Parca se simte singur

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
porcusorul_eustache
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 21 Oct 2012, 16:29
Localitate: Bucuresti

Compatibilitate porcusorii

Mesajde porcusorul_eustache » 15 Noi 2012, 12:00

Salut!

Am un porcusor de 2 luni, Eustache, si am impresia ca se simte foarte rau singurel. Sunt momente cand se sperie din orice sau este agitat, dar si momente cand este calm. Ma gandeam sa ii mai iau un fratior. OK! Am vazut pe site cateva donatii + ca in Animax nu sunt preturi foarte mari.

Problema este urmatoarea : Se poate ca cei 2 sa nu fie compatibili? Sa nu se accepte? Daca nu se accepta initial, se pot schimba treburile?

Va multumesc anticipat! :up:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Compatibilitate porcusorii

Mesajde khaos » 15 Noi 2012, 12:09

Este foarte bine ca vrei sa ii iei un fratior, insa ai grija cu cei din petshop, pentru ca nu se pricep sa "citeasca" perfect sexul porcusorului pe care il vand. Iar baietelul tau are nevoie de un companion de acelasi sex! Deci tot un baietel. Eventual, ca sa fim siguri ca ai un baietel, fa-i o poza clara in zona genitala si posteaz-o pe forum.

Acum, exista o sansa intr-o suta ca cei doi porcuti sa nu se inteleaga, daca sunt amandoi caractere puternice, dominante. Insa e destul de putin probabil sa se intample. Insa ca ei sa se inteleaga trebuie sa le faci cunostinta ca la carte! Altfe, risti sa se bata si nu stii de la ce ti se trage. Uite, in topicul cateva sfaturi pe care i le-am dat lui @mihaich. Porcusorii lui nu se intelegeau pentru ca nu li s-a facut cunostinta cum trebuie, astfel ca a fost nevoie sa o ia de la capat. Citeste postarile si spune-mi daca ai inteles ce tebuie facut.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Compatibilitate porcusorii

Mesajde chinchi2 » 15 Noi 2012, 19:56

Porcusori gasesti oriunde,si aici pe site si la petshop.
Recomandat este sa iei unul de pe site :smile: .
Vad multi porcusori care inca nu si-au gasit stapani :cry: ,eu cand am vazut ca Boomer e la adoptii ,i-am dat mesaj privat fostei stapane si i-am zis ca il vreau.El nu a stat la ADOPTII decat cateva ore,altii din pacate sunt mai ghinionisti.
Am vazut un anunt de curand cu o fata care a primit cadou un porcusor,chiar ieri a fost pus,nu cred ca stie cum sa il ingrijeasca pt ca l-a primit cadou,deci poti ajuta un porcut de pe site!!

Avatar utilizator
Pufoasa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mar 2014, 12:56
Localitate: Bucuresti

Nu mai scoate sunetele pe care le scoatea de obicei

Mesajde Pufoasa » 23 Mar 2014, 13:09

De cateva zile am obsevat ca porcusorul meu de guineea nu mai chitaie. Decat daca o iau in brate si o mangai. Cateva zile m-am simtit eu foarte rau, si am inteles ca e posibil ca la ei sa se transmita starile stapanilor si ca e posibil ca raul meu sa o fi afectat-o si pe ea. De mancat mananca. Nu mananca atat de mult boabe, dar mananca verdeturi, bea apa. Problema e ca este mult mai linistita decat de obicei. Am vazut ca sta intinsa, pe o parte. Si uneori tine labele sub ea. Nu stiu daca asta ar fi un semn de relaxare, sau are ceva. Daca v-ati mai confruntat cu problema asta, va rog spuneti-mi.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu mai scoate sunetele pe care le scoatea de obicei

Mesajde ramona_inka » 23 Mar 2014, 20:33

Ce varsta are? A scazut in greutate?

Poate sa fie singuratatea, porcusorii sunt animale de grup, au nevoie de un congener de acelasi sex langa ei ca sa aiba cu cine vorbi, alerge, manca... vei vedea o shimbare in bine daca nu va mai fi singurica.

Dragos123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Noi 2015, 15:52
Localitate: Buzau

Re: Parca se simte singur

Mesajde Dragos123 » 17 Noi 2015, 15:59

Dinamita al meu e nou in familie si i-am schimbat locul custii iar daca il scot din cusca roade barele pana ii ridic grilajul intra singur si sta intr-un colt ..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Parca se simte singur

Mesajde Gemon » 19 Noi 2015, 17:16

Fotografiaza cusca sa vedem cum este amenajata.
Are nevoie de o cusca de cel putin 100x50 cm, sau si mai bine unul de 120x60, unde poti pune o scandura drept etaj, vezi
viewtopic.php?p=129249#p129249
Ai posibilitatea de a extinde spatiul, vezi imagini in galeria noastra la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html

Sunt animale sociale, nu e bine sa ti un singur porcusor, are nevoie de un congener, recomandarea e sa se tina doi masculi sau doua femele.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori