Porcusorii mei se bat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

chinchi2
Forumist
Forumist

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde chinchi2 » 11 Noi 2012, 01:12

Uite ,vezi ca se poate? :lol: :clapping: :clapping:
Felicitari!Sa stii c noi te invatatam numai de bine:)
Porcusorii tai trebuie sa fie cat mai domestici si linistiti in preajma oamenilor :smile:

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 11 Noi 2012, 01:15

Tineti-o tot asa! Vei vedea, voi ajunge sa adore plimbarile in timp :up: Daca vrei, poti face un tarculet de exemplu sau si liberi daca vrei neaparat si sa le pui accesorii si sa ascunzi papa pe acolo, le va placea si vor avea ce sa cerceteze :winking:
Old username: Andreea_Molly

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 11 Noi 2012, 01:24

Chiar ma bucur foarte mult ca este tot mai bine si ca sunteti voi sa ma ajutati da am un tarculet maine il montez ca fara le cam place sa roada si am multe cabluri prin casa de maine incep sa le mai modific cusca sa poata iesi afara o sa pun poza cand este gata....cat i-am scos afara la un moment a venit unu din ei si mi s-a urcat in brate :D

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 15 Noi 2012, 00:03

Vreau sa va multumesc pentru sfaturi si sa va spun ca porcusorii mei se inteleg foarte bine si ca sunt foarte fericiti,le-am facut un tarc mare in jurul custii si alearga toata ziua si topaie ca au mai mult spatiu acuma ma pregatesc cu accesorii...
Multumesc inca o data

chinchi2
Forumist
Forumist

Mesajde chinchi2 » 15 Noi 2012, 00:31

Cu placere :giggle: ,ai grija de porcuti :winking:

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 20 Dec 2012, 01:36

Buna! Nu va temeti, nu se bat fetele, dar am o intrebare. Nu stiu daca postez bine, daca e greist topicul imi cer scuze...insa am o intrebare: Daca baietii se cearta adeseori daca sunt pusi intr-o cusca unde anterior au stat femele, femelele se pot certa daca stau intr-o cusca unde inainte au stat masculi?

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 20 Dec 2012, 11:39

Da, se pot certa si ele, sau la fel daca ai luat doar o bucatica de ardei de la ei la ele, sau invers simt si se agita, certa, bat!
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 20 Dec 2012, 11:56

Multumesc de lamurire :smile: Chiar nu vreau certuri deci mai bine previn

Ale02
Nou venit
Nou venit

Mesajde Ale02 » 01 Iul 2013, 23:51

Am si eu o mica problema :D . Am doi porcusori (unul de 2 ani aproape si celalalt de 3 luni,l-am cumparat acum 2 saptamani) si miroase foarte urat in casa de la ei,le schimb din 2 in 2 zile.. le-am cumparat acum talaj cu miros de lamaie si vreau sa le fac o cusca mai mare,acum nu stiu,daca cusca o sa fie mai mare si le iau talaj cu miros de lamaie o sa mai treaca din miros :| ?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 02 Iul 2013, 00:24

Buna, cat de mare e cusca? Dimensiunea minima pentru doi porcusori este de ~ 1 m / 50cm, dar recomandat ar fi de ~ 1.2 m / 60 cm.
Daca ai o cusca mai mica de atat e normal sa se strice asternutul mai repede.

NU folosi nici un fel de talas cu arome. Le poate face rau.

Talasul ar trebui sa fie mai mare, nu prea fin, daca are mult praf ar fi bine sa il cerni inainte si ar trebui sa pui o cantitate mare pe care sa o presezi cu mana, astfel incat sa ai un strat de cel putin trei degete de talas dupa ce l-ai presat.
Daca respecti asta si le schimbi din cand in cand talasul in locurile unde isi fac nevoile nu va mai mirosi.
Ultima oară modificat 02 Iul 2013, 21:47 de către FlorinG, modificat 1 dată în total.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Ale02
Nou venit
Nou venit

Mesajde Ale02 » 02 Iul 2013, 10:14

Cusca e mai mica,e cusca in care il tineam pe cel mare :D iar acum urmeaza sa o schimb. Multumesc mult :*

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 17 Iul 2013, 12:22

buna
am 2 porcusori si amandoi sunt 2 baieti
stau impreuna sunt de vreo 6 luni. Pedro este mai mare,are cam 1 an jumate iar Picolino are 1 an
ieri au ineput sa se bata
Pedro barrrrrrrrrraie iar Picolino il tot fugareste prin cusca,il incaleca iar cand intervin sa ii despart ala mic incepe sa scartaie din dinti la mine.
Nu imi place cand ii vad ca se fugaresc pentru ca am impresia ca vor incepe sa isi scoata ochii la un moment dat.
La fel fac si afara din cusca

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 17 Iul 2013, 14:29

Stai linistita, e normal sa faca asa. Chiar daca la un moment dat se inteleg de minune, pot sa mai apara "divergente" si sa aiba "disuctii aprinse" :) Ei o au ierarhie clar stabilita - unul e seful. E posibil ca cel subordonat sa fi incercat vreo manevra sa preia puterea :D si atunci se cearta si se fugaresc si se incaleca. Atata timp cat nu sare sange, nu-i nimic. ;)
Incearca sa variezi putin accesoriile din cusca, sa creezi bariere vizuale, sa devina interesati de altceva. La fel si atunci cand ii scoti din cusca, le pui accesorii pe care sa le exploreze. E recomandat si sa le arunci o mana de fan pe jos, intre ei, cand se mai cearta, ca sa le distragi atentie catre ceva mi bun.
Roxana si cei doi piticozauri, Pixel & Klaus :), si de undeva de sus, ingerasul Batman.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 17 Iul 2013, 14:49

Multumesc pentru sfaturi.Asa am sa fac.O sa le cumpar eventual si niste tuburi sa se bage prin ele.Iar cand o sa scot "crocodilii" afara am sa le creez un parculet de joaca cat mai diversificat. :giggle:
Nu as vrea sa se ajunga la muscaturi si sa fiu nevoita sa ii separ.Mie mi se rupe sufletul cand ii aud cum chitatie bietul Pedro.
Stau ca pe jar in fiecare zi si sper sa nu ii gasesc perforati.
Azi dimineata parca era taifun,pana si fanul il ridicau in slavi.
:lol:

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 17 Iul 2013, 16:17

A ajuns prietenul meu acasa.Aparent cat suntem noi plecati talasul ramane la locul lui :lol:.
Insa cum s-au vazut afara din cusca iar au trecut la alergat.Nici mancarea nu ii mai potoleste. :shock:
Si mai nou Picolino da sa muste daca il desparti de Pedro si nu il lasi sa isi faca numarul.
Lasa ca ajung eu acasa si sa vezi ce mustruluiala le dau. :D

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”