Cum e mai bine, un porcusor singur sau doi?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 23 Sep 2008, 08:38

Asa este. De-abia cand ai un al doilea porcut incepi sa il cunosti mai bine pe primul. Si eu vorbesc din experienta proprie :smile:

Avatar utilizator
SANDY
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2008, 17:15
Localitate: Gorj

Mesajde SANDY » 23 Sep 2008, 08:40

am sa sumpar si eu pe al 2 ,dar inca nu sunt sigura ce este.la magazim am cumparat o porcuta ,acasa am analizat-o mai bine si cred k este porcut. am sa mai astept putin sa vad ce se intampla,k vanzatoare imi spunea k au fost mai multi in acvariu . poate a avut dreptate este femela si are pui in burtica. pana nu sunt convins ce este nu cumpar si pe al 2

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 23 Sep 2008, 08:42

Foarte bine procedezi. Ar fi si mai bine sa dai o fuguta la doctor ca sa vada daca e sanatos. Daca nu esti sigura de sexul porcutului pune o poza ca sa ne dam cu parerea.

Bafta!
Ultima oară modificat 23 Sep 2008, 09:01 de către alinushu', modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
SANDY
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2008, 17:15
Localitate: Gorj

Mesajde SANDY » 23 Sep 2008, 08:46

cand am sa fac poza sigur am sa trimit..scuze am scris cu greseli ,am mancat din litere :suicide:

Avatar utilizator
raluk&co
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 12 Sep 2008, 11:09
Localitate: bucuresti

Mesajde raluk&co » 23 Sep 2008, 13:17

si eu initzial am zis k o sa cumpar doar un baietzel sau doar o fetitza.si dupa shoby am mai luat ink unul si apoi ink unul :clapping: prietenii imi zic ferma 13 :lol: dupa c o sa vezi cat d minunate sunt aceste animale si cat d chinuite sunt in crescatorii si petshopuri nu o sa poti rezista sa nu mai adopti ink unul makr :lol:
asteptam poze :nodding:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 23 Sep 2008, 17:05

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
raluk&co
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 12 Sep 2008, 11:09
Localitate: bucuresti

Mesajde raluk&co » 23 Sep 2008, 18:31

da,recunosc exprimarea nu a fost cea mai fericita dar eu am spus crescatorii cu gandul asa cum ai zis si u la cei kre kuta sa obtina un profit d p urma acestor anumalutze si l vand in piata ,tinandu-le in conditii mizere.dar cum altfel l puteam numi?inmultitorii? tot crescatorii sunt si acelea.imi pare rau dak mesajul postat a fost inteles gresit,data viitoare voi fi mai atenta.si din experienta am invatat sa fac diferenta intre cei kre iubesc animalutele si cei kre urmaresc doar sa l exploateze.

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 17 Oct 2008, 17:19


catalinutz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 10 Oct 2008, 17:34
Localitate: Bistrita

Mesajde catalinutz » 28 Noi 2008, 13:17

Am sa cumpar si eu al doilea porcusor sa aiba si Tomitza al meu cu cine discuta :lol:

diannae
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 09 Iun 2008, 19:55
Localitate: bucuresti

Mesajde diannae » 28 Noi 2008, 14:33

eu am un mascul ,dar nu ma gandesc sa mai imi cumpar....

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 28 Noi 2008, 14:40

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

pucka
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 28 Noi 2008, 17:32
Localitate: tulcea

Mesajde pucka » 29 Noi 2008, 00:46

eu am porcuta de nici o zi...ma sfatuiti sa mai astept pana sa mai iau una? eu ma gandesc sa o obisnuiesc pe LALA intai cu mine si apoi sa mai iau una...unde mai pun ca mai am si o catelusa LIZA,foarte geloaasa si oarte curioasa...si o buna vanatoare de soareci(stau la casa si vecinii mi-au omorat pisoiu asa ca a amas liza vanator de soricei nepoftiti)
si ma gandesc sa o invat si pe Liza intai cu porcuta asta inainte de a ma aventura cu o a doua fetita.
voi ce ma sfatuiti?
love my beast

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 29 Noi 2008, 02:34

Un porcusor care poate avea partener, suporta mult mai usor schimbarile ce intervin in viata lui (mediul, dieta, altele), e mai putin stresat daca poate avea un congener care prin simpla prezenta ii ofera o oarecare siguranta. Faptul ca e lasat sa se obisnuiasca ea singura cu tine, nu aduce niciun beneficiu nici ei, si nici tie, are cu totul alt comportament un porcusor care poate avea partener, devine mai activ, interesat, mai increzator, e stimulat atat pe plan fizic cat si psihic. Asa cum e acum, este doar constrans sa traiasca contrar firii lui, avand si mai multe bariere peste care trebuie sa treaca pentru a se acomoda, un stres inutil ce ar putea fi evitat prin simplul fapt de a alege din start doi - de acelasi sex fiind alegerea potrivita. Este animal social, cu nevoi specifice.

Frumoasa Liza trebuie sa invete ca ei sunt la fel de-al casei, sa n-o lasi niciun minut nesupravegheata in spatiul unde e si porcusorul, mai ales la inceput! Porcusorii sunt extrem de sensibili la stimuluri ce sunt inca necunoscute/nefamiliare (un latrat de caine fara vreun preaviz aproape de cusca poate provoca o reactie intensa - nu odata s-a intamplat sa moara instantaneu - daca nu e cunoscut sau precedat de alte zgomote).

pucka
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 28 Noi 2008, 17:32
Localitate: tulcea

Mesajde pucka » 29 Noi 2008, 16:31

love my beast

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 29 Noi 2008, 16:35

:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori