Parca se simte singur

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 11 Mar 2010, 14:48

Totul depinde de temperamentul "titularului" de post. Cazurile noastre:

Dorel si Pandele: fara probleme, am pus piticul direct in cusca si timp de 4 ani s-au inteles perfect. Pana acum cand lui Dorel i-au venit niste ganduri nepotrivite si Pandele nu este de acord cu ele. Asa ca locuiesc in acelasi apartament dar despartiti printr-o gratie de frigider. Gratia nu este exact cat latimea custii. Din acest motiv intr-o seara tarziu, cand stinsesem deja lumina, am auzit doua barci cu motor care ambalau motoarele. Le-am luat benzina cu un puisor de perna bine plasat si pana dimineata ne-am odihnit. Dimineata, ce sa vezi: grasanul isi facuse loc prin mini spatiul ramas si il blocase pe Pandele in casuta. De atunci legam zdravan gratia si ei doar se injura prin spatiile libere.

Madam Taifun si Prrrrrrta: bun soi e si Taifunoasa asta, n-a protestat ea niciodata ca i-am adus partenera. Fie ca a fost Peticuta sau actuala locatara, nu i-a zis absolut nimic.

Concluzia e ca nimic nu e batut in cuie dar cel mai bine e sa fii precauta asa cum iti sugereaza celelate mamici.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 11 Mar 2010, 14:55

Mie mi-a fost frica sa ii pun pe amandoi in cusca asa direct fara sa se cunoasca.I-am tinut pe o paturica cateva ore bune pana i-am asezat in cusca noua.Normal ca asa am avut ei eu parte de un spectacol pe cinste.Sunt asa draguti sa ii vezi cum se invartesc unul in jurul altuia,cum cel mare da din fundulet si face ca barca cu motor.Sunt scumpici rau! :)
Eu incercam sa il iau pe cel mic in brate dar surpriza mare ca nu ma lasa Pufulet.Il pazea foarte bine.Cum il auzea ca plange putin era gramada pe mine.Nu l-am mai vazut niciodata asa!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 11 Mai 2010, 11:36

As avea nevoie de cateva pareri referitoare la situatia nou creata la noi in familie.
Dupa ce ne-a parasit Dorel, Pandele parea apatic si fara chef si atunci i-am adus un partener care sa-l inveseleasca. Guraliv, extrem de curios, l-a speriat atat de tare pe Pandele ca acesta n-a iasit dintr-un colt vreo cateva zile. Pe urma lucrurile s-au rezolvat. Pandele l-a pus la punct si viata a inceput sa curga lin.
Intamplarea a facut ca cineva sa vrea sa arunce un purcel pentru ca isi luase pisica si ce sa facem? Am mers impreuna cu un vecin si l-am luat
Imagine
L-am campat intr-un apartament mai mare pentru ca venise intr-un acvariu (multumim Zanei Dintisor pentru cusca). Initial mi-a fost prezentat drept fata dar la examenul zonei ne-am dat seama ca era baiat, deci nu putea sa locuiasca in cusca fetelor asa cum preconizasem.
Cauta companie, si am zis sa-i facem cunostinta cu Pandele si cu Pamfy.
Intalnirea cu Pandele (pe teren neutru) s-a soldat cu incaierare. Deci adio comuniune. Pamfy incepuse sa planga dupa nou venit si i-am pus impreuna in cusca mare.
Situatia actuala: Pamfy sta cu Veve si Pandele singur. Ma simt vinovata ca l-am ostracizat pe Pandele care isi doreste si el companie. Daca il pun pe cel mic cu Pandele, incepe sa planga Veve si sa cante la gratii.... Si tot asa, mai ales la ore mici din noapte.
Sa mai iau un puisor, se mareste familia la 6 persoane si nu de mancare si de ingrijire mi-e teama, dar cum a spus si Maria, ce ne facem in cazul unei boli, eu fiind mai tot timpul pe drumuri...
Sa-l las singur pe Pandele, ma doare sufletul ca e baiat de treaba si n-are nicio vina.
Ce sa fac??
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Mai 2010, 12:01

daca ai avea cui, l-ai da pe veve sau pe pandele?
ai putea?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 11 Mai 2010, 12:20

poate mana dreapta...
sau daca as avea o boala incurabila...
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 11 Mai 2010, 12:24

mai ai un pic de rabdare
poate i-o trece lui veve obsesia sexuala si il accepta pandele
sa vedem si altii ce sfat iti dau
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Trist si mai putin activ

Mesajde lola » 31 Ian 2012, 21:17

Buna tuturor!de la un timp unul din porcusorii mei este trist si nu inteleg de ce.cand l-am luat(prin toamna) era foarte vesel si fericit,alerga tot timpul si topaia.acum chiar daca il scot pe afara sa alerge o face doar pentru putin timp apoi se intinde si doarme.in cusca sta mai mereu in casuta lui si parca a devenit mai putin sociabil.in rest este ok,are greutate normala pentru varsta lui de un an, mananca,bea ,alearga impreuna cu partenerul sau de cusca(de 2 luni) atunci cand sunt pe afara....nu stiu ce sa cred.am inteles ca porcusorii pot fi depresivi cateodata...asta sa fie??? si daca da,cum il vindec??

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: trist

Mesajde roseta.stoned » 31 Ian 2012, 21:27

Il tii singur in cusca?
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: trist

Mesajde lola » 31 Ian 2012, 21:36

nu,are partener un "pustiulica"de doua luni ,foarte fericit si energic de altfel

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: trist

Mesajde ramona_inka » 31 Ian 2012, 22:05

Ce fel de cusca au si cat este de mare?
Ne poti spune cand anume a inceput sa fie "depresiv"? AI observat daca a si scazut in greutate, a fost cantarit?

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: trist

Mesajde lola » 31 Ian 2012, 22:15

are o cusca clasica de 1,20.nu a scazut in greutate de loc,are 1100g,il cantaresc cam o data pe saptamana.e "depresiv"cam de la inceputul lui 2012.sta in casuta lui toata ziua,cand incerc sa il scot afara tipa si protesteaza apoi alearga un pic si se cula il locul sau preferat de sub o masuta(nu doarme pe jos ci pe un dulap mare pe care e masuta).nu tuseste,nu da semne ca ar fi bolnav,mananca bine...doar ca e mai letargic ca de obicei....

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: trist

Mesajde Gemon » 01 Feb 2012, 07:19

Ne-ar ajuta sa le fotografiezi in cusca in asa fel, incat sa vedem si cusca in intregime, si locul lor de odihna unde prefera sa stea mai mult. Mentioneaza si ce asternut folosesti. Vezi aici viewtopic.php?f=13&t=8 cum poti insera poze pe forum.

Cautand poze am vazut aceasta imagine viewtopic.php?p=101038#p101038 cu cusca celor oferiti spre adoptie. Poate fi doar o solutie pe moment, nu neaparat valabil si in acest caz, mentionez doar ca in cusca trebuie pus mult mai mult asternut, nu doar pentru a putea absorbi mai bine urina in vederea pastrarii unei bune igiene, pe langa faptul ca porcusorii aluneca, este si foarte rece, abdomenul si talpita ajunge pe suprafata rece si se imbonaveste/sufera, fara a avea semne evidente de boala.

Verifica ochisorii, sunt stralucitori si nu au secretii? Palpeaza atent toata suprafata corpului de la cap si pana la membrele inferioare, cu mare atentie si zona de sub maxilar si imprejurimi, vezi daca urechile in interior sunt curate, usor palpeaza cu degetele si zona de sub urechi sa vezi reactia lui, verifica aparatul genital, orificiul extern al uretrei, , gherutele si pielea talpitei, pielea si blana pe toata suprafata corpului.

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: Trist si mai putin activ

Mesajde lola » 06 Mai 2012, 21:21

Buna seara!Am revenit cu noi intrebari despre acelasi porcusor....dupa cum spuneam imi pare mai trist,iar acum a inceput sa doarma din ce in ce mai mult-chiar si cand il scot afara din cusca pentru "ora de sport"se culca sub masuta(unul din locurile sale preferate)in loc sa alerge si sa se joace.Si partenerul sau a inceput sa adopte acelasi comportament fiind totusi putin mai activ.Porcusorul este sanatos,tanar(un an)nu are nici un fel de probleme evidente si totusi acum cantareste 1 gk in loc de 1,100;cusca este una din hornbach destul de mare(peste un metru si un pic) iar in privinta talasului Chipsi clasic este intr-o cantitate suficienta pentru a acoperi fundul cutiei in strat gros(problema cu talasul putin semnalata de Gemon a aparut din cauza "preferintei"mamicii care atunci cand am luat-o din pet shop se tot ferea de talas si il inlatura intai si apoi se aseza in locul ales),nu stau in curent,apa este plata iar in privinta mancarii mananca acelasi lucru cu fetele(care stau in alta camera si sunt extrem de active).Deci e ceva ciudat cu Ghita(am uitat sa mentionez ca este castrat operatia avand loc acum in jur de 6 luni) sau cat e normal sa doarma un porc??
poza cu locul lui preferat de sub masuta-poza din cusca baietilor nu am pt ca memoria laptop este mica si pozele foarte mari asa ca le am in alt pc la care nu am acces acum

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Trist si mai putin activ

Mesajde maria » 07 Mai 2012, 06:50

eu i-as face niste analize
ma gandesc la un diabet, dar poate gresesc
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Trist si mai putin activ

Mesajde irena » 07 Mai 2012, 12:22

Dupa castrare exista posibilitatea sa devina mai lenesi, sa se miste mai putin si sa doarma mai mult. Nu apare la toti porcutii castrati, insa e posibil.
De mancat, mananca? N-ar fi rau sa pui o poza cu cusca, sa vedem cum ai accesorizat-o. Porcutii au nevoie de schimbari, altfel se plictisesc. De aceea
e bine sa invarti accesoriile prin cusca, sa le pui ceva nou, sa accesorizezi cusca corect.
O vizita la vet nu strica, ba dimpotriva.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori