Comportament agresiv

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 05 Iul 2011, 15:24

eu zic sa incerci sa le pui ceva nou, ceva ce nu au mai avut. vor fi curiosi si fascinati si le va lua gandul de la bataie (cel putin teoretic). scoate-le de exemplu tunelul si pune-le un hamac. mai fa un etaj in partea opusa a custii si scoate casuta (daca au doar o casuta, iar nu e ok, se vor bate pe ea...). fie se pot cocota pe etaj, fie se ascund sub el, ca intr-o casuta.

tot ce e nou le va starni curiozitatea si merita incercat. insa cum ti-au zis si fetele, nu intinde coarda prea mult... daca se apuca iar de batai si se lasa cu rani, mai bine ii desparti...

noi de exemplu am avut un mic conflict pe tunel la un moment dat. cum l-am rezolvat? am spalat cusca si tunelul cu otet, am pus asternut curat si bestiile umblau inebunite si guitau, aveau impresia ca sunt intr-o cusca noua. asa au restabilit care ce accesorii are. poate ar functiona si la tine, sa incerci nu strica :)

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gurita » 05 Iul 2011, 16:58

Da, clar, o sa incerc toate aceste variante. Va multumesc!
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gurita » 06 Iul 2011, 10:28

Noutatile de azi: am apelat la o solutie de criza, pentru ca aseara cand am ajuns acasa de la munca Gigel statea speriat intr-un colt si avea pe fund un ditamai cocolosul de secretie de-a lui Jamie, intarita. M-am suparat tare asa ca le-am pus deocamdata o gratie pe mijlocul custii, i-am taiat lui Gigel intaritura din locul cu pricina (acum are lipsa 2 cm de par :( ) si ii mai las asa ceva timp sa se linisteasca si sa se mai odihneasca, timp in care voi incerca sa-l mai inzdravenesc pe Gigel si sa le mai confectionez niste accesorii, ca apoi sa incerc intr-un nou mediu sa-i pun impreuna.
Multumesc pentru toate ideile si va tin la curent cu evolutia situatiei pe campul de batalie.
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 06 Iul 2011, 12:53

auzi, vezi ca are lili o maimuta cu ochi albastri :lol:

acum lasand gluma la o parte, imi pare rau ca nu se inteleg porcutii.... sper ca dupa schimbarea mediului sa se schimbe si situatia. bafta multa

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gurita » 06 Iul 2011, 13:08

Da, poate ca astia zgubi se inteleg intre ei :smile: Si eu sper la fel, multumesc!
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Lili » 06 Iul 2011, 17:18

Inofensiva
Imagine
Agresiva
Imagine

La mine n-a mers. Cand ii apucau isteriile, ii durea in paispe de mine si maimuta mea urlacioasa.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde roseta.stoned » 06 Iul 2011, 17:29

Lili, dar care e povestea cu maimuta cu ochi albastri? :smile:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 06 Iul 2011, 17:39

mari, citeste la topicul "porcusorii mei se bat". pe scurt, yoyo il caftea pe rontzy si pana la urma au trebuit separati... vestea buna: rontzy in al 9-lea cer si mega relaxat alaturi de J :) maimuta era pentru calmat spiritele.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Lili » 06 Iul 2011, 17:42

E modul cum am devenit eu celebra pe forum :lol: Ca deh...n-aveam marar asa frumos la Focsani =))
viewtopic.php?f=4&t=2356&start=75
Au ras fetele astea o luna de mine cu maimuta mea.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gurita » 07 Iul 2011, 10:43

Hahaha, ce tare e maimuta! Cred ca ar functiona la mine, ca nu sunt foarte obisnuiti cu sunete puternice. :-)
Deocamdata e liniste si pace, se pare ca le prieste separatia cu grilajul. Initial Jamie a inceput sa rontaie la grilaj de cum l-a vazut si sa se agite pe langa el ca nu putea ajunge la Gigelus, apoi si Gigel a tras vreo 2 rontanele la grilaj dar cand a vazut ca Jamie nu ajunge la el s-a pus la somn linistit. Azi dimineata cand le-am dus de mancare, la primirea portiei Gigel a si facut un popocorn mic :), ceea ce nu mai facuse de multa vreme.
Mai vedem cum evolueaza lucrurile, sunt sub observatie.
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 07 Iul 2011, 13:39

sa stii ca din pacate se obisnuiesc si cu sunetele puternice.... si poate ca maimuta ar avea efect la inceput.... dupa un timp insa vor ajunge sa o ignore...

ai mei nu se bat, dar ca exemplu pentru sunetele mai puternice, bestiile mele au cusca in camera de zi. aici petrecem si noi cea mai mare parte a timpului si am vrut sa fie obisnuiti cu noi si cu zgomotele. uneori mai vin musafiri si ne uitam la filme pe 5.1 la volum mare. eu mereu stau pe ace ca ii deranjeaza pe porcuti, ei insa dorm si n-au nici o treaba.

maria a dat un exemplu mai demult cand lucra ceva, si era zgomot foarte mare, si porcutele dormeau. la fel, acu vreo 2 luni erau furtuni in germania. tuna si fulgera de m-am trezit din somn, credeam ca a inceput razboiul. am mers sa vad ce fac baietii, mi-i inchipuiam stand ingramaditi in casuta morti de frica. amandou dormeau lungiti in cusca. ca idee, porcutii se obisnuiesc cu stilul nostru de viata, cu zgomotele de zi cu zi, asa ca in caz de bataie, galagia sau maimute agresive nu te vor ajuta prea mult. cu imbogatirea mediului cu accesorii ai mult mai multe sanse :)

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gurita » 08 Iul 2011, 10:52

Dap, presupun ca asa s-ar intampla...ca la batut din palme deja nu mai reactioneaza.
Aseara ajungand acasa, ia ghiciti ce faceau baietii mei - din ciclul "nu stii niciodata la ce sa te astepti de la guinezi": erau amandoi (!) pe partea de cusca a lui Jamie, stateau la o tacla, linistiti. Cum Dumnezeu o fi trecut Gigel dincolo de gratie, in conditiile in care sunt max 2 cm intre zabrelele gratiei, nu stiu. Intuiesc ca s-o fi strecurat printre gratie si o latura a custii, dar nici acolo nu e spatiu mai mare de 3 cm....Si sa ajunga Gigel la Jamie, nu invers! Ca sa vezi...
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde roseta.stoned » 08 Iul 2011, 11:00

:lol: asta da veste buna! Si le-ai scos de tot gratia? E ok acum intre ei?
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 08 Iul 2011, 11:46

eu zic sa iei porcul evadat putin la puricat, sa nu se fi zgariat/ ranit cand s-a strecurat la vecini si sa ii dai cu betadine in caz de ceva :)

era singur si trist.. s-a obisnuit cu fratii pe care sa ii cafteasca si cand s-a vazut singur, s-a suparat si i s-a facut dor :) sper sa se inteleaga bine.

ai "renovat" cusca? :)

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Gurita » 08 Iul 2011, 13:45

Dap, m-am bucurat si eu sa vad ca totusi dragostea nu a disparut :lol: .
Nu le-am scos insa gratia, l-am pus pe Gigel inapoi la locul lui, ca sa accentuez in acest fel ce se intampla daca nu sunt cuminti. L-am verificat pe inculpat si nu prezenta semne incriminatoare.
Irena, ca agresorului sa-i fie dor de victima se mai vede, dar ca victima sa sara parleazul la agresor??
Si eu sper sa se inteleaga mai bine, maine sau poimaine le voi face curat in cusca si atunci voi scoate gratia si voi mai pune niste accesorii (un hamac e in plan) si sa vad dup-aia daca si-au mai revenit.
Bucuria vine din lucrurile marunte.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori