Comportament agresiv

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 23 Aug 2011, 19:48

fetelor nervii nu sunt constructivi nu ajuta la nimic.....
aici suntem ca fratii si surorile, azi ne certam , maine ne impacam :lol:
toti avem un scop comun sa avem purceii cat mai sanatosi posibil si sa ne bucuram cat mai mult de ei(bine nu cred ca a existat vreodata porc fara probleme si om fara boli), dar de multe ori genetica si inmultirea total gresita isi spune cuvantul independent de vointa noastra.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 23 Aug 2011, 20:16

crisa eu nu m'am suparat, am crezut ca irena s'a suparat dar m'am inselat si mi'am cerut scuze, nu e nimeni nervos acum :smile:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 23 Aug 2011, 20:21

e ok, cryssa :)
te inteleg, stiu ca esti stresata si ingrijorata.
trebuie insa sa te linistesti, sa iei o gura de aer
si sa vezi cu calm ce e de facut. nu orice parere
e o acuzatie, sau suparare sau jignire :) chiar sper
ca vei gasi o solutie astfel incat sa le fie bine atat
lui kien si lui hyun, cat si tie :love:

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 23 Aug 2011, 20:28

stiu..sper sa nu fie nevoie sa arunc patul, e singurul pe care pot dormi fara sa ma trezesc intepenita :sealed:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 26 Aug 2011, 03:22

am luat o decizie
nu il pot da pe kien. desi sincera sa fiu nu l'am luat pe kien din dragoste(si ma simt fff vinovata pt asta) ci pt ca vroiam sa ii fie bine lui hyun si eram fana fatma, acum m'am atasat ffff mult de 'dracul ala mic' asa ca nu vreau sa sufere alaturi de mine, pt ca indiferent de motivele pt are l'am luat nu l'am luat ca sa il chinui, ci l'am luat convinsa fiind ca ii pot oferi o viata fericita
asa ca voi incerca sa ii iau un partener lui kien si sa nu il donez(pe langa stresul cred ca ar fi un mare stres si schimbarea stapanului. aici s'a obisnuit cu stilul meu de viata, cu felul meu de a fi, si de ce nu chiar si cu noul nume care ar putea displacea unui nou stapan-cand e trist il tot strig pe un anumit ton, ii repet numele si devine atent la mine si se mai linisteste-). cred ca nici hyunu nu si'ar fi dorit ca eu sa renunt la fratiorii lui acum :cry: mi'as dori nespus sa pot salva un alt amarat dintr'un petshop si sa ii ofer o viata mai buna dar momentan nu ma simt in stare sa mai trec prin ce am trecut cu hyunu meu
doare atat de tare, doar i'am scris numele in acest mesaj si iar am inceput sa plang
cand l'am luat pe hyun nu imi placeau porcusorii.. el era 'cel mai putin urat dintre toti uratii'..asa am zis, si la inceput nici nu manca cand eram in aceeasi camera..'il fac bine -din punct de vedere medical- si il donez' asa mi'am zis dar se pare ca el a fost cel de care am avut nevoie ca sa decopar ca aparentele inseala si poate eu am fost persoana de care a avut nevoie ca sa capete incredere in oameni(toti oamenii care l'au cunoscut au fost socati ca era la fel de sociabil si jucaus ca un catelus, nu un porcusor timid si speriat)
sper sa fiu capabila sa ma atasez de noul porcut si sa ii iubesc pe amandoi asa cum l'am iubit si e hyunu si doar daca nu voi fi in stare sa le ofer cele mai bune conditii, sa fie cei mai rasfatati si iubiti atunci ii voi dona
poate ca e egoist din partea mea ca ma tot gandesc la hyunu meu si tot ce fac acum, fac gandindu'ma la el dar e momentan e singurul mod in care pot continua..doar pun un pas inaintea celuilalt si uneori chiar uit ca hyunu meu nu mai este
inca doare nespus de mult, tot ce am facut de cand s'a dus a fost sa plang(si nah sa'l ingrop si alte chestii pt el) si extenuata fiind, sa dorm cateva ore. sper sa ma pot trezi cat mai repede din starea asta de amorteala si,desi este greu, sa devin pt kien cat mai repede mamica iubitoare de care se indragostise hyunu meu
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 26 Aug 2011, 09:43

e o decizie f inteleapta
bravo
pe undeva poate ca le suntem datori porcutilor care nu mai sunt , sa le asiguram o viata buna celor care inca nu au trecut podul curcubeu
poate asa ne mai rascumparam din greselile pe care le-am facut
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde MaraC » 26 Aug 2011, 10:14

Cryssa, asta e cea mai intelepta decizie pe care o poti lua.

Fetele, Lili e la SImesti. Mergu cu mama sa o "culegem" pe Alexia, apoi isi termina Lili treaba si vine si ea la noi :lol:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 26 Aug 2011, 12:41

cryssa, decizia ta e foarte matura! felicitari!
intr-adevar, trebuie sa il iubesti si pe kien si
sa ii aduci un fratior, care la fel, trebuie iubit.
sunt convinsa ca faza prin care treci e foarte
grea, dar sunt sigura ca vei trece peste si ca
vei fii o mamica super pentru kien si viitorul
lui fratior! noi suntem alaturi de tine!

mara, sa le pupacesti pe lili si pe alexia si din
partea mea!!! :loving:

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde biancadumy » 26 Aug 2011, 12:48

Sa faceti poze :lol:

Cryssa,ai luat cea mai inteleapta decizie,felicitari,Hyun ar fi mandru de tine cum suntem noi toti de altfel :clapping:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Comportament agresiv

Mesajde FlorinG » 29 Sep 2011, 15:57

Acum nu am timp să vă povestesc dar totul este explicat . Suntem foarte fericiţi că avem ocazia să o iubim pe piticoată.

Poate cineva să aprecieze cât de gravă e reacţia lui Ruby în filmuleţele următoare? Pe mine mă sperie, iar negresa e înspăimântată, ţipă chiar şi după ce nu mai e alergată, nu cred că de durere, nu are nici un semn. Când aude gălăgie, Clătita vine să le despartă, iar câteodată Ruby o atacă şi pe ea, fără să îşi dea seama, pentru că se bagă fix între ele. Atunci Clătita clănţăne repetat din dinţi, iar Ruby se retrage după câteva secunde de ţinut botul în sus.

Eu le-am făcut cunoştinţă pe teren neutru, Clătita a început să o lingă imediat pe cea mică, dar la Ruby s-a văzut din prima un comportament mai neliniştit. Clămpănea în aer câte o singură dată la cea mică. Cuşca a fost dezinfectată şi a fost schimbat complet aşternutul.

Când stă într-un colţ negresa, Ruby se duce şi se trânteşte lângă ea. În pat nu se întâmplă ca în filmuleţe, ba chiar câteodată o clănţăne negresa pe Ruby. Am observat că dacă se duce Clătita şi o linge pe negresă Ruby o clănţăne pe negresă (Atunci când sunt în pat).

Mie milă de negresă, după ce că este vai de capul ei şi se sprijină mai mult în partea de sus a picioruşului, o mai stresează şi drăcuşoara asta. Când nu e alergată şi chiţăită, e activă, merge prin cuşcă, mănâncă cu poftă, ţipă când pregătesc mâncarea (cel mai tare dintre ele).

Se poate ameliora situaţia? Mă doare sufletul când o văd cum plânge şi după toate prin care a trecut nu merită să mai sufere. Nici să le despart nu e o opţiune.


Sper să primesc veşti bune.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 29 Sep 2011, 16:33

eu cred ca e un comportament normal. ruby nu o musca, ci o pune la punct. incearca sa o invete
ca ea are locurile ei, si ca nu ii place sa i se invadeze teritoriul.
legat de cea mica si starea ei: am citit ca are fractura. eu te sfatuiesc sa ii scoti accesorile pe care
se poate catara... in cazul fracturilor e foarte important sa stea linistita, sa nu is foloseasca labuta
prea mult. incearca sa faci bariere vizuale la nivelul solului, sa renunti la etaje pana cand ajungi la
un medic si pitica e vindecata.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Comportament agresiv

Mesajde FlorinG » 29 Sep 2011, 16:56

Dacă e normal comportamentul, sper să se obişnuiască repede şi să nu mai treacă prin situaţiile astea. Dar Clătita o somează pe Ruby de câte ori reacţionează aşa, numai că după ce pleacă începe din nou. Clătita o linge tot timpul pe negresă.

Pentru picior am răspuns .
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Comportament agresiv

Mesajde biancadumy » 29 Sep 2011, 17:15

Felicitari,e tare draguuuta :heart: sa va traiasca :) parerea mea e ca e normal ce se intampla,nu o musca,sau ceva,doar o pune la punct asa cum zice is Irena :up2:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 29 Sep 2011, 17:53

flo, cu timpul se vor obisnui si se vor potoli. se vede in clip ca ruby sta sub etaj, iar cea mica vrea sa se
bage langa ea. de aceea ruby o cearta. grav e cand o ataca, o musca rau si se lasa cu sange.
plus ca faptul ca intervine clatita, e iar de bine. nu iti face griji pentru comportament, se vor linisti cu
timpul.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gemon » 29 Sep 2011, 18:29

Spatiul este prea deschis, amenajeaza in asa fel, incat cea nou venita sa se poata ascunde de privirile lui Ruby, sa nu fie expusa la atacurile directe a celei dominante.

Ruby era obisnuita cu un anume ritm si cotidian, acestea au fost perturbate odata cu venirea "negresei". Ai scris ca cea nou venita a mai clantanit de cateva ori din dinti, ea totusi incearca pe cat posibil sa evite confruntarea, Ruby insa este iritata de prezenta/mirosul ei si din cauza modificarilor ce au avut loc si in relatia ei cu Clatita care e prietenoasa, poate chiar protectoare cu cea nou venita, se simte "lezata" si riposteaza. Neaparat sa pui accesorii ce functioneaza ca bariere vizuale si totodata sa fie potrivite si ca loc de odihna (cu dubla functie), sa fie puse/asezate in asa fel, incat sa permita retragerea celei agresate in directia opusa (nicidecum sa nu blocheze pe negresa, deoarece atunci ea nu are alta optiune decat sa treaca pe langa Ruby care o va agresa), asa reduci confruntarile inutile si nesanatoase pentru grup. Negresa nu se poate apara si din cauza starii ei nici nu se poate retrage asa de repede cum doreste Ruby. Pe termen lung stresul slabeste rezistenta organismului, un spatiu aranjat corespunzator (chiar si o mana de fan pus in locuri strategice care e la fel un stimul ce canalizeaza atentia in directia buna) vine in ajutorul tuturor celor implicati.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori