Comportament

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Comportament

Mesajde crisa24 » 19 Noi 2012, 23:10

cu multa placere, invatam zilnic ceva despre ei! :winking:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Comportament

Mesajde Hanelore » 04 Dec 2012, 16:18

Buna as vrea sa stiu si eu cat timp sunt porcutii in calduri si din cat in cat timp intra din nou pentru ca unul din porcutii mei este 24 din 24 nu stiu ce sa mai fac ca nu il lasa in pace pe celalalt de loc...saracul cand il vede direct incepe si scoate sunete nici sa doarma nu il lasa.. :cry: :noway:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Comportament

Mesajde Gabici » 10 Dec 2012, 11:31

Poate unii dintre voi ati aflat deja, Soricelul, porcusorul ajuns la noi bolnav, cel care a fost mult timp asa si in final stapanii au renuntat la el, s-a stins acum aproape o saptamana; ma bucur ca am putut sa ii ofer cat de cat conditii mai bune timp de un an si a avut si partener care pur si simplu l-a adorat.
Din pacate, in momentul in care l-am pus intre cei doi porcusori ai mei, ceilalti doi nu s-au mai inteles de atunci, asa ca am ajuns sa ii desparte, Mimutzicul, porcusorul mai in varsta l-am pus separat, singur. Acum, amandoi sunt singuri, si el si Pufuletz. Nu stiu daca mai sunt sanse sau mai are rost sa incerc sa ii impac, nici inainte nu erau prea mari prieteni, dar am impresia ca nici Maimutzicul nu se simte singur, din contra, ii e bine asa, doarme destul de mult, si macar e mai linistit ca si inainte.
Intrebarea e: ce credeti, sa incerc sa ii impac, sau sa incerc sa aduc un porcusor pentru Pufuletz? Pufuletz vad ca se simte singur, cauta contactul cu Maimutzicul, care insa nu e interesat de el mai deloc. Putin imi e teama si de urmari daca aduc un porcusor, pentru ca Pufuletz e destul de posesiv, insa Soricelul era foarte relaxat si asa s-au inteles bine. Am gasit la cineva, zice ca ar avea de dat mascul de circa 2.5 luni in apropiere de Oradea. :confused:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Comportament

Mesajde Gemon » 10 Dec 2012, 15:18

Pana nu le pui pe un teren neutru unde bariere vizuale, accesorii cu minim doua cai de acces si mult fan canalizeaza atentia lor spre cercetare-cautare, cu rolul de a reduce eventuala agresivitate si/sau confruntarea directa, nu vei sti cum s-ar intelege. Animalele traiesc in prezent, nu in trecut, ceea ce a fost, poate sa se mentina sau sa se schimbe, depinde de postura lor, energia lor (ferma, calma, agresiva), de factorii interni de natura neuroendocrina, si influenta factorilor externi.
Aducerea unui nou porcut poate fi un risc sau nu, anticipeaza ce poti sau nu sa iti asumi, pentru a face alegerea potrivita. Asa cum exista posibilitatea sa se inteleaga din start, se poate sa fie nevoie de strategii, timp, sau se poate intampla sa nu functioneze, depinde foarte mult de personalitatea celor doi. In functie de caracter pot manifesta un comportament puternic dominant (de impunere) sau unul poate - din start sau dupa o anumita perioada - ceda, acceptand rangul de subordonat.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Comportament

Mesajde Gabici » 10 Dec 2012, 15:31

Da, sunt constienta de aproape tot ce mi-ai spus, insa ma intrebam daca are rest sa il supun unui astfel de stres (ca se stie ca ei se streseaza si se sperie destul de usor) pe Maimutzic, care are aproximativ 7 ani; asta, pentru ca era foarte speriat de fiecare data cand era cu Pufuletz, si in ultimul timp cand erau inca impreuna nu interactionau foarte mult, Maimutzicul dormind destul de mult si Pufultez fiind mai activ.
In ce priveste un nou porcusor, ma gandeam ca un pitic de vreo doua luni ar avea sanse mai mari sa se inteleaga cu Pufuletz, desi, printre altele, ieri am citit pe o pagina in limba maghiara ca masculii nu se inteleg niciodata, doar in cazuri exceptionale, asa ca solutia ideala e mascul castrat+femela.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Comportament

Mesajde Hanelore » 10 Dec 2012, 16:16

Si eu am 2 masculi dar inafara de faptul ca se baraie sau se alearga unu pe celalalt cand se joaca nu am probleme...la inceput cand i-am cumparat si eu am avut putine probleme dar cu ajutorul celor de pe acest site am reusit sa ii fac sa se inteleaga si acuma dorm impreuna,mananca,se joaca....nu cred ca nu s-ar intelege daca le-ai face cunostina urmand toti pasii pe care ii hasesti aici pe forum...

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Comportament

Mesajde Gabici » 10 Dec 2012, 20:57

Da, asta m-am lamurit si eu ca ceea ce am citit e absurd, insa ramane acceasi intrebare: are rost sa il supun pe batranelul Maimutzic unui stres de a incerca sa ii impac?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Comportament

Mesajde Hanelore » 10 Dec 2012, 21:22

Daca as fi in locul tau si fiind batran nu as incerca ca el nu mai are energia mecesara sa faca fata unui porcusor mai tanar...parerea mea este ca el are nevoie de liniste...acuma nu stiu poate iti da cineva mai experimentat un sfat mai bun...dar daca spui ca lui ii este bine ca doarme si este linistit mai bine nu....

Avatar utilizator
sabyx
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 16 Mai 2012, 12:38
Localitate: Resita

Re: Comportament

Mesajde sabyx » 26 Dec 2012, 23:56

Hello, Sarbatori fericite in primul rand!!!
Azi m-am gandit sa fac si eu poze de craciun lui Mitzi si Getutza porcutele mele, pe scurt am cam ratat :)) nu le place sa stea la poza.
In schimb l-am filmat pentru ca de mult eram curioasa sa vad daca sunetul pe care il fac e cat de cat normal sau e ceva neanregula cu ele.
Uitati linku

Are cineva vreo parere??

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Comportament

Mesajde adelinatache » 27 Dec 2012, 12:53

hiii, te anunt ca ai doua fetite tare bucuroase ca le iubaresti. :heart:
nu e nimic in neregula cu ele, din contra, se vede ca sunt sanatoase si se bucura de momentul petrecut cu tine.
nu toti porcutii sunt asa, la mine, spre ex, blue nu e asa guraliv (face si el dar nu tot timpul), in schimb fluffy reactioneaza imediat cand il iau in brate, ba mai mult face si singur prin cusca de fericire ca ma vede sau doreste atentie.
:love:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
sabyx
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 16 Mai 2012, 12:38
Localitate: Resita

Re: Comportament

Mesajde sabyx » 27 Dec 2012, 13:40

oh ce fain :) ca ale mele fetite fac in continuu si din cusca cand trece cineva pe langa ele incep sa fluiere , sunt cam alintate de ai mei dar nah :))

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Comportament

Mesajde Hanelore » 27 Dec 2012, 18:51

sunt niste dulci sa iti fie sanatoase ...ai mei baietei fac asa si noaptea nu ma lasa sa dorm ....Sarbatori Fericite la toata lumea...

Avatar utilizator
sabyx
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 16 Mai 2012, 12:38
Localitate: Resita

Re: Comportament

Mesajde sabyx » 28 Dec 2012, 12:04

haha sarbatori fericite !! si fetitele mele stateau cu mine in camera dar au devenit foarte galagioase mai ales la ora 4 dimineata si leam mutat in bucatarie :))

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Comportament

Mesajde Hanelore » 28 Dec 2012, 18:30

eu nu am cum sa ii mut pe ai mei ca au spatiu destul de mare si cusca plus tarcul de pe langa nu am unde sa ii mut dar trebuie sa ma obisnuiesc....:)

diana.andrada
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2012, 22:06
Localitate: Hunedoara

Re: Comportament

Mesajde diana.andrada » 09 Ian 2013, 11:57

buna! scuze daca repet o intrebare care s-a mai pus deja dar sunt noua pe aici. De cateva zile Dexter al meu este ceva mai "linistit", de obicei era foarte activ si facea pe maimutica prin cusca cam tot timpul, mai ales noaptea. poate ca are chef sa fie lenes sau nu are chef sa se zbenguiasca sau sa rontaie incontinuu cum facea inainte dar imi este frica sa nu fie altceva. imi puteti spune si mie daca e normal sa se comporte asa?


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori