Noua porcuta, gestanta

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Gemon » 01 Dec 2011, 11:06

In primele zile asternutul se schimba partial, tu ai o cusca foarte mica
Imagine
si din aceasta cauza asternul se murdareste repede. Aici gratiile probabil ai scos doar pentru perioada in care le-ai fotografiat, spatiul este foarte mic si modul de hranire nesanatos si neigienic.

Pana cand nu sti ce sex au, nu ai cum sa alegi un puiut langa Molly, ea va trebui sa stea cu un pui de femela!
Dupa ce criterii ai ales viitorii stapani cand inca nu sti ce sex au? Le oferi spre vanzare fara sa sti care e mascul si care e fetita?

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 01 Dec 2011, 11:11

Defapt majoritatea nu au porcuti si nu ii intereseaza genul....si ala imi place mie daca va fi fetita o voi pastra daca e baietel voi alege o fetita:) si da, cusca este mica, la poza am scos gretiile custii ca sa nu iasa in cadru, lata nu prea e dar ale lungime, de aia incercam sa sa iau cusca noua ca pentru un porcusor era buna dar pentru 6 nu e deloc...pana iau cusca noua ii tin acolo si cand mai cresc le improvizez un tarc daca nu apuc sa iau cusca...
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Lili » 01 Dec 2011, 11:16

Oo Doamne!
Dupa ce am respirat adanc si am muscat la propriu din cana cu cafea, intru si incerc sa dau un sfat (desi sfat se cheama chestia aia care iti doresti sa fie ascultata).
E destul de porcuta si puii se chinuie in cusca aia minuscula pentru nevoile a 6 porcuti (fie ei si pui). E destul ca le-ai pus blitzul pe ochi la cateva ore de la nastere si ai scos "capacul custii" ca sa-i vezi mai bine si sa-i pozezi. E destul ca stau cu totii cu fundul pe morcovul ala pe care probabil l-au umplut de pipi (ca nah...alt loc nu au unde sa stea date fiind dimensiunile custii. Nu incap si pui si mama SI morcov).

Eu te-as RUGA sa-i lasi o vreme in pace. Si pe ei si pe mama lor. Talasul trebuia sa te gandesti sa-l schimbi inainte de fatare. Sau maximul pe care ai putea sa-l faci acum ar fi sa-i muti intr-o cusca decenta (eventual un sertar mare de dulap/sifonier pe care nu-l mai folosesti?) si cu talas curat. ATAT.

Legat de aflarea sexului, ti-a raspuns Ramona mai devreme: "Ca sa stii ce sex sunt nu trebuie sa te grabesti acum. Ai timp. Macar o saptamana lasa-i asa linistiti si dupa aceea ii scoti sa le faci poze sa aflam sexul."

Esti o norocoasa. Ce repede ai gasit tu stapani in Pascani. Nici nu s-au nascut bine si deja ai stapani buni pentru 3 puiuti. Altii se chinuie cu lunile....
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Gemon » 01 Dec 2011, 11:17


Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 01 Dec 2011, 11:25

Pai a fost usor...cand am mers la control doctorita a zis ca vrea neaparat unul ca a cautat peste tot si nu a gasit si ca vrea si ea cand fata si i-a facut cu telefonul cateva poze sa ii arata sotului ei, si acum cand trec pe acolo mereu ma intreaba de pui daca au iesit...o sa o anunt azi, ca ea a zis ca genul nu conteaza, altul vrea o prietena de a mea, deja cauta cusca, si nici ea nu vrea un gen anume, unul vrea matusa unei prietene, genul nefiind o problema si unul inca este in cautarea unei casa, il vor mai multi dar nu dau la oricine...se poate sa il ia o fata, dar trebuie sa vorbeasca si cu parintii si cumpara cusca si face pregatirile.... momentan asa este cusca, dar le voi face un tarc in casa, ieri am improvzat unul dar nici nu voiau sa iasa, numai unul dupa mama dar tot tremura si s-a intors in cuscA:( Voi vedea cum voi face, ca astia mici sunt destul de energici :lol: Cat despre morcov, le-am pus in castronel dar era cam mare pentru ei si am pus pe jos, au mai ros dar nu l-am lasat acolo...
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Lili » 01 Dec 2011, 11:30

Draga mea Andreea,
Ma bucur sa aud ca lucrurile stau atat de frumos legat de plasarea puilor. Ce e important si tu pari sa nu te fi gandit la asta este ca fiecare din cei 3 pui vor fi singuri. Ori asta e FOARTE rau. Tu ai invatat de cand te-ai inscris pe gemon ca ai au nevoie de un partener de acelasi sex. si ne asteptam sa recomanzi asta si viitorilor stapani. Eu te-as sfatui (daca e posibil) sa-i grupezi doi cate doi (pe cei patru de dat: 2 masculi si doua femele - si sa-i dai doar la 2 din cei 3 stapani). Analizeaza asta.
Si inca ceva. Noi folosim temernul "gen" atunci cand ne referim la lucruri neinsufletite. Cand te referi la fiinte, ceea ce vrei tu sa exprimi se numeste "sex". Puiutii au sex feminim sau masculin. Nu gen.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Allma » 01 Dec 2011, 11:34

Multumesc ca mi-ati zis:) o sa le recomand, dar oricum vor relationa des cu alti porcusori, respectiv fratii...domanna doctor se poate sa il ia si pe ultimul ca sa aiba 2, iar restul vor vedea... o sa le zic:)
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Gemon » 01 Dec 2011, 11:41

Daca vrei sa le fie bine, asigura-te ca ajung la stapani care le ofera un partener de acelas sex.

Porcusorii sunt animale sociale cu puternic instinct social, au nevoie de compania unui congener, un porcusor de acelas sex fiind alegerea buna.
Tu esti stapana lor, responsabilitatea este un lucru care trebuie invatat inca din copilarie, fi responsabila si te vei simti mandra de ceea ce faci. Responsabilitate inseamna sa te interesezi de viitorul animalutelor tale care sunt vulnerabili si au nevoie de grija ta. Porcusorii tai au nevoie de companion dupa ce vor ajunge la un alt stapan, daca fiecare va putea avea un alt porcusor de acelas sex langa el, se va simti bine, stresul va fi mult diminuat in mediul nou plin de stimuli necunoscuti care le pune la incercare, iar tu vei castiga stima si empatia acestei comunitati.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Lili » 01 Dec 2011, 11:42

Repet: MARE grija sa fie de acelasi sex. Presupun ca doamna doctor va sti sa determine asta. SI daca este iubitore, va veni intr-o zi pe la tine pe acasa sa vada puiutii si sa le afle sexul (nu genul!).

Pentru un porcut, a "relationa" cu un alt porcut o data la doua saptamani cred ca e mai mult un stres decat o binecuvantare. Pentru ca la fiecare din aceste intalniri, intuiesc ca o vor lua de la capat cu ritualul stresant de stabilire a dominatiei. Cand am spus ca are nevoie de un partener de acelasi sex, ma refeream ZILNIC, clipa de clipa, sa stea impreuna. In aceeasi cusca de MINIM 1 M lungime (si preferabil 60 cm latime).
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde irena » 01 Dec 2011, 12:36

eu din pacate nu sunt optimista. in sensul ca din punctul meu de vedere, in cazul de fata faptul
ca e posibil sa stea singuri e o problema, eu ma gandesc insa la altceva: tu in momentul cand ai
postat anuntul pe net, te-ai gandit macar o clipa ca sunt multi care ii cumpara ca sa ii chinuie?
stii ca sunt oameni care ii cumpara si isi hranesc serpii cu ei? ma gandesc ca nu. insa daca citeai
site-ul si forumul, asa cum te-am sfatuit de N ori, ai fi stiut. si gandindu-te la binele puilor, nu
postai un anunt de vanzare la cateva ore de cand s-au nascut.
de fiecare data cand incercam sa te ajutam, vii cu un contra argument. ideea e nu sa te criticam,
ci sa te invatam. si asta trebuie sa intelegeti. ti s-a spus sa lasi puii in pace in primele zile, nu
doar ca i-ai pozat si le-ai bagat blitzul in ochi, insa in unele poze ai scos mama de langa ei, ca sa
pozezi doar puii. pe mine sincer postarile tale ma lasa fara cuvinte.
sper ca macar acum sa constientizezi ca nu procedezi corect, sa asculti sfaturile gedei si sa iei
decizii corecte. sunt sigura ca iti pasa de porcuta si de pui si de aceea te rog sa nu ii dai doar
de dragul de a scapa de ei, ci doar cand esti convinsa ca ajung la cineva bun, care ii va iubi si
ingriji si care nu ii va tine singuri.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde khaos » 05 Dec 2011, 17:13

Iertata sa-mi fie interventia, insa mie mi se pare ca aici se potriveste expresia "bate saua sa priceapa iapa" rofl Respect pentru perseverenta, fetelor!
Cine are urechi de auzit, aude, cine nu... Uneori cu unii copii nu prea poti discuta ca de la om mare la om mare.
Sa incerc si eu?
Draga noastra Andreea, majoritatea oamenilor de pe forum iubesc extrem de mult porcutii si de asta incearca sa te ajute, sa te sfatuiasca, pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat iar tu esti abia la inceput. Ar fi pacat de sufletele alea mici sa le dai cuiva care sa tina un singur porc. Nu faci altceva decat sa ii chinui. Asta vrei? Daca ar fi porcusorii mei, as avea grija sa ii dau cuiva care ori mai are un porcut, ori SIGUR vrea sa-si mai ia unul. Ori da-i cate doi de acelasi sex la aceeasi persoana. Chiar daca nu ii multumesti pe toti care ti-au cerut.
Gandeste-te bine ce faci mai departe. Ei sunt puiutii lui Molly a ta pe care o iubesti mult. Vrei ca ei sa fie nefericiti? Sa aiba un camin neadecvat?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Didi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2015, 11:31
Localitate: Craiova

Re: Noua porcuta, gestanta

Mesajde Didi » 29 Mai 2015, 00:29

Daca este gestanta nu te lasa sa ii atingi burtica iar atunci când o faci scoate anumite sunete si devine nervoasa? Am luato acum o săptămână din petshop nu are burtica chiar asa mare dar totusi pare maricica.. Poate mănâncă mult sau poate e gestanta.. Vreau sa stiu ca sa mă pot gândi din timp cum sa ii amenajez o cusca mai mare sa aibă mai mult spatiu unde sa poata naste..
Multumeac de ajutor! :love:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori