Noua porcuta, gestanta

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

RzVan
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 28 Noi 2011, 22:19
Localitate: Brasov

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde RzVan » 29 Noi 2011, 22:46

da...eu nu o palpez ca am vazut ca nu ii prea place.si nici in brate nu o iau prea mult.incerc sa ma abtin cat este gestanta.deci gestanta este clar din cate mi-ati spus nu? :heart: .cat mai are pana sa nasca .vedem in momentu in care naste rofl /dar abia astept si am cea mai mare grija de ea.din pet shop am luato pentru ca ma intrebat cineva.
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 29 Noi 2011, 23:28

razvan, iti spun ceea ce s-a mai spus de multe ori pe forum: e greu de spus cu exactitate cand va avea puiutii.
poate avea burtica mai mare, si anume sa fie un pui mai dezvoltat, sau mai multi, insa mititei, poate avea un
singur puiuti mai putin dezvoltat, iar atunci burta va fi mai mica. doar un veterinar specializat pe animale exotice
ti-ar putea spune o data cat de cat apropiata. insa astfel de medici nu prea exista in romania. iar sa o scoti iarna
afara pentru un control e riscant pentru sanatatea ei, si stresant, mai ales ca e gestanta.
eu iti propun urmatorul lucru: ai grija de ea, fa-i cura cu vit. c si picaturi beres, pentru intarirea sistemului imunitar,
incearca sa o stresezi cat mai putin posibil si fa-ti mai putine griji legat de cand vor veni puiutii si cati vor fi. perioada
de gestatie nu dureaza chiar atat de mult, iar in curand vei vedea cu ochii tai ce si cum ;)

RzVan
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 28 Noi 2011, 22:19
Localitate: Brasov

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde RzVan » 30 Noi 2011, 00:40

corect.multumesc Irena.dar stii cum e prima oara cu nerabdarea.desi stiu cate chestii negative sunt la un porcusor de guineea in asemenea moment...am mare grija de ea.cand va fi va fi si sper sanatosi sa fie toti

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 30 Noi 2011, 01:46

da, eu sincer nu stiu cum e, pentru ca am 2 baieti :) dar sunt convinsa ca e un sentiment
placut, si desi exista riscuri, lumea vede partea pozitiva. ceea ce mi se pare absolut legitim,
nu trebuie sa vedem totul in negru. cu toate astea e foarte bine ca ai grija de ea ;)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 30 Noi 2011, 12:10

YUUUPY! Noua mea porcuta nu mai e gestanta!!!!! I-am pus apa proaspata azi dimineata, cand ma intorc cu papa bun de dimineata 4 pui micuti!!!!! sanatosi! Ea i-a spalat si acum beau laptic:X Diseara, daca vreti va arat piticii !:X Ma gandesc sa nu ii iau in mana acum sa ma uit ce gen sunt...nu stiu e vrei probblema?" Ma uit diseara ca acum e devreme...sunt foarte fericita!:X :heart: :heart: :heart:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 30 Noi 2011, 12:17

si diseara e devreme. avand in vedere ca puii trebuie sa stea 4 saptamani cu mama, poti
sa te uiti mai tarziu daca sunt baietei sau fetite. lasa-i cateva zile cu mama. sunt intr-un
mediu nou si e nevoie sa se obisnuiasca. deci nu ii poza diseara. fa-le poze peste cateva
zile doar.

RzVan
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 28 Noi 2011, 22:19
Localitate: Brasov

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde RzVan » 30 Noi 2011, 12:18

Felicitari.Fericito :tease:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 30 Noi 2011, 12:20

Sunt 5 rofl I-am pus fan proaspat si s-a dus la fan si cand colo....5 pui! Sanatosi se zbenguiesc unu dupa altu si dupa mama :love:

Prea tarziu...am facut cateva, dar cu telefonul, nu se aude si nu e blit.... :( Dar lasa...nu mai conteaza ma bucur ca sunt sanatosi, multi si frumoasi si ca mama ii iubeste si are grija de ei.... :D
Old username: Andreea_Molly

RzVan
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 28 Noi 2011, 22:19
Localitate: Brasov

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde RzVan » 30 Noi 2011, 12:35

5? :up2: ohooo...sanatate multa puilor si mamei ,ce n-as da sa fie si la mine 5 si sanatosi toti

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 30 Noi 2011, 12:41

Pai se poate...si a mea era cat a ta...si a crescut burta si poc! A mea in urma cu o luna era cam cat a ta...si zau ma asteptam sa fie 3 sau 2 dar uite ca 5:)) I-a alaptat acuma trage de fan ca o nebuna:)) Dar e grijulie...cand a auzit un sunet ciudat , din scara blocului a fugit langa pui :love:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde biancadumy » 30 Noi 2011, 12:54

Wooow 5,sanatate mamicii si puiutilor,e important ca mamica sa primeasca mancare bogata in vitamine ca sa aibe destul lapte pentru toti :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde ramona_inka » 30 Noi 2011, 14:52

Felicitari bunicuto! :-) Se pare ca am pronosticat bine cu posibila perioada de nastere :lol:

Acum trebuie sa te uiti in cusca daca sunt ramase resturi de placenta. Daca sunt le scoti, in rest nu schimbi nimic pana maine macar. Puii si mama ii lasi acolo cel putin 2-3 zile, au nevoie de liniste, calm.
Sa ai grija sa suplimentezi hrana ei cu legume zemose, verdeturi proaspete. Sa aiba apa la discretie si fan. Un plus de vit C este binevenit. De asemenea ceea ce ii dai mamei de mancare (morcov, sfecla, ardei, telina, mar, dovleac...) sa tai in feliute subtiri sa inceapa si puiutii sa pape.

Daca ai un cantar electronic de bucatarie poti scoate maine dimineata puii pe rand unul cate unul, cateva secunde, si ii cantaresti. Atat, nu ii scoti mai mult si nu pe toti odata. Sa iti notezi in tabel. Fiind 5 vor lua mai incet in greutate si trebuie sa vezi ca toti cresc. Mama are doar doua mameloane, ei vor suge pe rand.

Ca sa stii ce sex sunt nu trebuie sa te grabesti acum. Ai timp. Macar o saptamana lasa-i asa linistiti si dupa aceea ii scoti sa le faci poze sa aflam sexul.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 30 Noi 2011, 23:15

Pai unul este foarte urias si 2 foarte mici...restul intre :lol: din nastere...nu e ceva iesit din comun, mai ales ca cel mai mic e cel mai activ, nu? Deja unul a ros umpic de fan si le-am pus morcovel in "foite" si cand o vad pe mama ca mananca se mai uita si mai rod din cand in cand....apa inca nu ii intereseaza, dar storc mama de laptic la greu :lol: Unul vine dupa ea in orice loc si guita daca o pierde din vedere :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Gemon » 01 Dec 2011, 10:16

Sa iti traiasca! Intamplator am vazut pozele celor 5 puisori, oferiti toti spre vanzare pe un site de anunturi, apasand butonul [+] De vanzare --> Alte animale --> mapa Pui Molly :surprised:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 01 Dec 2011, 10:29

Multumesc! Dar defapt de vanzare mai este doar unul....ca ceilalti deja au stapani care ii asteapta sa creasca marisori... :lol: Deja mi-am ales un puiut si peste cateva zile sau saptamani(va rog sa imi spuneti) vreau sa ma uit la genuri :D .... m-am uitat la pozele alea de pe site cu genurile de 1000000000000000 de ori am imaginile in cap :lol: Si inca o intrebare mai am, sper ca nu deranjez, am gasit in cusca, pe prosopelul pe care stau puiutii, ca ei scot un lichid ce seamana cu ovulele mamei, ce este? Este pipilr lor? Si pot schimba talasul ca este destul de murdar....
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori