Comportament

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Re: Comportament

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 18:15

ei sunt porcusorii mei pe care ii iubesc foarte mult cu toate ca ii am doar de 1 luna si ceva... :heart:

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 18:19

foarte frumosi!

dintisori sunt normali in fata, ca in spate nu ai cum sa ii vezi, vine la mancare o miroase si pleaca sau nu are nici o schimbare legata de mancarica?

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 18:30

multumesc...da nu sunt probleme la dintisori ca ma uit tot timpul de mancat nu pot sa spun ca nu mananca doar ca nu la fel de mult ca si inainte poate a devenit mofturos eu incerc sa le dau diferit mancarica sa nu fie aceeasi tot timpul dar nu gasesc aici si ma enerveaza la culme...marar nu prea de dau in vant dupa el in schimb patrunjel ar manca non stop dar am citit ca nu este prea bun dat prea des...castravete iara le place la nebunie grepfruit,portocala...poate sunt plictisiti....celalalt era mai lenes de la inceput...

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 18:33

Pai din ce ne spui, nu ar avea simptome, e greu, doctori acolo nu sunt pentru animale exotice?

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 18:40

nu stiu cat sunt de buni...ca nu mai cunosc pe nimeni care sa aibe porcusori...m-am uitat la el si a mai scazut putin din burtica se poate si cum au spatiu mai mare si cum urca si coboara in cusca ca este cu etaj sa mai fi slabit putin chiar nu stiu ce sa mai spun...l-am pipait pe corp nu se vaita ca l-ar durea sau ceva a si am uitat sa spun ca se scarpina nu foarte des dar o face de 4 sau 5 ori pe zi....poate fi de la talaj?ca pe piele sau pe blanita nu se vede absolut nimic...

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 18:50

da, poate fi de la talas, fire de par rasucite, care ii pot provoca macarimi de moment!
Burtica e tare, moale, a mancat unul din alimentele care baloneaza( castravete, ardei, salata, varza, conopida, brocolii)?
Mai asteptam si alte pareri, eu cred ca nu are nimic( cred), din ce spui tu este normal!
Poti face o poza dar sa fie mai mare cu cuscuta lor, nu ai vrea sa o redecorezi pentru ei, atunci cand faci asta, in mod normal, un porcusor reactioneaza curios pentru a cerceta noutatile, un hamac dintr-un crac de blug, o cutie de carton invelita in ceva carpa....

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 19:22

Imagine
Imagine
Imagine
burtica este normala da a mancat castravete si ardei am sa incerc sa nu le mai dau cateva zile sa vad daca tot asa face poate o fi de la castravete de ardei....

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 19:32

si niciodata o leguma dupa alta care baloneaza: castravete prima masa si pe urma salata, ardei... si daca alimentele din jumatate de ora, nu le mananca sa le iei, ii urmaresti cat mananca si le dai cam portie exacta mereu, ca sa nu ramana legume, fructe care sa se strice.
sa le pui ascunzatori, casute, dar fara sa aglomerezi prea mult spatiul, au o gramada de loc, presupun ca "tava" aia de afara este si ea maricica, o curte!

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 19:39

"tava" este din laminate si are 1,40 pe 1,40 deci este mare am sa le dau inainte de culcare niste mar sau grepfruit nu le mai dau legume azi si maine dimineata le dau doar morcov ca leguma in rest ii pun putin mai mult pe fructe....multumesc mult pentru sfaturi chiar nu vreau sa pateasca ceva ca inebunesc....ca am mai avut si acuma 3 ani dar era porcuta si a murit de batranete avea 6 ani si a fost groaznic cand am pierdut-o de aia cu ei vreau sa aflu cat mai multe sa nu le fac rau fara sa vreau... :(

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 19:50

pai citeste bine acest forum, site-ul, uite prima pagina a forumului si categoriile pe discutii:
index.php
Ca idee, nu trebuie sa ii dai pe fructe, marul de exemplu, coaja, are efect diuretic, ca baza ei trebuie sa manance radacinoase: telina radacina si frunza, morcov, sfecla rosie, radacina patrunjel si pastarnac, fenicul, gulie, nap dar putin si rar, dovleac de placinta, dovleac dovleac, piersica, strugure fara coaja si samburi.....

Aici modelul de hranire al Crescatoriei Inka:

http://crescatoriainka.ro/info.html

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 19:57

ooo multumesc foarte mult am sa mi le scriu pe toate sa le am la indemana si am sa urmez pas cu pas si sper sa fie tot mai bine....dovleac nu mananca nici sa ii impusti iar piersica fenicul nap si multe altele eu nu le gasesc aici ca de aia ma invart numai pe o anumita alimentatie si incerc sa le tot invart sa nu fie asa des....

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 21:32

adevarul este ca si eu ma duc dintr-un oras in altul si le iau mancarea care nu o gasesc aici, e greu, dar incerc 70% pe radacinoase, mai ales ca analizele Brunei de urina au iesit cam pline de substante de prin legumele astea deosebite, mari, tari si colorate!

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 21:40

eu de aici chiar daca m-as duce in alt oras e la fel....au voie fructe confiate?stiu si eu treaba cu fructele mari si frumoase am cumparat mere si asa frumoase erau afara ca la mijloc erau negre...si niste piersici la fel...acuma nici atata nu prea mai gasesc fructe...o sa caut un magazin care are de toate si bune sa fie ...

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 22:07

nu, nu au voie sunt pline de conservanti, indulcitori, stiu par usor nebuna, sunt membri care au zis ca exageram in privat, insaaaa daca vrem sa fie sanatos animalul, facem eforturi ca pentru un copilas si sincer si aici ma contrazic putin, tot au mici probleme, dar macar sa le evitam pe astea mari! :D
Daca ai posibilitatea usuca tu fructe acasa, sau vara stange provizii, panuse, frunze de papadie, menta, spanac, capsuni, telina, morcov, patrunjel si le usuci.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Hanelore » 19 Noi 2012, 22:53

da asa este si eu imi doresc sa le ofer tot ce este mai bun si sanatos dar in tarile straine este mai greu...la anu cu siguranta am sa ma apuc de provizii...anul asta nu am putut pentru ca nu i-am avut i-am luat in octombrie de la cineva si cred ca acolo nu au primit decat fan si mancare speciala si apa ca dupa ce i-am adus acasa si am inceput sa le dau legume si fructe mancau de parca nu au mai vazut mancare in viata lor....multumesc foarte mult pentru sfaturi...

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”