Comportament agresiv

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
just_me_Flory
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 12:22
Localitate: bucuresti

Porcusor agresiv

Mesajde just_me_Flory » 18 Dec 2010, 11:47

Buna...am si eu o mare mare problema....am doi porcusori masculi.....iar unul dintre ei este mai agresiv,se cearta toata ziua cu celalalt ,il alearga, si saracul cand fuge de multe ori se izbeste cu cusca.....si aseara tot asa s-au luat la cearta si l-am scos pe cel mai mic din cusca si cand m-am uitat pe mana aveam sange :cry: sa lovit la piciorus sau la muscat si acum schiopateaza, si nu stiu ce sa mai fac asa o tine intruna il alearga sa il bata de ex si cand ii las afara il alearga pana intra in cusca deci face urat de tot . Va rog din suflet ajutati-ma ca nu mai stiu ce sa fac :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor agresiv

Mesajde cristisz » 18 Dec 2010, 12:02

In primul rand cel lovit trebuie tratat. Dezinfecteaza rana cu Betadina.
Apoi trebuie determinat motivul agresivitatii: lupta pentru sefie (purceii tineri care locuiesc cu adulti tind sa rastoarne ierarhia si atunci adultul riposteaza), au intrat in contact cu o femela sau cu lucruri ale acesteia si se lupta sa-si inlature eventualul rival.
S-ar putea sa fie nevoie e o separare temporara cu un grilaj prin care sa se vada si sa se miroasa, apoi scosi pe teren neutru (cu ascunzisuri si mancare) si urmariti, eventual pusi la punct cu un pulverizator cu apa si ceva mirositor (esenta de lavanda de ex.).

Urmareste rana sa nu se agraveze, caz in care, fiind din Bucuresti, uita-te in topicul cu medici si sun-o pe dr. Ana Pantu sa consulte victima.

Situatia conflictuala se rezolva (dar nu imediat - la unii a durat si luni de zile) cu multa rabdare. In cazul extrem vor locui impreuna dar separati de grilaj (varianta cea mai neplacuta).

Succes
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Porcusor agresiv

Mesajde Lili » 18 Dec 2010, 12:04

Pana una alta, e evident ca trebuie sa-i separi. Poate pur si simplu sunt caractere prea tari amandoi si niciunul nu cedeaza...Sau nu sunt compatibili...
Pune-i momentan separat sau daca nu ai doua custi, pune o gratie intre ei in cusca existenta.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
just_me_Flory
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 12:22
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor agresiv

Mesajde just_me_Flory » 18 Dec 2010, 12:07

off mi-e asa teama ca acum nu am nici grilaj nici bani n-am nimic :( unul momentan sta pe afara dar nu-l pot tine tot timpul asa sa vad ce pot face ce sa improvizez si nici n-am timp sa stau cu ei ca trb sa plec si la munca nu mai stiu ce sa fac :((( :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
just_me_Flory
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 12:22
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor agresiv

Mesajde just_me_Flory » 18 Dec 2010, 12:10

ba chiar ieri cand am incercat sa-i despart cel care este mai mare m-a muscat de mana :cry: incercand sa-l prinda pe cel mic m-a taxat pe mine destul de rau....... :(

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Porcusor agresiv

Mesajde Lili » 18 Dec 2010, 13:17

Pai...iarta-ma ca-ti spun, e o foarte proasta decizie cand se bat sau sunt agresivi, sa bagi mana sa-i desparti...De aia iti spunea Cristina de pulverizator. Sau un prosop ceva sa-i desparti. NU bagi mana goala...
E imposibil sa nu gasesti ceva prin casa sa improvizezi un grijal intre ei pana una alta. Scoate un raft de la frigider. Dezinfecteaza-l cu otet si separa-i in aceeasi cusca. E o solutie cretina, dar e mai buna decat sa-i lasi sa se raneasca:(
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
just_me_Flory
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 12:22
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor agresiv

Mesajde just_me_Flory » 18 Dec 2010, 14:10

M-am speriat si a fost o chestie de moment nu m-am gandit ca se poate intampla sa ma muste :confused: in fine o sa fac cum mi-ai spus ms frumos pentru ajutor

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Porcusor agresiv

Mesajde ie3neiulia » 18 Dec 2010, 22:42

E foarta urata situatia asta. Si eu cand am luat porcuta cea noua, a mea o tot fugarea si nu o lasa in pace (au avut si o altercatie mai rea). Dar acum sunt in vacanta (sunt studenta in Bucuresti) si i-am luat si pe ei la mine acasa. Vad ca se inteleg toate 3 mai bine, nu se mai fugaresc, nu se mai musca doar cateodata se mai ameninta cu dintii dar cam atat. Se pare ca le-a prins bine ca le-am luat departe de mirosurile lor si aici au inceput toate de la 0. Inclusiv de catelusa mea de aici nu vor sa se desparta si nici ea de ele (ar pupa la ele toata ziua). Mama e de parere ca, catelusa crede ca sunt puii ei si de aia sta toata ziua pe langa ele :heart: . :lol:

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Porcusor agresiv

Mesajde Lili » 18 Dec 2010, 23:14

Vai mi-a stat inima. Te rog sa ai grija si sa nu lasi niciodata catelusa nesupravegheata cu porcusorii. Stiu ca ii iubeste si-i pupa, DAR....

Just_me_ Flory: Cum e?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Porcusor agresiv

Mesajde ie3neiulia » 18 Dec 2010, 23:30

Sincer si mie mi-a fost umpic frica la inceput dar am vazut ca si ei se duc la ea si stateau singuri cu ea. Oricum nu le-am lasat niciodata nesupravegheate, insa cred ca au avut cel mai bun somn ca se bagau in ea sa se incalzeasca. Si ea e dresata , stie ca nu are voie sa se apropie de cusca lor sau daca ii iau in pat trebuie intai sa ii zic si ei ca are voie sa vina ca daca nu fac asta sta si plange la mine pe picior pana o las.

Avatar utilizator
just_me_Flory
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 12:22
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor agresiv

Mesajde just_me_Flory » 19 Dec 2010, 13:38

Mai problema e ca eu am 2 baieti si o fetita .Baiatul l-am primit de la iubitul meu iar fetita am luat`o de la petshop cei de acolo mi-au spus ca e baiat.....citisem pe site ca nu e bine sa fie fata si baiat si am decis sa mai iau un baiat....si cand colo era fetita :( cam in 6 luni asa a facut un puiut ...fetita cand am luat`o avea deja 4 luni si am descoperit pe parcurs ca ramasese graviduta......si dupa ce a fatat baiatul care acum este ranit am decis sa-i separ am lasat mamica cu puiu destul timp si apoi l-am mutat cu taticul lui si pe ea am lasat`o in cusca singura .....si cam de vreo 2 luni asa sunt certuri intre ei....dar alaltaieri a fost ceva mai grav....ca l-a ranit pe piticu meu....am luat betadina si acum pare sa fie mai bn nu mai schiopateaza asa acum l-am lasat pe afara sa se mai miste singurel....pe tatic l=am mutat in cusca unde era fetita dupa ce am spalat`o si ei i-am improvizat o casuta momentan n-am bani sa mai iau alta cusca ...dar ea este cumintica nu face ravagii ca cei 2....daca il mai vad ca schiopateaza o sa-l duc maine la doctor ca am liber de la munca . Taticul inca in cearta prin gratii asa....sper sa se remedieze problema :( as vrea sa se inteleaga mai bine

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor agresiv

Mesajde cristisz » 19 Dec 2010, 13:46

Ai la dispozitie doi medici in Bucuresti asa ca mai bine actionezi acum ca sa ai un Craciun linistit.
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Porcusor agresiv

Mesajde veronica » 26 Dec 2010, 18:59

cand ai o femela si doi masculi nu te poti astepta la liniste
de fiecare data cand femela intra in estru, perioada fertila, masculii se vor bate
povestea poate avea si final tragic:(
:friends: shrekut si runty

Diana16
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 16 Ian 2011, 18:22
Localitate: Bucuresti

Comportament agresiv

Mesajde Diana16 » 08 Feb 2011, 18:17

Apropo de baieti batausi: incerc de cateva zile sa il pun pe Rontzi cu fiul sau, insa este foarte agresiv, se infoaie tot, se agita si incearca sa ma muste (am incercat sa ii tin pe amandoi in brate). Asa ca in timp ce fetele au o cusca mare si spatioasa, baietii stau fiecare in cate un acvariu mic. M-am gandit sa apropii acvariile astfel incat cei doi sa se observe prin geam - nu stiu daca este o idee buna. Bunny, micutul, este foarte speriat, abia s-a atins de mancare si plange incet. Credeti ca daca incerc sa ajung duminica in Hornbach si sa mai cumpar o cusca, spatiul mai mare ar grabi apropierea dintre ei? Se pot rani daca ii pun impreuna?
De doua ori mi s-a intamplat ca animale care pareau sa se inteleaga sa inceapa brusc sa se muste - e adevarat ca era vorba despre caini, dar am ramas cu un caine orb si unul chior dupa batai surpriza si nu as vrea sa se intample si in acest caz ceva.

Multumesc mult!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Comportament agresiv

Mesajde Lili » 08 Feb 2011, 19:58

Ai incercat vreodata sa-i lasi suficient de mult impreuna? Adica din prima e evident ca se infoaie si o face pe nebunul. Ca trebuie sa-l puna la punct pe pitic. Dar poate nu ajung la atacuri violente...

Eu zic sa organizezi un porcodrom pe un teritoriu neutru. Pui niste scutecele noi, fara mirosul niciunuia si pui razboinicii acolo. Tu te asezi ca un arbitru veritabil undeva in margine si tii in mana un pulverizator cu apa :lol: Lasa baietii sa se cunoasca. Nu intervii la prima infoiala. Te stapanesti si-i lasi sa-si discute ei problemele si regulile porcesti singuri. SA NU FIE FETELE IN PREAJMA. Pentru ca simt mirosul si atunci se vor cafti serios pntru suprematie (ce ti-e si cu masculii astia...).

Intai le faci cunostinta pe indelete si apoi pui problema custii. Nu te apuci sa iei cusca si pui porcoveniile inauntru. Intai ii imprietenesti. Eu cred ca nu i-ai lasat niciodata suficient de mult impreuna. Probabil te-ai speriat la prima infoiala si i-ai despartit. Si la urmatoarea intalnire, ei au luat-o de la capat cu "discutiile".
Incearca. Intr-o mana ai pulverizatorul si mana cealalta ti-o infasori intr-un prosop si o vari intre beligeranti daca se lasa cu incaierari. NU BAGI MANA GOALA. Daca nu vrei sa te tatueze cu coltisorii:)
Bafta, tinem pumnii!
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori