Imblanzirea, castigarea increderii

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

LoveGuineeaPigs
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Noi 2014, 20:39
Localitate: Botosani

Re: Domesticirea porcusorului de Guineea

Mesajde LoveGuineeaPigs » 06 Noi 2014, 15:35

nu pot sa mai iau unul deoarece nu ma mai lasa mama si tata ...Inafara de varianta aceasta
ce pot face?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Domesticirea porcusorului de Guineea

Mesajde Gemon » 06 Noi 2014, 16:55


LoveGuineeaPigs
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Noi 2014, 20:39
Localitate: Botosani

Re: Domesticirea porcusorului de Guineea

Mesajde LoveGuineeaPigs » 06 Noi 2014, 18:56

Multumesc mult pt. ajutor, te astept si alta data :* <3 :flowers:

lena molnar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Dec 2014, 16:31
Localitate: feresti

ingrijorata

Mesajde lena molnar » 03 Dec 2014, 16:36

buna am o problema cu porcusorul meu nu stiu ce a patit il am doar de trei zile dar de aseara cateodata cand vrau sa pun mana pe el fugede colo colo in cusca si parca i e frica .....

nu a facut asa nici prima zi cand l-am primit oare ce are?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ingrijorata

Mesajde ramona_inka » 04 Dec 2014, 00:47

II este frica si nu stie ce vrei de la el. Porcusorii prin natura lor sunt animale sperioase si nu vad bine la distanta. Cand nu sunt familiarizati cu persoana/zgomotul/mirosul/miscarea atunci incearca sa se ascunda.
Trebuie sa ai rabdare, sa ii vorbesti calm. Ori de cate ori intri in camera in care este cusca sa vorbesti mai intai, abia apoi sa te apropii de cusca. Astfel il vei anunta ca esti in apropiere si nu se va mai speria. Mai intai ii vorbesti si ii oferi ceva bun, apoi il indemni usor spre un colt de cusca si de acolo il ridici, nu il alergi prin toata cusca, mai rau se va speria. Cand vrei sa il iei in brate e bine ca tu sa nu te apropii de cusca de sus (de ex. cand cusca este jos pe podea si tu te apleci asupra custii sa il iei in mana - va asocia apropierea ta cu o pasare de prada si mai rau se va speria) ci apropie-te de la nivelul lui, din lateral. Cand este in brate la tine iar e bine sa primeasca ceva bun, va asocia persoana ta cu ceva placut.
Si neaparat nu il lasa singur, adu-i un prieten de acelasi sex, porcusorii sunt animale de grup si asta le confera siguranta.

lena molnar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Dec 2014, 16:31
Localitate: feresti

Re: ingrijorata

Mesajde lena molnar » 04 Dec 2014, 19:35

multumesc frumos
acum se simte mai bine nu se mai sperie asa usor mam tot jucat cu el si lam lasat sa se plimbe prin casa :heart:

LoveGuineeaPigs
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Noi 2014, 20:39
Localitate: Botosani

Cum se poate imblanzi

Mesajde LoveGuineeaPigs » 26 Dec 2014, 18:28

Am un porcusor de guineea si orice as face nu vrea sa se domesticeasca! :cry: Ce pot face ca ea sa aiba mai mult incredere in mine. O am de aproape 3 luni si e femela. Ce pot face pt a o mai domestici.Incerc sa-i dau mancare din mana si nu mananca decat daca ii e foame :( . Cand ii pun acea mancare in bol merge si o mananca. Sau cand o mangai pe capusor, il da in sus spre mana. Ce inseamna??? Cand o mangai pe spade parca tremura si face un sunet crrr de joasa intensitate. Asta ce mai inseamna??? Va rog sa ma ajutati sa o domesticesc!!! Nu stiu ce sa fac.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum se poate imblanzi

Mesajde Gemon » 26 Dec 2014, 22:14

Are nevoie de perioada de acomodare, vezi detalii la viewtopic.php?f=4&t=19

De ce da din cap? Vezi viewtopic.php?f=4&t=4478
Despre imblanzire la viewtopic.php?f=4&t=2685

Porcusorii sunt animale sociale, in salbaticie traiesc in grup. Sa nu o ti singura, are nevoie de o prietena, o alta porcuta cu care poate interactiona si poate vorbi "pe limba lor".
Daca doresti sa adopti o porcuta de pe forumul nostru, urmareste

Avem mai multe topicuri tematice ce iti pot fi de ajutor, in sectiunea viewforum.php?f=4
cum este de ex. tema Cum imprietenesc doi purcelusi? la viewtopic.php?f=4&t=632

Ene Flavia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 23 Apr 2020, 17:08

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde Ene Flavia » 23 Apr 2020, 17:13

Am o intrebare, ma pot juca cu porcusorii de guineea chiar si ziua sau doar noaptea? Si in plus care se inteleg mai bine? Cei de acelasi gen sau un mascul si o femela?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Imblanzirea, castigarea increderii

Mesajde Gemon » 27 Apr 2020, 11:03

Poti interactiona cu ei ziua castigand increderea lor prin stimuluri placute ce asociaza cu prezenta ta. Citeste prima parte din acest viewtopic.php?p=8293#p8293 mesaj si viewtopic.php?f=4&t=2172&p=67945#p67945

Recomandam sa se tina doi de acelasi sex sau un mascul castrat cu una sau mai multe femele, vezi http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm#combin
Intalnirea lor se face in acest fel: viewtopic.php?p=131642#p131642


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori