Perioada de acomodare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Sep 2010, 07:15

foarte frumoase si haioase
sa iti traiasca
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 07 Sep 2010, 11:15

O frumusete de fete, sa-ti traiasca! Si numele mi se par potrivite.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 07 Sep 2010, 21:01

benny , sa de-a Dumnezeu sa te bucuri de ele multi multi ani !!! Bine ai venit printre nebunii dupa porcusori ... uuupppsss ... printre iubitorii porcusorilor de Guineea ! Imi plac la nebunie numele fetelor !!! Asta in fost in primul rand ... in al doilea rand vroiam sa spun ca ... Eu am fugit sa imi iau un mar , cineva mi-a facut mare pofta ! :giggle:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
eva_eve17
Membru
Membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Apr 2010, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde eva_eve17 » 08 Sep 2010, 15:10

~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 08 Sep 2010, 16:03

ImagineImagineImagineImagineImagine

benny
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 05 Sep 2010, 19:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde benny » 09 Sep 2010, 13:26


Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

AJUTOR!

Mesajde roseta.stoned » 25 Mai 2011, 23:39

Buna seara tuturor!

Numele meu este Mariana, sunt din Brasov si de Luni, eu si prietenul meu am devenit posesorii unui porcutz foarte simpatic, caruia inca ii cautam un fratior. Pana cand il vom gasi, pentru ca majoritatea pet-shopurilor lasa de dorit la multe, iar anunturi din partea altor posesori nu am gasit nicaieri...avem cateva probleme...
Desi este foarte speriat si fuge si plange cand incercam sa il luam in brate, sau sa il mangaiem, nu mananca decat daca stam langa el si ii vorbim si daca ii dam direct din mana cu atat mai bine, ca mananca pe saturate in loc sa "ciugulearsca" un pic, ca mai apoi sa se refugieze in coltul lui, unde in seara asta m-am hotarat sa ii pun o cutiuta de carton intoarsa si vad ca sta cu botul afara si ne urmareste fiecare miscare...
Sa nu credeti insa ca nu ne-am informat despre tot ce tine de ingrijirea lor! Dimpotriva. De mai bine de doua luni am tot citit, i-am construit o cusca amandoi de la zero, desi in timp ne gandim s-o marim, mai ales ca vom mai lua unul. Problema este ca am citit atatea informatii incat nu mai stiu ce anume sa fac, mai ales ca se comporta asa... Am observat ca nu prea mananca cat suntem noi plecati si ne asteapta sa ii dam noi din mana. Astazi, dupa ce a papat si mancare speciala si fan si o rosioara mica si iarba proaspata, de ne-am speriat cat poate sa manance, am vrut sa il iau in brate, pentru ca imi tot mirosea mana si parea ca incepe sa se mai destinda, s-a speriat si m-a "capsat" :(((.
Voi ce spuneti ca ar trebui sa facem?
Cu respect,
Mariana
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: AJUTOR!

Mesajde irena » 25 Mai 2011, 23:52

buna Mariana si bine ai venit.

in primul rand sa iti traiasca porculinul! asteptam poze la topicul Imagini surprinse, pentru a il putea admira si lauda :)

porcusorul se afla intr-un mediu nou si e speriat. are nevoie de timp sa se acomodeze si sa se simta in siguranta. porcusorii si-au pastrat instinctul de frica, ele fiind animale pradate in salbaticie. acesta e probabil si motivul pentru care refuza sa manance singur. instinctul ii spune sa nu pape ce nu cunoaste. nu stiu de unde l-ati cumparat, insa e posibil ca acolo unde a fost inainte sa fie la voi sa nu fi fost hranit corespunzator. s-a prins probabil ca e in siguranta cu voi, si de aceea papa din mana voastra. nu il invata asa. pune-i 3 mese pe zi, de fiecare data un singur fel de mancare, nu mai multe legume la o masa. lasa-i mancarea in cusca, fiind animal curios pana la urma va cerceta si va gusta. fan si apa sa aiba in permanenta, obligatoriu. iarba nu in cantitati foarte mari si neaparat nu uda. mai bine plantezi si cresti grau in ghiveci.

intr-adevar, pentru a fi fericit, are nevoie de un fratior. pana atunci insa ai grija sa aiba o casuta in care sa se ascunda si ceva accesorii (vezi topicul Idei& Accesorii, vei gasi multe idei si ii vei putea confectiona singura ce are nevoie - un hamac de exemplu, un tub, un cort sau un saculet). multa multa bafta!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: AJUTOR!

Mesajde maria » 26 Mai 2011, 07:08

prima mea porcuta a stat singura cam un an
atunci nu stiam de gemon si nici calculator nu aveam si am facut multe greseli
in perioada accea si eu ajunsesem sa iau pelete din castron si sa i le bag in gurita
si pe mine ma capsa din te miri ce
f des aveam leucoplast pe degete
voia sa imi arate ca e un sef in casa si nu sunt eu aceea
apoi i-am adus o surioara
a batut la ea cam 2 saptamani si apoi s-au inteles iar eu am scapat cu degetele intregi

ai grija de unde iei porcuta noua
daca o iei din pet risti ca o iei cu micoza sau paraziti si atunci o imbolnavesti si pe cea pe care o ai acum
poti sa o iei si gestanta
deci mai bine iei din donatii sau de la crescatori
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: AJUTOR!

Mesajde roseta.stoned » 26 Mai 2011, 10:09

Buna dimineata!
Va multumesc pentru raspunsuri! O sa pun pozici cu el si "vila" pe care i-am facut-o. Momentan nu i-am pus foarte multe accesorii tocmai pentru ca este la inceput si va dura pana se va obisnui in primul rand cu cusca cea noua si casa noua. I-am lasat doar o cutiuta sub care se sa ascunda si un mic ghiveci pe care l-am decupat cu doua iesiri si vad ca s-a prins el intre timp ca poate sa intre prin ele. :) Eu am optat pentru fleece si e foarte simplu sa ii fac curat la capitolul poop :lol: , pe care il adun in fiecare dimineata, dupa care ii schimb fanul si apa si ii dau portia de legume. Eu am urmarit filmulele unei tipe din Marea Britanie (piggiepigpig) care are 5 porcuti parca si care le ofera trei mese pe zi de legume combinate: de ex. eu azi de dimi, i-am dat o bucatica de ardei gras, o bucatica de rosie din aia mica, am un lapsus acum vis-a-vis de denumire, si o foicica de salata verde.
Pe Yoshi-lica l-am luat din pet-shopul din Real, Brasov. Restul erau maturi deja, peste un an, si atat eu, cat si prietenul meu ne-am pus de la inceput deacord ca vom lua pui, ca sa creasca odata cu noi si sa ne bucuram cat mai mult de ei. Initial hotarasem ca vom face un efort financiat si vom opta pentru Inka. :heart: Au acolo cativa porcuti de care m-am indragostit iremediabil dintre Sheltie :love:
Deci voi spuneti sa nu ii mai dam din mana...Adevarul e ca asa e..il invatam prost..
Abia astept sa ii gasesc fratiorul, cu siguranta se vor destinde! Si dupa Le pun cate accesorii vor si nu vor :idea: O sa le maresc cusca si vreau sa le fac si o ladita cu iarba de grau sa ii las sa se zbenguie! Eu am planuri mari si vreau sa fie cei mai fericiti si rasfatati piggies din lume! :D
Va salut si multumesc de primire,
Mariana
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: AJUTOR!

Mesajde FlorinG » 26 Mai 2011, 16:10

Bună!
Eu, din Real, am luat porcuşoara cu paraziţi (mici, se văd pe partea din spate ca o mătreaţă - sper ca nu e cazul) şi i-a luat şi cealaltă. Eu l-aş duce la un veterinar, doar pentru o verificare. Când am adus-o acasă nici nu mişca, era îngheţată şi speriată, după multe luni ne-am împrietenit (şi i-am acordat multă atenţie în fiecare zi). Acum are un an şi tot mai fuge de mine, dar după ce realizează că sunt eu, începe să mormăie şi să mă pupe.
Cel mic, portocaliu, cu handicap mai era în cuşcă în petshop? Era băiat, ca altfel l-aş fi luat eu.
Sunt şi eu curios, ţi-au oferit un pliant gemon când ţi-au dat porcuşorul?

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: AJUTOR!

Mesajde roseta.stoned » 26 Mai 2011, 17:38

Da era inca acolo si l-as fi luat daca nu imi sarea prietenul meu in cap... si nu am primit niciun pliant, vanzatorii erau foarte plictisiti si singurul lucru pe care mi l-au spus a fost sa ii pun mancarea intr-un recipient greu ca altfel il rastoarna... Eu m-am uitat foarte atent la Yoshi si pare foarte sanatos: nu are lipsa de par, zgarieturi, scurgeri la ochi, urechiuse sau organele genitale, nu se scarpina decat foarte rar, lucru pe care nu il pot spune despre porcutii din alte pet-shopuri in car am fost. Daca mai stiti prin Brasov un pet-shop mai de incredere...va rog sa imi spuneti! Momentan chiar nu imi permit sa imi iau unul din crescatorie...cu diferenta de banuti as prefera sa le iau lor ceva, decat sa stiu ca am porcusor de rasa, dar nu ii pot lua o jucarie, sau ceva bun si de calitate pentru el...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: AJUTOR!

Mesajde FlorinG » 26 Mai 2011, 19:50

Sărăcuţul :(! (cel cu handicap) Era atât de energic şi se târa de colo colo, lingea apa care curgea de la ceilalţi :( . Am întrebat de pliant, pentru ca săptămâna trecută le-am dat vreo 30 de foi şi au spus că sunt de acord să le dea clienţilor care vin să cumpere porcuşori. Se pare că le e greu şi ar depune prea mult efort... Eu nu am găsit nici un petshop de încredere în Braşov (pentru cumpărat porcuţi). Nu exagerez deloc, le-am căutat şi mă doare sufletul când mai intru. Cel mai bine pui anunţ la adopţii şi aştepţi/urmăreşti topicul cu donaţii.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: AJUTOR!

Mesajde irena » 26 Mai 2011, 22:35

roseta.stoned, nu astepta cu accesorile. are nevoie de ele pentru a se acomoda mai repede. e normal sa fuga, sa se ascunda, sa se sperie. cum am zis, e intr-un mediu nou si reactioneaza ca atare. fiind animale curioase, au nevoie de stimuli care sa le dezvolte nevoia de explorare. iar accesorile sunt cele mai potrivite. vrei un porcusor fericit, ofera-i un prieten de acelasi sex, spatiu, hrana corespunzatoare si neaparat accesorii, pe care sa le schimbi intre ele la anumite intervale de timp.

toti de pe forum iti vor recomanda 3 mese pe zi, compuse dintr-un SINGUR aliment. nu combina mai multe legume la o masa. va deveni selectiv si va refuza anumite alimente! da-i o leguma/ masa, asa ii asiguri o hranire corespunzatoare si sanatoasa! inca o data bafta, sper sa ii gasesti cat mai repede un prieten, comportamentul lui se va schimba enorm, in bine.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: AJUTOR!

Mesajde roseta.stoned » 26 Mai 2011, 23:10

Buna tuturor!
Vin cu vesti noi :heart: ! Dar inainte vreau sa va multumesc pentru sfaturi si asa voi face!
Astazi i-am schimbat tot in cutie si dupa ce i-am aranjat toate cele l-am pus inapoi in cutie si alerga de colo colo chitaind si cred chiar ca a facut un pop-corn! :tease: Adica a topait de vreo doua ori dupa care a simtit imediat nevoia sa se cacaceasca in vreo doua locuri, asta asa, ca sa-si marcheze teritoriul! :giggle:
Voi pune si poze de indata ce imi dau seama cum :D

Cat despre pet-shopuri...azi am fost la magazinul acela de pe Victoriei in pauza de masa de la munca sa intreb si acolo si o doamna foarte iritata mi-a raspuns ca nu mai tin animale din lipsa de spatiu si cand am intrebat daca mi poate recomanda un alt pet-shop unde tin porcutzi, mi-a zis ca ea nu este nevoita sa stie o lista de magazine! Am ramas perplexa! Cand am intrebat-o de accesorii mi-a recomandat o roata!!!!! :eek: Habar nu au nici macar minimul de nformatii despre animalutele pe care le vand, lucru care ma socheaza! Tot azi am hotarat ca nu mai merg prin alte pet-shopuri, pentru ca mi se rupe sufletul de bietele animalute... vorba lui nirolf!

POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori