A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde Gemon » 28 Dec 2014, 15:07

In general femela are ovulatie la fiecare a 15-a pana la a 17-a zi, pe o perioada de 24-48 de ore, pericolul de a ramane gestanta, este foarte mare, deoarece practic la fiecare doua saptamani este receptiva. Te ajuta sa iei cea mai buna decizie sfatul dat anterior si mesajul mai detaliat tot a Ramonei la viewtopic.php?p=3947#p3947
Asezand masculul langa ea, el va face tot posibilul sa o monteze, va f aproape imposibila sa o protejezi.
Gestatile repetate ar epuiza femela.

Mamica acum are nevoie acum de odihna si liniste, pentru a alapta si a creste puii intr-un mediu ferit de avasurile masculului. Daca ambii pui sunt femele, acestea pot ramane cu mama lor.

Ce poti face?
- Poti cauta stapan iubitor pentru mascul, chiar si aici pe forum la sectiunea adoptii, si sa ti mamica cu una sau ambele fetite (in cazul in care vrei sa ti doar doua femele si sa gasesti un stapan bun pentru cealalta dupa ce aceasta va implini varsta de 4 aptamani, dar poti tine si 3 femele impreuna fara probleme, deoarece femelele in general colaboreaza, se ajuta reciproc)
- In cazul in care ti foarte mult la mascul si vrei neaparat sa il pastrezi si pe el, poti tine doua sau trei femele impreuna cu un singur mascul numai in cazul in care masculul va fi castrat inainte. Este o decizie ce poate risca viata masculului. De ce? Pentru ca este nevoie de un medic competent care a mai castrat porcusori cu rata foarte mare de succes, la aceasta specie este mai complicata castrarea fata de pisici sau caini, vezi mai detaliat acest subiect la viewtopic.php?f=4&t=1639

andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 28 Dec 2014, 22:50

Multumesc pentru sfaturi. O sa ma echipez cu inca o cusca mai mare pentru fetite si cea de acum o s o pastrez pentru tatic si in viitorul apropiat o sa i gasesc un amic. I am pus putin impreuna in pat sa si vorbeasca si sa se vada dar este greu sa l tin departe de "funduletul" ei. Cea mica cu probleme parca isi revine usor usor. Nu am gasit acel laptic bebelac 4 cereale, in nici o farmacie si supermarketuri. Exista vreun inlocuitor ?

P.S.
Am uitat sa intreb: este normal ca puiutii sa si tina gherutele indoite ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde Gemon » 29 Dec 2014, 23:58


andree_dms
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 28 Dec 2014, 10:28
Localitate: bucuresti

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde andree_dms » 30 Dec 2014, 00:23

A revenit problema micutei...refuza sa manance si mamica o respinge...i am luat nestle 5 cereale...altcva n am gasit. Acum ma chinui sa pape...sper sa aiba puterea sa reziste. Isi tine piciorusele toate 4 indoite si surioara ei pe cele din fata.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde Gemon » 30 Dec 2014, 14:46

Incearca sa ii dai cu seringa fara ac, miscand conul intre dinti si impingand pistonul usor numai cand incepe sa inhita, pentru a nu ajunge hrana semimoale in caile aeriene. Chiar si o foarte mica cantitate poti considera un succes ce obti incet cu pasi mici. Peste 20-30 minute iar ii dai, incalzind hrana la temperatura camerei, apoi peste jumatate ora iar, si asa continui, incercand sa maresti cantitatea la fiecare masa oferita. Daca incepe sa manance putin mai mult, daca reusesti sa cresti usor cantitatea, urmatoarea masa poate fi oferita cu 10-20 minute mai tarziu, apoi incet si treptat la distante mai mari, la fiecare 2-3 ore, si in functie de apetit si interes chiar la intervale mai mari in cazul in care incepe sa manance tot mai bine si tot mai mult. Miscand consul seringii iti poti da seama daca poseda reflexele de supt si inghitire, reflexe involuntare fara de care nu poate fi viabil. Seringa gasesti la farmacia umana, iei una de 1 ml si una de 3 ml pentru etapa cand va manca mai mult, costa in jur de 40-50 bani.
Te ajuta si acest mesaj viewtopic.php?p=106309#p106309
Acum are nevoie de toata atentia ta, poti incerca sa il salvezi numai in cazul in care incepi sa ii dai putin, dar mai des, ca intestinele sa fie ajustate treptat, neconsumand aproape nimic nu te poti astepta sa manance imediat o cantitate suficienta pentru o mai mare perioada, deci e nevoie de foarte multa rabdare, dedicatie si perseverenta.
Reciteste si mesajele anterioare pentru a putea avea toate informatiile necesare la indemana, mare grija la temperatura corporala ce trebuie mentinuta/pastrata constanta prin incalzire cu prosopel cald, pentru a evita hipotermia.

Atat ea, cat si mamica si surioara care suge, au nevoie si de vitamina C administrat per os (pe gura), aceasta creste rezistenta organismului si apetitul. Vitamina C Natural sub forma de solutia orala se gaseste la farmacia umana
Imagine
Pentru mamica zilnic odata 4-5 picaturi direct in gurita sau pus pe ceva ce ii place mult si mananca in fata ta, pentru puiuti zilnic odata 2-3 picaturi amestecat in hrana preparata sau cu zeama naturala de legume sau fructe ce a mancat deja mama in timpul gestatiei si a alaptarii (puiutii au cunostinta despre aceste alimente, deoarece prin sange, respectiv laptele matern informatia ajunge la ei, detaliat am scris despre asta la http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob - deci bine e ca prioritar sa oferi si micutilor aceste alimente care au tendinta sa consume prioriotar pe langa Nestle 4 cereale si tarata grau).

Claudia Romica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 24 Ian 2020, 20:52

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac o vad prea speriata pe e

Mesajde Claudia Romica » 24 Ian 2020, 23:44

A nascut de 1 zi și nu știu ce s fac ajutor

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: A nascut porcuta mea!! Ce fac? :(

Mesajde Gemon » 30 Ian 2020, 14:23

La asemenea mesaj speram ca te-ai informat , gasind informatiile necesare si pe acest forum/topic.
In general porcusorii isi urmeaza instinctele, trebuie intervenit doar in cazul in care ea si/sau puii are/ au nevoie de ajutor.
Cum se simte mamica, ce fac puii?


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori