Cervix nedilatat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cervix nedilatat

Mesajde ramona_inka » 05 Dec 2010, 22:42

Vreau sa va prezint un caz petrecut in urma cu cateva zile la noi. Sper sa fie de folos si sa ajute la luarea unei decizii corecte atunci cand ne dorim porcusori. Pentru ca atunci cand avem si femela si mascul, mai devreme sau mai tarziu, inevitabil vor aparea puii. Si atunci e posibil sa avem probleme la nastere. Si daca nu avem un minim de cunostinte si un medic bun riscam sa pierdem porcusorii dragi.

Asadar, in urma cu putin timp. Femela in cauza este tanara, la a doua nastere, 1 an si cateva luni. Avea dilatatie maxima si asteptam evenimentul. In jurul orelor 10.00-11.00 observ cateva pete mici de sange pe talas. Ma uit cu atentie la femela si observ ca are hemoragie. In schimb nici un fel de contractii. Dau urgent telefon si dr Ana Pantu isi face bagajul si ajunge la noi. Verifica femela, asculta puii... si hotaram ca trebuie sa ajunga urgent la operatie. Mergem la cabinet si pentru ca dr Botea Marian nu era disponibil am fost nevoiti sa cerem ajutor altui doctor. Acesta impreuna cu Ana Pantu au operat femela (la interventie s-a observat ca oasele bazinului erau dilatate complet dar cervixul nu se dilatase). Eu... de fata la operatie, trebuia sa ma ocup de nou-nascuti. Sunt scosi puii, cusuta mama si ne indreptam spre casa cu femela ametita. Ajunsi acasa observam ca femela nu isi revine deloc cu toate incercarile noastre. La 3 ore de la operatie femela moare la noi in brate...

In tot acest timp incercam sa salvam si puii care nu erau prea vioi (erau in pericol deoarece anestezicul cand este introdus in corpul femela trece bariera placentara si ajunge la ei). Ii punem langa sticla cu apa calda, ii masam, ii stimulam... Incet incet incep sa se miste mai viguros. Ana le mai face cate o injectie si dupa 15 min incep sa fie mai agitati. La inca o ora le mai facem o injectie (vit C, ser Ringer, glucoza...) si puii devin si mai activi. Decidem sa plecam in sfarsit de la Ana de acasa. Luam puii in fular, ii punem la piept si luam si sticla de apa calda cu noi afara fiind ingrozitor de frig. Ajunsi acasa tarziu pe la 22.00-23.00 scoatem puii, ii masam din nou si deja aveau instinctul de a suge. Imediat am luat o femela care avea mai mult lapte si am pus puii sa suga. Au trecut la fapte imediat spre bucuria noastra! Au supt bine si au adormit. I-am pus la caldura pana a doua zi dimineata devreme. In jur de 5.00 puii au inceput sa misune, sa vorbeasca si sa planga de foame. Cum femela care alaptase in seara dinainte avea deja 3 pui iar acestia mult prea mari pentru a primi si pe aceste doua mogaldete am pus puii cu Tosca, care nascuse in urma cu cateva zile. Am frecat bine puii de Tosca si i-am pus impreuna. Dupa 2-3 ore puii erau acceptati si ingrjiti de catre ea. A fost putin greu primele zile deoarece ea nascand doar un pui si alaptand doar unul cateva zile nu avea lapte pentru trei pui iar puiul ei era si foarte mare si ii dadea usor la o parte pe cei doi. Dar fratii au dat dovada de hotarare si au aratat ca vor sa traiasca. Acum ei sunt cei care stau mai mult la alaptat si deja se vede ca au crescut. :-)

Ne bucuram ca impreuna cu Ana Pantu am reusit sa salvam macar puiutii si ii multumim! O sa mai revenim sa scriem aici cum s-au dezvoltat puii si chiar sa ii prezentam.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Cervix nedilatat

Mesajde AndreeaC » 05 Dec 2010, 23:12

Ramona , NU POT sa cred asta :cry:
Ma bucur pentru puiuti insa imi plange sufletul pentru mamica ... E vorba de porcuta alba , nu ? :cry:
Asteptam vesti despre evolutia puiutilor !
Felicitari Anei Pantu pentru felul in care isi face treaba !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Cervix nedilatat

Mesajde maria » 06 Dec 2010, 10:55

in ultima vreme si eu am fost de cateva ori la dr pantu, ba cu porcutele mele, ba cu a unui prieten
chiar daca porcuta prietenului nu a putut fi salvata, ana a fost super ok
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cervix nedilatat

Mesajde ramona_inka » 06 Dec 2010, 16:44


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cervix nedilatat

Mesajde Lili » 06 Dec 2010, 17:02

Dincolo de nenumaratele zambete pe care ni le aduce cresterea porculinilor, momente ca astea ne darama.. :cry: Imi pare rau pentru porcuta... :cry:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Re: Cervix nedilatat

Mesajde crisa » 06 Dec 2010, 23:39

Asta intr-adevar ar trebui sa fie o lectie pentru toti cei care vor sa imperecheze acasa porcutii.
Voi care v-ati priceput si ati stiut ca nu este in regula pocuta,ati dus-o imediat la doctor.Ati reusit totusi sa salvati puii.Si inca un mare noroc pentru ei este ca voi ati gasit pentru ei o mama adoptiva.
Imi pare rau pentru porcuta :cry: .Nu pot sa imi imaginez cum e sa iti moara in brate porcutul. :(

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Cervix nedilatat

Mesajde Susp3ktA » 07 Dec 2010, 15:02

Imi pare rau pentru mamica. :cry:
Sper ca puiutii sa se faca mari si frumosi si sa fie sanatosi.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cervix nedilatat

Mesajde ramona_inka » 12 Dec 2010, 10:20

Am promis ca revin cu noutati. Puii deja sunt mari, sug mereu de la Tosca si invata sa pape de toate. Desi la inceput a fost un pic incapatanata pana la urma Tosca a devenit o super mama si are grija de toti extrem de bine.

Iata si cei doi pui, un baiat coronet tan negru cu alb si o fata coronet lila cu alb:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cervix nedilatat

Mesajde biancadumy » 12 Dec 2010, 12:48

Vai ce frumuseti,au avut mare mare noroc cu Tosca ca i-a adoptat :) o super mamica :love:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cervix nedilatat

Mesajde Lili » 12 Dec 2010, 17:46

Imi place la nebunie primul baiat. Si pare destul de bine crescut:) La propriu.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cervix nedilatat

Mesajde MaraC » 12 Dec 2010, 18:42

Vaaaaai !!! Ce frumosi suuuunt porci astia !! :love: :loving:

Vreau un Inkas !! Dar siiigur nu imi dau voie parintii :cry: .
Poate doar la vara :cry: .

Imi pare rau da mamica "de sange" a lor :cry: . Dar mamica lor adoptiva e suuuper buna !! Au avut mare noroc cu ea ! :D

Sa le dai Toscai si puiutilor ei (de sange si adoptati) cate un pupic din partea mea !! :kiss:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori