Combinatia mascul si femela vs. doi porcusori de acelas sex

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Ruffy&Charlie
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 08 Dec 2012, 13:24
Localitate: Bilbor
Contact:

Ajutati-ma cu un sfat!

Mesajde Ruffy&Charlie » 02 Ian 2013, 22:54

Scuzati-ma ca deschid acest topic si scuzati-ma daca nu postez ceva ce nu prea are legatura cu acest site.
Am o pereche de porcutzi din pacate femela si mascul si as vrea sa pot renunta la unu dintre ei dar nu pot!Si parinti nu ma lasa sa tin 4 adica 2 femele si 2 masculi in custi separate.
Va rog ajutati-ma sa iau o decizie!Momentan sunt separati si masculul plange toata ziua si nici nu mananca si sta cu botcul pe labutele din fata fosrte trist!
Va rog din tot sufletul ajutati-ma stau si plang zi si noapte pentru purcelini mei nu pot sa fac nimic am ajuns intr-un impas simpt ca mor si le vreau tot binele din lume amandurora! :!: :sweating:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde chinchi2 » 02 Ian 2013, 23:59

Este normal sa fie mai inactiv masculul,dar nu putem spune noi daca este suparat sau nu!!
Topicul asta a fost deschis pentru a te ajuta cei de pe site,dar nu putem sa iti spunem noi ce sa faci,raspunsul il vei gasi doar tu!
Asta e!
Exista 2 variante:
Ori dai unul dintre ei,ori castrezi masculul.
Este o operatie destul de riscanta deci mai bine ai da unul dintre ei :up:

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde biancadumy » 03 Ian 2013, 00:06

Este o operatie FOARTE riscanta in Romania! De ce sa alegi partea complicata? mai bine dai pe unul din ei,e greu,dar trebuie pus binele lor inainte de toate!
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Ruffy&Charlie
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 08 Dec 2012, 13:24
Localitate: Bilbor
Contact:

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde Ruffy&Charlie » 03 Ian 2013, 00:11

da stiu ca e riscant si nu as face asta dar credeti-ma ca nu pot!Nu pot sa ma despart de ei sub nici o forma si imi e foarte greu sa trec de acest stadiu.Am deja o persoana care vrea masculul si mai are inca 2 baietei care i pot tine de urat dar el a fost primul meu porcusor de guineea.Femela nu pot sa o dau nimanui pt ca de la mine din comuna sunt doar niste fete care au masculi si nu vreau sa ii fie greu pt ca stiu ca o vor doar pt pui.Cred ca o sa renunt la baietel care il voi da vecinei mele si in acelasi timp celei mai bune prietene.Va multumesc pentru sfaturi!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde chinchi2 » 03 Ian 2013, 00:20

Femela o poti da si in alta parte,nu numai la tine in zona.
Vad ca esti atasat/a de baiat,stiu cum e.Nici eu nu as putea sa imi dau unul din porcusori.Este foarte greu atunci cand te atasezi de ei dar gandeste-te la binele lor :smile:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde MaraC » 03 Ian 2013, 00:47

Incearca sa il dai cuiva care locuieste aproape de tine, astfel incat sa il poti vizita, sa vezi ce mai face, cum mai este, in ce cusca sta :smile:
Vei fi si tu linistit/a atunci, vei sti ca ii este mai bine in compania altor prieteni :smile:
Mult noroc cu decizia!

Avatar utilizator
Ruffy&Charlie
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 08 Dec 2012, 13:24
Localitate: Bilbor
Contact:

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde Ruffy&Charlie » 03 Ian 2013, 13:46

Am decis ca Ruffus sa ajunga la cea mai buna prietena a mea pt ca in ea am incredere ca ii poate da un viitor bun si fetita va ramane la mine pastrind un puiut daca acesta o sa faca puiuti.

Avatar utilizator
Ruffy&Charlie
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 08 Dec 2012, 13:24
Localitate: Bilbor
Contact:

Re: ajutati-ma cu un sfat

Mesajde Ruffy&Charlie » 03 Ian 2013, 23:00

BUna!
Am gasit o fata care il vrea pe baietel dar am o nelamurire:Din cata am vazut pe internet o femela are voie sa stea cu inca o femela pe perioada nasteri si cresterea puilor.Nu i-ar face rau gestatiei daca i-as schimba partenerul cu o partenera?
O sa fac maine o poza la burtica si la mameloane poate cineva o sa-si dea seama cat timp mai am de asteptat pana o sa am noi purcelini micuti :loving: :loving:

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Ajutati-ma cu un sfat!

Mesajde biancadumy » 03 Ian 2013, 23:09

De ce nu mai bine astepti sa fete si opresti o femela?? plus ca acuma ca sa aduci o alta femela,tinand cont ca ai cusca mica va fi prea inghesuit pentru toti....
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

DenisaAlexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 12:58
Localitate: Timis

????

Mesajde DenisaAlexandra » 16 Mai 2014, 12:40

Buna am 2 porcusori fetita si baiat si fetita mea de vreo cateva zile o vad ca are burtica umflata si din ce ince mai tare nu cred ca ar fi graviduta ca ar trebui sa se tina baiatul dupa fata dar e fix invers cand au ora lor de a topai prin casa oriunde se duce baietelul si fata dar cum face el un pas fetita nu se gandeste de 2 ori si fuge repede repede dupa el oare ce o avea?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: ????

Mesajde anca » 16 Mai 2014, 16:38

De ce tii impreuna doi porcusori de sexe diferite, vrei sa ii imultesti? Ai citit pe site despre riscurile nasterii la femele? Ce vei face cu puiutii dupa ce femela va ramane gravida si va naste? Te-ai gandit la asta? In plus femela poate ramane gravida din nou imediat dupa nastere, iar sarcinile repetate sunt un risc foarte mare. Fetita ce varsta are? Daca e prea mica la fel sunt multe riscuri. Pot aparea complicatii in timpul nasterii, ce vei face atunci?

Este recomandat sa se tine 2 sau mai multi porcusori de acelasi sex tocmai pentru ca riscurile sunt foarte mari la nastere, si daca nu ai experienta cu inmultirea porcusorilor risti sa pierzi si mama si puii.

Parerea mea e ca ar trebui sa ii separi cat mai repede si sa te gandesti la o solutie pe termen lung - adica sa donezi unul din ei si sa ii aduci celuilalt un partener de acelasi sex.

Uite citeste si aici viewtopic.php?f=4&t=38&start=0


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori