Imblanzirea, castigarea increderii

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde irena » 17 Feb 2012, 13:35


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde crisa24 » 17 Feb 2012, 13:45

da, depinde de personalitate fiecaruia asa este, insa in cazul meu a functionat :smile:!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

AllexandrutZa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 20
Membru din: 13 Feb 2012, 21:23
Localitate: Bucuresti

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde AllexandrutZa » 17 Feb 2012, 14:01

ms mult de sfat:)
asa fac ii dau mancarika in kasutza...
si face exact cum ai zis u iese doar seara sau kand e liniste;;)

seara il mai iau cu mne in pat...si se lungeste langa mne ii plake sa il skarpin...
kand il iau in brate ma miroase:x si se askunde in hanoraku meu...
dar ziua nu iese....sta askuns in kasutza
iar mai nou plange daka nu ii dau suc de portocale ... k a racit putin si i'am dat 3 zile vitamina C si i'am dat cu seringa suc de portocale sau mandarina in kare ii puneam vitamina C si Beres.... lucru kare ii plakea fff multtt....
e un parsiv:-s vne la mne si plange doar kand vrea cv...altfel nu ma baga in seama;;) ~X( ~X( =)) =))
iar de vbit frumos...nu iti mai zik..il rasfatz mereu...chiar mi'am dorit fff mult un animalutz...si cu greu l'am obtinut... adika am venit cu el akasa si am spus k daka iese el din kasa ies si eu si numai vin:))).... ii cumpar tot felu de batoane chiar il iubeskk fff mult..si daia vreau sa fie mai sociabil cu mne.....
chiar au ajuns sa imi spuna prieteni mei:)) unii nu isi ingrijesc copii cum imi ingrijesk eu porcusoru=)))
app voi ce faceti vara cu el kand plekati in "concediu"??...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde crisa24 » 17 Feb 2012, 14:07

gasim pe cineva sa aibe grija zilnic de ei! :up2:
mai ales ca vara este periculoasa, temperaturile depasind cu mult limitele lor de normalitate, si au nevoie de masuri suplimentare de ingrijire.

dar asta discutam la topicurile potrivite! :wasntme:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde irena » 17 Feb 2012, 14:55

AllexandrutZa, conform , este de dorit sa nu se foloseasca limbajul de chat (cu prescurtari gen "mn" in loc de "mine", "k" in loc de "c" etc.):

i) Sa fie atenti in redactarea mesajelor, sa nu utilizeze limbaj de chat sau sa abuzeze de iconitele emotive, pentru a da coerenta mesajului si a facilita intelegerea acestuia de catre ceilalti membrii;

te rog sa citesti Regulamentul, este de dorit ca fiecare membru sa il respecte.
de asemenea te sfatuiesc sa citesti si topicurile despre alimentatie, pentru a invata sa iti hranesti porcutul in mod corespunzator. nu e bine sa iei din pet-uri tot ce are un porcut pe ambalaj, batoanele de exemplu nu sunt deloc recomandate.
aceste topicuri te vor ajuta:

viewtopic.php?f=3&t=48

viewtopic.php?f=3&t=2847

pune accent pe hrana verde, legume si ai grija sa aiba fan in permanenta. hrana speciala trebuie sa fie si ea de calitate, noi recomandam Versele Laga sau Vitakraft (insa DOAR gama Emotion). si incearca sa ii aduci un partener. ti-am spus si in privat ca tinandu-l singur nu se va schimba tare mult. absolut fiecare membru al forumului iti va spune acelasi lucru, si anume ca oricat te-ai ocupa de el, nu poti sa inlocuiesti un partener.

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Imblanzire

Mesajde Crissy » 03 Feb 2014, 20:39

Buna tuturor!Acum 2 zile l.am adoptat pe porcusorul meu Bubi.Am mai avut doar un porcusor la viata mea deci,nu sunt o mare experta in ceea ce priveste comportamentul porcusorilor.Stau prost la capitolul rabdare vreau sa se obisnuiasca cu mine mai repede.Asa ca a m tot cautat pe net metode de imblanzire a porcusorilor si am gasit acest filmulet http://www.youtube.com/watch?v=HOv0zov99tA .Mi se par foarrte utile sfaturile date in video si,dupa ce l.am urmarit cu atentie am inceput sa aplic cateva metode si eu.Si,spre surprinderea mea AM REUSIT!!Micutul a inceput sa se acomodeze cu vocea mea si de fiecare daca cand urmeaza sa ii dau o gustarica scot un anumit sunet iar acum el stie ca urmeaza sa primeasca ceva bun :up2: .Voua cum vi se pare si ce ati facut pentru a.i face pe micuti sa se acomodeze cu voi? :heart:

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Imblanzire

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 21:02

E bine cum ai procedat. Si eu am facut la fel cu ai mei :) Eu am rozatoare de 12 ani :D Cand am luat primul porcusor,Fifi, acum 4 ani, tot ca tine am facut, scoteam un sunet si el stia ce urmeaza. Acum daca il pun sa mearga prin casa se tine dupa mine ca un caine si dupa el vine si partenera lui,Zana :giggle: Sa iti traiasca Bubi si sa ai grija de el ! :love:

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imblanzire

Mesajde Crissy » 03 Feb 2014, 21:15

Multumesc si tie sa iti traiasca!!<3 Sper sa ajunga si grasanul meu sa se tina dupa mine dar mai e pana atunci

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Imblanzire

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 21:31

Multumesc :love: Toate cu pasi mici. :) :heart:

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imblanzire

Mesajde Crissy » 03 Feb 2014, 21:37

Spre surprinderea mea,porcusorul s.a atasat de mama.Acum 1 minut cand a intrat in camera si i.a auzit vocea a inceput sa guitze si cand s.a apropiat mami de el,s.a dus repede spre ea.Incep sa fiu geloasa hihi

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde Irenne » 11 Feb 2014, 15:27

Bravooo :* Eu nu mai am nimic...Dupa 4 ani , Fifi al meu a murit in bratele mele pe 5.02... era f bolnav... :cry: :cry: :cry: si am dat si fetita ca eu o luasem ca sa nu stea singur el.. Sa ai grija de al tau si sa petreci mult timp cu el....

Richard12
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 27 Aug 2014, 23:25
Localitate: Bucuresti

Porcusor sperios

Mesajde Richard12 » 27 Aug 2014, 23:36

Buna,
Sunt Stefan si am un porcusor pe nume Richard.Mai intai am cumparat o femela care l-a nascut pe el si pe inca un frate.Pe mama si pe celalt pui i-am dat si a mai ramas el de la 3 saptamni de la nastere.Acum are 5-6 luni si are o casuta care de fiecare data cand vreau sa il scot,fuge si se ascunde in ea.Iar de fiecare data cand il scot afara sta intr-un loc ascuns timp de 7-8 minute.Chiar nu stiu ce sa fac ca sa simta ca il iubesc si sa nu mai fie sperios.Va rog ajuta-ti-ma!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Richard

Mesajde Gemon » 28 Aug 2014, 10:46

Bine ai venit printre noi!

Porcusorul este animal social, se simte bine alaturi de un congener. Bine ar fi fost sa fi pastrat fratele, pentru a putea interactiona cu unul din semenii lui.
Poti adopta un porcusor mascul de pe forum, langa acesta va fi mult mai activ, mai vioi, mai indraznet, singur nu se simte bine, fapt care se si reflecta in comportamentul sau.

Inainte de toate incepe sa imbogatesti mediul sau, asigura-i o cusca spatioasa sau mareste spatiul prin extensie in orizontal si vertical, vezi de ex. . Poti asambla un etaj, adaugand o scandura sau pal melaminat, vezi exemple pe forumul nostru maghiar,

Aseaza in mai multe locuri cate o mana de fan, pe langa suportul de fan si in diferite accesorii, de ex. tub PVC legat de marginea custii, altele, te poti inspira de .

Schimba mai des locul accesoriilor, reamenajeaza cusca de fiecare data cand schimbi asternutul, pentru a tine treaz in el comportamentul de cercetare-cautare, orice mica schimbare trezeste interesul lui fata de mediul care in acest fel nu ramane monoton. In natura majoritatea timpului isi petrec cautand hrana, acest comportament e bine sa fie sustinut si in conditiile de captivitate. Ascunde bucatile preferate pentru a avea interesul sa caute, sa cerceteze habitatul sau. Instintul de frica se diminueaza, imbogatirea mediului da animalului falsa siguranta ca el poate influenta actiunile sale si se simte mai relaxat.
Dupa ce ii vei aduce si un partener, bunastarea lui va fi asigurata. :heart:

LoveGuineeaPigs
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Noi 2014, 20:39
Localitate: Botosani

Domesticirea porcusorului de Guineea

Mesajde LoveGuineeaPigs » 05 Noi 2014, 20:48

Salut, de curand (2 luni) mi-am luat un porcusor de guineea.
*INFO: nume: Lucy
sex: femela
Am facut greseala de a o atinge din prima zi :cry: . Acum cred ca ne crede dusmani.E foarte ferita si salbatica , musca tricoul daca o tin pe piept...Si...Orice as face, nu se obisnuieste cu noi. Am incercat sa ii fac un program: dupa ce imi fac temele si invat o tin 15-20 minute langa mine, dar zadarnic, nu am reusit nimic, decat sa imputesc casa cu miros de c*c* de porcusor , urina de porcusor si fire de par (lungi). .... Un fir de par chiar mi-a intrat in gura! :( :surprised:
Intrebarea este:
Cum pot sa o domesticesc?
Cum pot sa o fac sa se simta in siguranta si mai increzatoare? :speachless:

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Domesticirea porcusorului de Guineea

Mesajde DianaBuse » 06 Noi 2014, 11:34

Buna!Ai putea sa incerci in primul rand sa mai iei inca unul,poate daca mai are un porcusor cu ea o sa se simta mai in siguranta :D
Si eu ii am pe porcusorii mei tot de 2 luni,unul dintre ei a devenit foarte prietenos,sta sa il mangai ,ii place sa il iau in brate,in schimb celalalt este in continuare foarte retras si de fiecare data cand incerc sa ma joc cu el ori ma musca ori ma inteapa cu gherutele.Poate asa e temperamentul lor,unii sunt mai prietenosi,iar altii perfera sa fie lasati in pace.
Totusi incearca sa mai iei inca un porcusor deoarece ei sunt obisnuiti sa traiasca in grupuri,nu singuri si pot face depresie si apoi sa moara din cauza singuratatii :(


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori