Perioada de acomodare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Perioada de acomodare

Mesajde criss1 » 02 Ian 2012, 11:28

pana acum ii puneam mancarica in coltul opus unde sta ea de obicei ca sa se plimbe umpicutz ca statea asa nemiscata... acuma i-am pus mancarea deasupra casutei sa se mai catere, si vad ca ii place ptr ca atunci cand nu o deranjeaza nimeni, sta acolo sus la odihna, se lungeste toata... :heart: ii asa frumoasa cand sta asa relaxata :heart:
cat despre ademenit...eu am incercat de mai multe ori..de fiecare data ii vorbesc...dar nu vine, nici nu ma baga in seama....dar inca nu ma dau batuta...tot o sa-i fie foame si o savina :smile:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Perioada de acomodare

Mesajde criss1 » 02 Ian 2012, 11:40

uite azi dimineata o poza de paparazzi, am asteptat sa iasa.. :smile:
Imagine
e o scumpete :heart:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Perioada de acomodare

Mesajde criss1 » 03 Ian 2012, 22:30

tot eu am revenit la acest topic...am o intrebare...daca vreau sa-mi smotocesc umpic pufoshenia...s-o scot din cusca....nu ma tare lasa s-o prind ca fuge, da ture, tzopaie...doar de cateva ori m-a lasat s-o iau fara sa riposteze...in rest fuge non-stop...
ce ar trebui sa fac?
s-o las sa se mai obisnuiasca si sa o scot numa cand vrea ea, cand ma lasa, sau sa fiu mai hotarata si sa o prind oricum.
p.s am incercat ambele variante dar nu stiu cum e bine, vreau sa precizez ca desi se tot trage sa nu o prind, dupa ce e la mine in brate, se linisteste si chiar si mananca din brate de la mine.
astept sfaturi si pareri :smile:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde MaraC » 03 Ian 2012, 22:39

Incearca sa bagi mana usor ca sa ii arati ca nu e un "dusman". Cel mai probabil ea de aceea fuge. Se sperie de mana ce vrea sa o prinda.

Baga mana cu mancare, mangaie-o usor, sa vada ca mana nu ii vrea raul. Cu putin "exercitiu" o vei putea scoate :smile:

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Perioada de acomodare

Mesajde criss1 » 03 Ian 2012, 22:42

dar la mangaiat sta...nu intotdeauna..dar in majoritatea cazurilor da....si cand o mangai deja de 5 min si ii vorbesc frumos..incet vreau sa ii bag mana sub burtica dar ma loveste cu labutza si se sperie, si ma sperie si pe mine :D
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde MaraC » 03 Ian 2012, 22:50

Incearca sa nu te sperii... nici ai mei nu stau, dar pana la urma reusesc sa ii scot, chiar daca se agita putin

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Ella Roxette » 19 Aug 2012, 22:18

Buna!
Aseara a ajuns la noi Utaka de Inka care din cand in cand o loveste pe noua surioara cu capul,nu mi s'a mai intamplat.
Sa le separ?Sa le las sa se acomodeze?
Astept raspuns.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde ramona_inka » 19 Aug 2012, 22:22

Este normal, face parte din modalitatile lor de comunicare.
Ele stiu ce au de facut, lasa-le linistite si isi vor realiza singure ierarhia.

Ar fi bine de vazut prin poze/film ce inseamna ca o loveste cu capul. Unii vin brutal si lovesc in genul "da-te la o parte", altii isi baga la propriu botul in parul celuilalt si scarpina/purica zona respectiva, altii o fac pur si simplu ca sa se miroasa. Nu exista nici un motiv de ingrijorare atata timp cat nu exista muscaturi cu sange, ceea ce nu este cazul la doua puiute atat de mici.

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Ella Roxette » 19 Aug 2012, 22:38

Cat au stat in pat a fost ok.
Cand le'am pus in cusca am facut cum mi'ai spus si am pus si rumegusul cu care a ajuns la mine si cand PrinceSs se duce la ea o da de acolo,a facut asta de 4-5 ori,acum vad ca s'au linistit..Sund asa de dragalase :love: le'am facut si cateva poze si le voi posta in topicul meu imediat ce le descarc :heart:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Gabici » 01 Feb 2013, 12:48

Azi ajunge noul membru al familiei: un baietzel nascut pe 8 ianuarie; inca nu are o luna, e adevarat, dar deja ii face curte mamei lui si a inceput sa se bata cu sorele lui.
Ma gandesc sa il tin seprata dar custile lipite cu cea a lui Pufuletz; asta numai cateva zile, pentru ca nu cred sa fie bolnav, am vazut de unde a fost adus.
Imi pun insa problema sa nu se bata cumva cu Pufuletz cand am sa-i pun impreuna daca Pufuletz va simti pe cel mic mirosul mamicii, miros de femela. Ce ziceti?
Imi fac griji si asa, ca vad ca e tare plin de viata si Pufuletz e la fel, nu stiu cum va fi convietuirea lor...
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

kasana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Noi 2014, 09:28
Localitate: iasi

Re: Perioada de acomodare

Mesajde kasana » 13 Noi 2014, 09:38

Buna ziua.

Am de o luna o porcuta . Am cumparat-o de la petshop. La inceput a fost tare speriata. Manca si bea apa doar cand nu eram noi in preajma. Acum a inceput sa manance din palma. In schimb cand o scoatem din cusca, incepe sa scoata niste sunete de parca ar plange. Isi cauta cusca si intra inapoi in ea. Odata ajuns in cusca incepe sa topaie. Puteti sa-mi explicati de ce nu vrea sa stea inafara custii?
MULTUMESC

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Gemon » 14 Noi 2014, 19:20

Este normal sa se comporte asa, fiind animal prada incearca sa se ascunda, se adaposteste intr-un loc unde se simte in siguranta, pentru a evita stimulii cu care inca nu este familiarizata, are nevoie de mai mult timp pentru a se acomoda in mediul nou. Singura nu se simte bine, alaturi de o alta porcuta cu care ar putea vorbi pe limba ei, s-ar simti mult mai bine, ar interactiona cu ea. Poti adopta de pe forumul nostru o porcuta, vezi viewtopic.php?f=1&t=4509

Ofera-i in continuare zilnic cate o bucata de leguma sau verdeata, in timp ce ii vorbesti pe un ton bland, repetand asta des va asocia persoana ta cu un stimul placut si uite asa instinctul de fuga incet-incet s-ar diminua.

Amenajeaza acel loc in afara custii cu accesorii, o cutie de carton la care in ambele capete tai cate o usita, pune putin fan pe podea, pentru a avea unde sa se ascunda, unde sa cerceteze, sa caute papa, are nevoie de stimulare. Poate interactiona cu acel mediu daca pui la dispozitia ei cateva ascunzisuri, cu o porcuta langa ea aceasta plimbare ar fi si mai interesanta, iar pe tine te-ar incanta comportamentul ei social, care se manifesta in compania altei porcute.
Vezi cateva idei la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 08 Mai 2016, 17:58

Buna,

Se pare ca am nevoie de ajutorul vostru din nou. Azi am adu-o acasa pe Cara. Parterer de joaca pentru blacky. Ambele sunt fetite. Acum am intampinat urmatorul comportament. Cara (cea noua) a mai atins-o pe ici pe colo pe Blacky (pe care o am de o saptamana). S-au mirosit - au dormit una langa alta in casuta lor din cusca. Problema e ca mereu cand sunt ambele treze si misuna prin cusca - blacky se duce sa o miroase dar cara o cam "pune la respect" pe unde o prinde. Cand stau la distanta in cusca nu au probleme. Mananca, beau apa, mananca fan, iarba etc. Ce am observat este ca cea pe care o am de o saptamana guitaie (incetunel asa) mai tot timpul dar cand cea noua se apropie de ea atunci incepe sa faca efectiv ca un gugustiuc si o rupe la fuga. Nu stiu exact daca e normal, daca e de bine sau daca trebuie sa imi fac griji. Noi suntem plecati zilnic de acasa cam 7 8 ore la munca si ele in perioada asta raman singure. Ar trebui sa imi fac probleme sau credeti ca vor ajunge sa se inteleaga? Am luat partenera de joaca pt ca am inteles ca e foarte bine sa ii iei unul de acelasi sex insa acum ma intreb daca a fost o miscare isteata sau nu. Nu stiu cum sa procedez - ma sperie cand o vad pe cea noua ca vrea s-o bata pe blacky. nu stiu cum le voi gasi maine cand vin de la muna. Va rog sa ma sfatuiti !

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 09 Mai 2016, 08:57

Buna dimineata.

O sa incerc sa explic putin comportamentul. Ieri cand am adus-o pe Cara (companion pentru Blacky - ambele sunt fetite. Cea noua are 7 saptamani iar Blacky are 8 saptamani) le-am pus pe teren neutru ( le-am dus in living si le-am improvizat un tzarc pentru a nu exista mirosul celei care deja o aveam) si le-am pus mancarita, fan jucarele punandu-le pe amandoua inauntru. S-au mirosit putin dupa care s-au cam despartit. De aici a inceput. Blacky (cea pe care o am de o saptamana) se duce spre Cara (cea noua) si o mirosea dupa care la 10 secunde distanta care se intorcea si o impungea pe Blacky. Spun impungea pt ca nu se bat nu se musca (cel putin nu pana acum) dar se impung asa cu nasul. Facand asta de cateva ori acum blacky imi pare ca i-a luat frica. Cand Cara se apropie de blacky chiar sa o miroase aceasta din urma o zbugheste la fuga. De asemena Cara are momente cand o cam alearga pe blacky (adica fuge cativa pasi inspre ea dar nu se bat pentru ca nu o prinde). Pe cea dea doua o am de ieri si pana azi dimineata cam asta au facut. Eu speram sa se accepte. Au cusca mare ( de 1 m) au accesorii .. fan apa mancare au casuta au podisor. Eu sunt nou ca si "parinte" de porcusori si in mintea mea credeam ca se vor accepta direct si nu va exista stres. Asa cum ziceam in postul anterior acum sunt ambele in cusca si sunt singure acasa. Stau cu sufletul strans ca ni stiu daca se vor accepta sau nu. Ieri le-am scos pe ambele intr-un tarc si le-am pus si accesoriile si mancarica si casuta. Au intrat ambele in casuta si dormeau una bagata in cealalta insa azi dimineata am observat ca blacky era in casuta si a intrat si cara peste ea. Blacky s-a speriat si cum s-ar spune a luat-o la fuga cu tot cu casuta in spinare pana "a evadat" pe geam - la propriu. Credeti ca se vor accepta vreodata? Ar trebui sa le separ? Ar trebui sa incerc sa ii aduc o alta porcusoara lu blacky pe care sa sper ca o va accepta? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un rapsuns - pentru ca nu stiu exact ce sa fac. Eu am vrut sa fac un bine aducandu-i companion. Nu vreau sa se transforme intr-un stres. Si spun stres gandindu-ma la ele ca se resping nu neaparat ca stau eu cu sufletul strans. Va rog din suflet sa imi raspundeti.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Gemon » 09 Mai 2016, 10:48

A trecut foarte putin timp, au nevoie de timp in care isi pot stabili ierarhia. Una va avea statutul de alfa, iar cealalta va fi subordonata ei.

Porcusorii traiesc dupa un sistem de ranguri care previn ciocnirile inutile (mesaje pe aceasta tema , si ).



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori