Noua porcuta, gestanta

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

mariaaa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 29 Noi 2011, 19:27
Localitate: bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde mariaaa » 29 Noi 2011, 19:33

buna.sunt noua pe forum si as dori sa-mi cumpar un porcushor mic si scump:*:*:X:X...insa de unde pot cumpara o cusca mai ieftina??si un maga din bucuresti cu porcusori sanatosi cu parul mic????ms frumos

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 19:40

Salut! E foarte frumoasa! Si va face niste pui minunati! :love: Si pe a mea am luat-o si era exact cat a ta sau chiar aproape normala, si acum e dita-mai grasana... :lol: Daca e gestanta vei vedea ca in cateva saptamani va arata de parca ar avea o minge de tenis in ea :giggle: Sa iti traiasca 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 de ani si puiutii, daca vor fi sa fie frumosi(da la ce mama au sigur vor fi) si sanatosi a si suuuper-fericiti! Imi cer scuze pentru mai devreme, nu e deloc frumoasa....e o insulta pentru ea! E mai mult decat frumoasa! :heart: Va veti imprietenii imediat, la mine dupa cateva saptamani se urca pe gratii si se urca in palma mea :D Succes in constructia custii!
Old username: Andreea_Molly

RzVan
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 28 Noi 2011, 22:19
Localitate: Brasov

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde RzVan » 29 Noi 2011, 20:00

dar inca o intrebare andreea.am urmarit si topicul tau cu micuta gestanta tocmai pentru a ma lamuri si eu cu a mea daca e gestanta.a nascut a ta?

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 20:21

Nu inca nu a nascut....dar nu mai are mult...mai guita de durere si uneori puiutii se misca in ea de parca ar fi inchisi intr-un sac si nu stiu cum sa iasa :giggle: Si simnt puiutii complet....adica capul boticul la unul (cel din dreapta) o bulbucatura pe ochi de parca ar fi un ochi....vei vedea ca si tu vei simtii asa dupa ceva timp... bine ca nu ai luat-o foarte foarte grasuna...ca parerea mea e ca e mai usor s ate imprietenesti cu o pitica singurica decat cu una cu micuti....pitiuca ta guita la tine cand o atingi pe burtica? A mea parca urla "ia mana de aicia!" de cand s-a ingrasat tare.. :giggle:
Old username: Andreea_Molly

RzVan
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 28 Noi 2011, 22:19
Localitate: Brasov

porcuta gestanta

Mesajde RzVan » 29 Noi 2011, 20:23

a mea mai guita cand bag mana in casuta la ea sa o mangai.si tipa la mine cand ii iau salata de sub nas:))

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

porcuta gestanta

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 20:30

A mea in primele zile guita la mine si fugea...dar dupa primul morcov(favoritul ei) a incetat giutareala :lol: Si a mea mai guita si acum, dupa o luna daca bag mana in cusca fara mancare sau alte chestii, dar nu mereu, eu am inceput sa o chem si incepe sa se invete...da profita de libertate...daca nu inchid portita de toot mi-o deschide si iese singura cand sunt plecata :lol: Ca la mine trebuie sa bag o chestie dupa gratii ca sa stea fixata, si daca o inchid fara sa fac asta s-a invatat si impinge cu nasucul si iese... :lol: Scuze de intrebare, dar de unde o ai? A mea e din pet-shop si am luat-o gestanta si cu cateva rani..
avea un nasuc ciudat de la o cojita pe o rana de langa nasuc...dar acum nu mai are nici o rana :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde irena » 29 Noi 2011, 20:33


Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 20:39

Deci a mea guita intr-o zi de durere, ca am vazut pe site ce inseamna....urla taare si mult...si puiutii se miscau foarte tare parca vibra un telefon in ea....doctorita mi-a zis ca era probabil o contractie.... :( Mie mila de ea ca simnte durerea... urmeaza sa o mai duc la un mic control ca sa nu am surprize neplacute....dar as zice sa o duci si tu la un control sa vezi daca chiar e gestanta...o sa o palpeze pe burtica sau daca nu va fi suficient va stii ce sa mai vada...ca sa nu te emotionezi degeaba :hi: Si cu plimbatul o fac cand are ea cheff....cand trec pe langa cusca si se urca pe gratiile de la usita, i-o deschid si mi se urca in palma o mangaii si o las jos si vine dupa mine pana langa pat si acolo o ridic si o las sa se plimbe...ca pe jos mai e si catelul si e si mai plicisitor...ea iubeste pe pat, cand e seara si am patl facut...se talaneste pe plapuma, se plimba prin labirindul de sub ea si mai vine si pe langa mine... :lol: Ii mai dau si ceva papa bun....nu o las sa se plictiseasca :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 29 Noi 2011, 20:45

eu zic sa nu o duci acum la medic.
afara e frig, chiar vrei sa iti asumi un asemenea risc? ti-am mai spus, si eu si altii: las-o pe cat
posibil in pace in aceasta perioada. hraneste-o corespunzator si nu o stresa cu drumuri la vet. e
gestanta si afara e frig. atata vreme cat e activa si mananca, nu ai de ce sa iti faci griji.
valabil si pentru razvan: mergi cu porcutul la medic daca e bolnav, si daca are nevoie de un diagnostic
si de un tratament. nu pentru ca e gestanta. pentru ca oricum in cateva saptamani vei stii cu siguranta
daca e ;) asta e parerea mea. adica e un risc prea mare, si frigul si stresul.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 20:51

Frig nu prea e in distanta de 4 minute dus-intors insa chiar cred ca decurge normal, puii sunt marisori,ca se simnte perfect, si se misca toti 2 sau 3 deci cu siguranta sunt vii... :D Inca nu imi dua seama cati sunt simnt un al 3-lea cap dar poate sa fie pulpita de le piciorusului celul din stanga :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 29 Noi 2011, 21:07

eu nu inteleg... de ce trebuie sa o tot palpezi? pentru ea e un stres! nu mai bine
o lasi sa isi vada de ale ei? mai ales in conditiile in care e nevoie de cineva cu
pricepere. adica sansele ca tu, ca incepator, sa iti dai seama cati pui sunt in burtica
sunt mici. si in fond si la urma urmei, ce conteaza? oricum mai ai putin pana cand
vei vedea cu ochii tai cati sunt.
iar legat de frig, tu faci cum crezi ca e mai bine. nu de alta, dar tot tu esti cea care
va trebui sa isi asume consecintele. te incapatanezi sa o supui la frig si la stres, si
eu sincer nu inteleg de ce. dar, dupa cum am spus, e hotararea ta. rugamintea mea
e insa sa nu sfatuiesti alti membrii noi sa procedeze la fel. una e cand porcutul e
bolnav si are nevoie de un medic, sau cand are o sarcina cu probleme, si alta e situatia
de fata.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 21:17

Acum nu o palpez...ca e prea mare burtica acuma...si guita rau la mine...si mai bine o las, dar se simnt 3 sau 2 de mai multe saptamani, dinainte sa fie gigantica :giggle: Dar este doar o propunere fiecare are un punct de vedere....ca eu am mers ca sa verific, ca sa nu fac pregatiri degeaba...
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde biancadumy » 29 Noi 2011, 21:20

Ce pregatiri?
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 29 Noi 2011, 21:26


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

porcuta gestanta

Mesajde crisa24 » 29 Noi 2011, 22:24

eu zic ca da si iti spun si de ce, daca un porcusor este balonat, burta in general este perfect rodunda(uniform) si se simte ca un balon usor moale,asta daca a mancat ceva ce ar putea balona(salata, ardei rosu, castravete, varza, conopida, brocolii), nu incerca sa o apesi!!!
dar la fetita ta se observa clar umflaturi tari locale si in functie de pozitie se muta si ele! :lol:
vei fi bunic!!!
ai grija sa nu fie stresata in acesta perioada, luata in brate, fortata usor, miscari brusce, burtica este grea si va atarna provocandui dureri!
te sfatuiesc in acesta perioada sa vorbesti cu ea, ii dai mancarica pe la nasuc dar nu o fortezi, cat sa o apuce singurica sa prinda curaj si sa te asocieze cu ceva bun!
asa dupa forma burtii pare a fi un singur pui, maximmmm doi! :hearts:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori