos :heart: astazi ma apuc de improvizat cusca. Am bucati de parchet, chiar azi imi vin niste crengute de mar proaspat culese de la tara (de la o prietena) din care le voi face si scari.
Multumesc pentru sfat!

PS. Cusca are 1m/50cm

Sa inteleg ca o pot pastra si pe cea mica fara sa fiu nevoita sa o returnez?

Mentionez ca oricat s-ar ascunde cea mica, dupa cateva minutele se duce inapoi la cea mare si atunci incepe teroarea.
Le-am pus 2 boluri insa cea mica nu mananca decat atunci cand o vede pe cea mare, si clar din bolul ei. Bolul pus pentru ea special nu pezinta interes decat daca cea mare ajunge la el, iar atunci nu apuca sa manance din cauza celei mari. Trebuie scoasa magadana din cusca ca prichindeaua sa poata manca.

Eu imi doresc sa devina prietene. O va accepta cea mare in final pe prichindea?

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde biancadumy » 12 Aug 2012, 22:18

Mj? de curiozitate :) aia mica are pedigree? (sper sa nu zic o prostie,dar mi se pare ca e de rasa :D )
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Allma » 12 Aug 2012, 23:54

Bianca uite cateva citate de ale lui MJ:
"Surprinderea mea a fost cand mi s-a spus ca se trage din parinti campioni si pot merge cu ea la concursuri (...)"
"Mi-au dat si certificatul Pedigree, este de la Cavia Club Romania. Fetita a fost donata in acest pet shop. Din ce mi-au mai spus este ca venise acolo de cateva zile din alta parte."


http://i47.photobucket.com/albums/f173/ ... digree.jpg
Fişiere ataşate
pedigree.jpg
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde biancadumy » 13 Aug 2012, 00:15

Nu Andrea :D,aia mica,mi se pare de rasa :) De cea mare stiu ca e de rasa :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Allma » 13 Aug 2012, 00:16

Aaaa, scuze, credeam ca la aia mare te refereai :lol: Greseala mea, de la stres :speachless:
Old username: Andreea_Molly

MJProtector
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 83
Membru din: 10 Iul 2012, 09:09
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde MJProtector » 13 Aug 2012, 01:11

Da Bianca, si cea mica are pedigree si este o angora :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde Allma » 15 Aug 2012, 01:41

Este de la o crescatorie? :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde biancadumy » 15 Aug 2012, 17:17

Ce ochi am :D :lol: :lol: :tease:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu trebuie sa tinem porcusorii singuri ci cate doi

Mesajde biancadumy » 19 Aug 2012, 14:01

NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori