Imblanzirea, castigarea increderii

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde anisoara » 31 Mar 2011, 08:46

Ei, vedeti, despre asta vorbeam eu!
Despre porcutii vostri care se urca singuri si vin singuri in bratele voastre. Cum reusiti, ca mor de ciuda :suicide: !
Vreau si eu asa porcuti!
Aseara le-am luat pe amandoua in brate le-am mangaiat dar erau cam agitate. Ar fi vrut Maya sa se placinteasca dar o incurca Bella care e un foi, nu are stare.
Apoi am lasat-o jos pe Maya si am tinut-o pe Bella care dupa ce s-a tot foit bine de tot s-a intins si a adormit. Dar nu sta mai mult de 10 minute, sare ca arsa de parca a piedut ceva important, se invarte in dreapta in stanga si apoi iar se odihneste vreo 10 minute si tot asa.
Cam asa se desfasoara alintatul la noi.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde glamGirl » 31 Mar 2011, 10:25

:lol: inseamna ca sunt energice, deci sanatoase... continua sa petreci timp cu ele alintandu-le ca pana la urma se vor mai linisti. Si eu sper ca intr-o buna zi ii voi vedea pe ai mei placintindu-se la mine in brate. De stat la mangaiat stau, dar doar atat, se intind, dorm, dar nu se placintesc asa, cu picioarele intinse in spate. In cusca stau asa, dar la mine nu. Eu tot sper ca vor avea curajul sa faca asta si la mine in brate. Oricum, fata de cum eram la inceput, am mai evoluat :up2:
Cand nu te astepti atunci vei vedea ca fac ceva neasteptat :love:
Poze cu burticeii mai iubiti

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde crisa24 » 31 Mar 2011, 11:13

Singurul porcut care indrazneste sa catere pe mine este Bruna!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde irena » 31 Mar 2011, 11:41

de exemplu charlie e un smecher... se catara pe gratii, face scandal, roade cusca sa il scot. mi se catara in brate, dar nu are stare sa stea la mangaiat. abia cand oboseste. frankie plange si face scandal cand il scot, insa se platinceste la mangaiat... ce ti-e si cu porcii astia... cum zice mada, ai rabdare cu ei. vor creste si se vor linisti... si daca nu, inseamna ca asta e personalitatea lor. important e ca ei sa se inteleaga, sa nu ai parte de batai prin cusca ;)

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde anisoara » 31 Mar 2011, 12:15

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde irena » 31 Mar 2011, 23:38


Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde glamGirl » 01 Apr 2011, 02:25

fetelor, ca sa lamurim situatia: au si ei caractere diferite. doar nu o sa stea in cap doar ca vrem noi sau ca asa fac altii :tease: sunt frumosi, sunt sanatosi si crede-ma ca sunt recunoscatori ca ii iubesti. trebuie doar sa fim atenti la detalii.
Choco al meu a invatat sa "pupe" (adica sa ma linga pe degete)...veve a invatat sa mi se urce singur in brate.... si la inceput nu faceau asta. Ne surprind mereu cu ceva daca si noi stim sa le facem fiecare zi sa fioe diferita de cealalta. Cu rabdare si ii descoperim pe ei si ei pe noi :heart:
Poze cu burticeii mai iubiti

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde adelinatache » 01 Apr 2011, 13:29

Imi amintesc ca atunci cand purcicul meu Fluffy a inceput sa ma linga pe maini, o facea intr-un mod insistent, am crezut ca are baiatul ceva lipsa de sare sau mai stiu eu ce si am scris speriata pe gemon. La care fetele mi-au raspuns simplu: Iti arata ca te iubeste. Si eu ma speriasem mai ceva ca la vederea unui tren inaintea mea.
La celalalt, cand m-a pupat si s-a placintit pt prima oara, era sarbatoare in casa mea.

Cum au spus si fetele, depinde si de porcut. Fluffy fiind de pui la mine, s-a atasat imediat de mine si e un mare lipicios. In schimb nu sta la straini sau la altcineva. Blue e un sfios, il iei cu greu din cuscuta, dar apoi la mangaiala se gudura si te pupa ca o pisicuta. Daca il pun in pat va jur ca abia de se misca cativa cm, iar cand e in cusca sta mai mult in casuta, spre deosebire de Fluffy care zguduie gratiile de cata energie are.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde irena » 01 Apr 2011, 13:36

cu alte cuvinte, majoritatea avem un porc turbat si unul speriat :giggle: diferentele duc la potrivire ;) bucura-te ca nu se bat si ai rabdare cu ei. chiar daca nu se placintesc la tine in brate si nu se catara pe tine, faptul ca se joaca intre ei tot arata ca se simt bine si sunt fericiti.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde adelinatache » 01 Apr 2011, 13:38

De placintit se placintesc, cu mine se inteleg, dar intre ei, pace! Il alearga Blue pe Fluffy si il musca mai ceva ca la luptele greco romane, si de aceea sunt separati.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde irena » 01 Apr 2011, 13:45

stiu ade... ce am postat era pt simianisoara, sa se bucure ca porculinii se inteleg si nu trebuiesc tinuti separat...

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde anisoara » 01 Apr 2011, 14:06

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

AllexandrutZa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 20
Membru din: 13 Feb 2012, 21:23
Localitate: Bucuresti

Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde AllexandrutZa » 16 Feb 2012, 12:23

Il am pe Bobo de pe 4 Februarie... si de cand l'am luat sta ascuns in casutza lui:( iese sa manance si se ascunde iar acolo....
incerc sa il pacalesc cu fructe/legume...dar degeaba vine le ea si fuge:|....
daca il las prin kamera la fel face:| se ascunde:|...ufff:(
:speachless:

e bne sa ii las casuta in cusca?? sau sa i'o iau...
cum sa fac sa se joace mai mult cu mne??
eu il iau seara cu mne in pat il mangai sta...ma "pupa"/miroase" sau ce inseamna kand se joaca cu botiku;;)....
dar..degeaba nu prea stiu ce sa ii fac sa fie mai "sociabil"

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde khaos » 16 Feb 2012, 12:58

Ai un porcusor de guineea, nu un catel sau un pisic. Nu stiu cum vrei tu sa te joci cu el, insa ei se "joaca" altfel. Pentru un porcusor cea mai buna jucarie este un alt procusor :) De asemenea trebuie sa aiba accesorii, casute, tuneluri - gasesti multe idei pe forum. Ei se joaca explorand, ascunzandu-se, cercetand.
Porcusorii sunt mai speriosi si uneori poate le trebuie mai mult timp sa se obisnuiasca cu tine. Incearca sa ii vorbesti mereu cand esti pe langa cusca, sa-ti auda vocea. Cand il iei in brate da-i ceva bun, o bucatica de morcov, o frunza de patrunjel, asa te va asocia cu mancarica.
Nu-i scoate casuta pentru ca acolo este singurul locusor in care momentan se simte aparat si in siguranta.
Si adu-i un fratior. O sa ii fie mai bine. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Niste sfaturi cum sa imi imblanzesc porcusoru:D?

Mesajde crisa24 » 17 Feb 2012, 13:25

eu am unul care atunci cand era mic nu iesea decat noaptea sau cand nu era nimeni prin preajma sa pape.

acum nu intra de frica niciodata in casa, nu se ascunde si se placinteste la fiecare atingere, oriunde il gasesc in cusca(zuzu) :lol:
1. vorbeste cald cu el si cu vocea cat mai calda(ca si cum ai vorbii cu un bebe mic, cat mai copilaroasa), se va relaxa putin!
2.in acesta perioada fiecare miscare a ta il va speria, pana se va acomoda cu tine va tot tresarii!
3.du-i mancarica la usa casutei, daca il lasi fara casa va sta la mangaiat, dar de frica si nu vrem asta, nu?
4. da-i mancare din mana cat mai des, in acest timp vorbeste-i si fara miscari bruste, sa prinda incredere in tine si sa te asocieze cu ceva bun!
5.vorbeste cu el chiar daca treci doar pe langa cusca!
6. dar cel mai mult il va linistii prezenta altui porcut, dar trebuie sa ii castigi prima data lui increderea.
7. cand aduci altul, posibil va fi la fel de sperios sau nu si de aceea ai nevoie daca este si numarul 2 fricos ca primul sa fie un pic acomodat cu tine, pentru ca noul venit are nevoie de increderea cat de cat a primului porcut in tine, iar daca este mai curajos al 2-lea cu tine, el va ramane posibil usor sfios, dar in relatia cu partenerul va incerca sa domine pentru a compensa lipsa de incredere in tine, trebuie sa faca si el pe "seful" cu cineva.. :giggle:
8. atentia va trebuii sa o dai amandorura, dar de obicei daca il vei acorda mai multa atentie(sau prima data)primului venit, cel de-al 2 lea, va castiga mai usor increderea ta, reactia primului porcut cu tine fiind in unele cazuri decisiva in educarea urmatorilor veniti.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori