Dilema doi masculi si o femela

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

ancae84
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Ian 2011, 17:25
Localitate: bacau

Dilema doi masculi si o femela

Mesajde ancae84 » 07 Iun 2011, 23:01

As avea nevoie de cateva pareri. :?:
Acum 4 luni am cumparat doi porcusori, un mascul si o femela de aproximativ 2 luni de zile. Recent, acu o saptamana si jumate, femela a facut un puiut mascul :love: .
Dilema ar fi cum sa fac sa nu se mai inmulteasca dar nici sa nu se simta singuri daca ii despart. Ideal ar fi sa fie toti la un loc dar nu prea vad cum. Inainte sa stiu sexul micutului ma gandeam sa il castrez pe mascul, asta daca puiul era femela, dar fiind si el mascul sincer nu as risca sa'i castrez pe amandoi, luand in considerare faptul ca am mai avut un porcusor care nu s'a mai trezit dupa anestezie la o operatie.
Momentan mascul e separat de femela si pui dar e foarte deprimat. Sta singur, nu face nimic si nu prea mananca. :(
O alta varianta ar fi sa mai cumpar un pui femela si sa il pun cu femela actuala si puiul mascul sa il pun cu masculul adult. Problema e ca ar fi prea multi si nu cred ca pot face fata sa am grija de toti :smile:
Sau sa dau puiul si sa castrez masculul adult dar... m'am cam atasat de el :loving:

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Dilema doi masculi si o femela

Mesajde roseta.stoned » 07 Iun 2011, 23:13

Buna Anca si bine ai venit! Cel mai bine ar fi sa cauti un nou stapan pentru fata si sa pastrezi baiatul si puiul, dar asta numai dupa ce puiul a fost intarcat, adica dupa minim 4 saptamani de la nastere. S-a discutat foarte mult pe aceasta tema si nu este recomandat sa tii guinezi de sexe diferite pentru ca porcutza va fi montata atat de guinez cat si de pui cand va atinge maturitatea sexuala si cel mai sigur ca te vei trezi cu alti pui, plus ca exista riscul ca femela sa moara din aceasta cauza. Toti de aici recomanda sa tii porci de acelasi sex impreuna.

Pe de cealalta parte, chiar daca ti-ai permite sa cresti doi masculi si doua femele in custi diferite, atata timp cat ii vei tine pe toti in aceeasi camera, masculii vor simti femelele si vor deveni agresivi unul fata de celalalt si se poate termina cu rani grave de partea amandurora. Daca ii poti tine in camere separate, baietii intr-una si fetele intr-alta, va trebui sa ai mare grija cum manevrezi porcutii: daca mergi la fete si nu iti speli mainile si schimbi hainele si apoi mergi la baieti, cu siguranta se va intampla acelasi lucru. Este o mare responsabilitate sa tii sexe diferite si nu e recomandat decat daca ai experienta in cresterea porcutilor.

Eu te sfatuiesc sincer sa dai fetita unui iubitor de porcuti dupa intarcarea puiului. Poti pune anunt la donatii si cu siguranta se va gasi cineva doritor. Ne poti pune si poze sa ii vedem? Multa bafta!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Ghita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 04 Apr 2012, 13:47
Localitate: Lugoj

Are ceva daca am 2 porcusori si o purcea?

Mesajde Ghita » 05 Apr 2012, 00:16

Are ceva daca am 2 porcusori de guineea si o purcea?????Astept raspunsuri

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusori si Purceluse

Mesajde FlorinG » 05 Apr 2012, 00:56

Trebuie despartiti neaparat de femela pentru a nu o chinui cu o nastere. Daca femela are peste un an si ramane gestanta, poate sa moara la nastere impreuna cu puii.
In plus, ar trebui sa fie tinuti in camere separate (masculii, separat de femela) pentru ca se vor bate intre ei daca simt femela.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Are ceva daca am 2 porcusori si o purcea?

Mesajde khaos » 05 Apr 2012, 10:35

Mai Ghita, tu ce crezi ca se intampla daca ai macar un porcusor si o purcelusa? Pai fac pui... si fac pui... si iarasi pui. Ceea ce, cum iti spunea si Florin, nu este bine deloc pentru femela, plus ca nu cred ca iti doresti o familie extinsa, nu? Mai bine dai femela cuiva care mai are o femela puiut, si pastrezi tu cei doi masculi.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Ghita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 04 Apr 2012, 13:47
Localitate: Lugoj

Re: Are ceva daca am 2 porcusori si o purcea?

Mesajde Ghita » 05 Apr 2012, 10:41

Imi ajunge cu cei pe care ii am nu imi mai trebuie si alti deocamdata

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Are ceva daca am 2 porcusori si o purcea?

Mesajde khaos » 05 Apr 2012, 11:19

Nu stiu exact ce sa inteleg din ce scrii tu. Pentru ca nu dai multe detalii...
Nu tine femela cu masculii si nu o sa ai probleme.
Pe de alta parte, porcusorii de guineea sunt animale sociabile, care traiesc in grup. Daca vei tine femela singura va fi trista si plictisita. Bine ar fi sa o dai cuiva care sa o tina tot cu o femela, sau sa ii mai aduci o prietena.
Daca te decizi sa tii si femela, ai grija! Sa manevrezi intai baietii si apoi femela, pt ca daca masculii simt mirosul ei, se vor bate. Si nu cred ca vrei asta.

Sincer, sper ca citesti in intregime raspunsurile pe care le primesti... Iti recomand cu caldura sa citesti si site-ul http://gemon.ro/ro.htm, sunt multe informatii utile.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Dana Neculae
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2014, 19:43
Localitate: Pitesti

comportament ciudat al puiului

Mesajde Dana Neculae » 17 Sep 2014, 19:54

Buna! Am 3 porcusori de guineea:Doris(7 luni),Dino(9 luni) si Tomi(puiul lor: 1 luna si 11 zile).Imediat dupa ce a fatat Doris l-am mutat pe Dino in alta cusca pentru a nu risca sa ramana din nou gestanta (timp de cateva zile).Puiul statea in permanenta in preajma mamei pana acum cateva zile cand am observat ca nu mai interactioneaza(i am lasat pe toti 3 in aceeasi cusca).Fiecare sta in coltul lui.Cand ii scot sa se joace o alearga Tomi pe mama lui dar cu tatal nu are treaba.Oare de ce se comporta asa?Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: comportament ciudat al puiului

Mesajde anca » 17 Sep 2014, 20:22

De ce tii femela impreuna cu doi masculi, dupa ce tocmai a fatat? Va ramane din nou gestanta si riscurile de a o pierde sunt foarte mari!!In plus poate ramane gestanta cu puiul ei si va naste puiuti cu probleme si boli.

Stii ca cei doi masculi se pot bate pana la moarte pentru femela??Te rog mult citeste site-ul si informeaza-te despre comportamentul si nevoile porcusorilor. Trebuie sa ii separi, lasa cei doi masculi impreuna si femela doneaz-o sau daca ai posibilitatea sa ii aduci o alta femela si sa le tii in alta camera separat de baieti, dar e destul de dificil asa. Masculii nu trebuie sa simta mirosul de femeie pentru ca se vor bate.

Esti sigura ca puiutul e baiat?Daca nu, iti recomand sa pui o poza aici pentru identificarea sexului.

Nu risca viata porcutei, e foarte riscant sa aiba doua gestatii asa aproape una de alta!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori