Perioada de acomodare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 09 Mai 2016, 11:36

Imagine - ea este Cara.

O sa va ascult sfatul si o sa le las impreuna (de ex astazi am plecat la munca si le-am lasat impreuna in cusca - am venit pana acasa - si am gasit-o pe una dormind intr-un colt iar cealalta in casuta - si cusca era putin "ravasita" semna ca s-au alergat putin.

Ce observ eu in filmulet este ca porcusorii se lasa, ca sa zic asa, mirositi. Aici nu este nici bataie (v-am zis - mai mult impunsaturi) - dar cum se apropie una de cealalta una dintre ele fuge. Cea pe care o am de o saptamana - mereu guitaie - dar face acelasi sunet care il face si cand e la mine in brate (acel guitait de joasa tonalitate ca sa zic asa - citind ca ar insemna placere/relaxare)

O sa incerc sa fac un filmulet sa-l uploadez - poate va puteti da o parere - ce spuneti?

Va multumesc frumos!

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 09 Mai 2016, 11:48

Imagine - Asa arata locul loc de joaca atunci cand le scot din cusca. (una era sub casuta de carton cealalta in casuta de lemn).

O sa fac o poza si cu cusca insa acum e goala pt ca le-am scos jucariile afara. Zilele astea trebuie sa imi vina acel tub de fan. Ma gandesc sa improvizez un etaj la casuta cum am vazut prin alte post-uri.

Am incercat sa le amenajez tinand cont cat de mult pot de sfaturile date de dumneavoastra in alte thread-uri. prin fan cat si prin casute - au lucerna proaspata si felii de mar.

Va dau cuvantul meu de onoare ca as face tot ce imi sta in putinta pentru ele - din suflet as vrea sa vad ca se inteleg.

O intrebare - in cusca au o singura casuta - ar fi cazul sa le pun 2 ? sa aiba fiecare pe a ei ca sa zic asa ? au 2 castronele de mancare dar adapatoare decat 1. au fan/iarba/fructe proaspete (nu las fructele mai mult de 3 4 ore in cusca) in mai multe locuri tot ca sa nu se bata. Incerc ca orice accesoriu / casuta pun in cusca sa-l fac sa aiba "2 iesiri" pentru a avea refugiu in caz de ceva.

In afara de rabdare - imi mai recomandati ceva pentru sufletelele astea minunate ?

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 09 Mai 2016, 14:22

Am pus 2 filmulete cu ele fiind in locul de joaca. Observ un comportament putin mai linistit cat sunt afara.
Va rog sa va uitati la ambele (unul are 2 min iar celalalt 1 min) si sa imi spuneti parerea dumneaovastra (orice parere e binevenita)





Dupa cum vedeti si in filmulete nu prea stau una langa cealalta. Blacky (cea neagra) are momente cand se duce langa Cara dar la fel de repede si fuge de langa ea imediat cum face Cara vreo miscare (chiar si daca respira cred :-).


Voi face si un filmulet cand le voi pune in cusca. Oamenii de aici de pe forum au o experienta mult mai mare decat a mea - si de aceea as vrea sa ma ajutati si pe mine. Credeti ca vor ajunge vreodata sa stea una langa alta ? sa doarma una langa alta ? sau de aici inainte asa va fi viata celor 2 ? Ca o meniune - in prima zi cand am adus-o pe Cara - ambele se speriau la cel mai mic zgomot - moment in care ambele fugeau sub aceeasi casuta si stateau linistite. Din pacate - observ ca nu mai stau amandoua in casa (de obicei cea pe care o am mai de mult - ramane de multe ori afara - si doarme langa casa) Pentru mine asta suna ca o inrautatire a situatiei - tocmai de-asta orice idee /raspuns/ajutor e binevenit.

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 10 Mai 2016, 09:50

Buna,

Ieri - dupa aproximativ 6 ore de stat impreuna intr locul de joaca - eram fericit - am vazut ca incepusera sa se accepte. Nu mai fugea una de cealalta - nu se mai impungeau - mancau din aceeasi frunza - se plimbau impreuna - ba chiar la un momendat - in casuta improvizata din cutia de carton - dormeau una cu capul pe cealalta. Aveam sufletul plin de bucurie cand am vazut ca se accepta.

Insa - acest capitol se pare ca a fost trecator.
Zic asta pentru ca - de indata ce seara le-am pus in cusca (cusca reamenajata - incerc mereu cand le fac curat sa le reamenajez jucariile, casuta, podisorul, fanul si adapatoarea) alergaturile si sunetul de barca cu motor au reaparut. Nu stiu ce s-a intamplat - Cara (cea noua) nu a mai lasat-o pe Blacky (cea pe care o am de peste o saptamana) sa mai intre in casa. Oricum episoadele de intrat in casa - erau scurte - 30 de secunde gen - dupa care iesea si Cara si incepea s-o alerge pe Blacky. Am pus un filmulet (nu se vede nimic - este filmat la 4:30 azi dimineata cand nu puteam sa dorm din cauza lor) dar puteti auzii sunetele pe care le scot si "alergatul".



Au varsat tot ce inseamna mancare, au ravasit efectiv tot ce era in cusca - asternut era doar in colturi din cauza "sprinturilor" pe care le faceau.
Ce as vrea sa va spun insa este ca - desi se impung / alearga / scot sunete de barca cu motor si asa mai departe - ele isi "guita" fac acel "popcorn" (ma rog - cea veche face - cea noua face foarte rar - dar in schimb guita si ea - acel sunet de joasa intensitate care dupa cum scrie pe gemon.ro este de placere.

Imi puteti spune va rog - ce ar trebui sa fac si cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc mult

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Lexy87 » 10 Mai 2016, 15:46

Buna. din ce am vazut in primele 2 filmulete nici una nu este agresiva. locul de joaca fiind teren deschis sunt mai relaxate si inca cerceteaza etc. in cusca insa se stabileste ierarhia, baraitul este sunetul pe care il scot atunci cand incearca sa-l domine pe celalalt. nu stiu daca ai respectat indicatiile de pe site si anume la introducerea unui porcusor nou se dezinfecteaza cusca si toate accesorille pt a se elimina mirosurile si porcutii se introduc pe teren neutru. daca le-ai pus din prima in cusca impreuna fiecare va incerca sa devina cea dominanta si poate iesi cu bataie. totusi, atata timp cat doar se alearga si nu se bat poti sa le lasi impreuna, supravagheate.
alt aspect...esti sigur ca sunt de acelasi sex? citisem ca nu esti sigur de sexul lui Blacky..si de-odata vad ca ai luat o fetita.. cat sunt micuti se deocebeste mai greu sexul iar vanzatorii de la pet-shop habar nu au, asa ca cel mai bine e sa te informezi de aici.
cat despre locul de joaca, e ok doar atata timp cat nu le lasi nici o secunda nesupravegheate pt ca porcusorii nu pot aprecia distanta si exista pericolul sa sara de pe pat si sa se loveasca.
porcutii trebuie sa aiba macat cate o casuta de fiecare, idealul e numarul de porcuti +1, ca sa nu fie probleme. adica la 2 porcuti 2 ascunzisuri. nu neaparat casute..doar ceva sub care sa se simta in siguranta. daca nu ai spatiu sugerez sa le faci o cusca mai mare. eu personal am facut un tarc mare, dedesubt linoleu, apoi pet pads pt absobtie si deasupra paturici de poliester (fleece) care nu se imbiba cu lichid ci il lasa sa treaca spre stratul cu pet pads. zilnic strangi bobitele cu o maturica/perie, si saptamanal se schimba tot astenutul. e foarte practic si comod in depistarea diverselor probleme (diaree, constipatie, probleme urinare). cu rumegus nu se pot depista prea usor si stim cu totii cat e de important sa fie depistate si tratate in cel mai scurt timp.

in concluzie daca doar se alearga/calaresc e ok, dar fii cu bagare de seama. daca se lasa cu clantanit din dinti si atacuri, desparte-le. Nu sunt experta dar am porcuti de multa vreme si in lipsa unui alt raspuns sper sa te ajute ce ti-am scris.!

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 10 Mai 2016, 16:13

Buna,

In primul rand iti multumesc mult pentru raspuns.
Intradevar la inceput nu eram sigur de sexul lui Blacky - dar am citit o foarte mare parte din topicurile despre acest subiect de aici de pe forum si am "cautat" eu cu prietena mea.
Sunt 100% sigur ca sunt fetite. Am apasat usurel si deasupra aparatului genital (oarecum sub burtica - nu stiu exact cum sa explic) si nu a iesit nimic.
Azi am avut putina treaba in oras si am profitat de ocazie pentru a trece pana acasa. Erau amandoua in casuta - dormeau (cei drept Blacky era cu fundul putin iesit pe geamul casutei pentru ca intrase Cara peste el :-D (cara este putin mai voluminoasa).

Eu asternut tocmai am comandat Care Fresh Multicolor - pentru ca am inteles ca este dintre cele mai bune.
Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si incerc sa iti raspund la tot ce mi-ai zis.
Nesupravegheate stau pe timpul zilei (timp in care sunt inchise in cusca - am o cusca cumparata de 1 m / 60 parca (sau pe 55)) pentru ca nu este nimeni acasa.
Le-am controlat zilnic de diverse "leziuni" pe piele - pe sub blanita cat si pe picioruse pe burta si asa mai departe - negasind nimic. La ele baraitul si alergatul ce este. De batut clar nu se bat - la ele este vorba de un impuns (nu dau cu dintii - si nici nu se arunca la bataie). Cara (cea noua) vine asa din spate (miseleste :lol: )si se opreste cu nasul in fundu' lui Blacky iar aceasta din urma fiind mai sperioasa o zbugheste la fuga.
In ceea ce priveste locul de joaca mereu incerc sa le aduc ceva nou (chiar si imporvizat - nu neaparat cumparat) pentru a le capta atentia) - iar aici eu nu fac altceva decat sa stau cu ochii pe ele).
Ieri in pat - au ajuns sa doarma una cu caputul pe cealalta - isteria a inceput din nou cand le-am bagat in cusca (asear ala 4:30 eram treaz din cauza lor care tot faceau ca barcile cu motor sau guitaiau asa incet)

Cat de curand le voi face manual o cusca handmade (voi apela la ajutorul cuiva ce-i drept) insa voi face ceva cu etaj cu scarite / balustrade tot ce trebuie. Astazi le-am cumparat o a doua adapatoare pentru ca Blacky nu prea mai bea apa de cand a pus Cara stapanire pe adapatoare).
Sper ca lucrurile astea sa fie trecatoare si sa se accepte intr-un final terminand cu aceste "impunsaturi".
Le cantaresc pentru a le tine greutatea sub observatie. Pe blacky cand am luat-o avea 310 grame - la vreo 5 zile distanta cand am cantarit-o avea 314g. Stiu ca nu este un salt enorm - insa sper sa fie bine - sper sa nu piarda din greutate. Cara are 414g.
Multumesc mult inca o data

LE:

Am uitat sa specific - referitor de cum le-am facut cunostinta. Ele s-au intalnit prima oara intr-un tarc improvizat in living - zona unde niciuna nu ajunsese pana in momentul acela. Cusca nu a fost spalata cu otet deoarece dupa ce s-au cunoscut in tarc au fost puse in cusca de care iti spuneam in prima parte a postului meu - care a fost cumparata chiar in ziua aceea. A fost noua luata din petshop - deoarece atunci cand am primit-o pe blacky am primit-o intr-o cusca de 60 pe 40 (sau asa ceva)

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 12 Mai 2016, 11:05

Buna,

Poate v-am suparat cu foarte multe intrebari asa ca vreau astazi sa va atasez o poza si sa va zic ca fetitele mele au inceput sa se inteleaga.
Mai au foarte mici perioade - cand Cara o mai impinge cu botul si o mai "goneste" din cand in cand pe Blacky - dar - dorm impreuna pe timpul zisei in aceeasi casuta - mananca din aceeasi bucata de verdeata/leguma/fruct.
Pe timp de seara dormitul impreuna pare putin problematic : o gasesc pe Blacky langa casuta iar Cara doarme inauntru :lol:
Dat fiind faptul ca sunt de nici o saptamana impreuna - sper ca si acele mici "divergente" sa treaca si sa fie cele mai bune prietene intr-un final.

Va multumesc pentru toate sfaturile si daca exista "leac" pentru aceste impunsaturi/goniri poate ma veti ajuta.

Imagine

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Lexy87 » 13 Mai 2016, 00:31

Nu cred ca ai ce sa le faci mai mult pana le vei face o cusca mai mare unde sa le pui mai multe casute/ascunzisuri. sunt 2 dulceti si sunt sigura ca se vor intelege bine si iti vor umple sufletul de bucurie!

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 08:50

Lexi - iti multumesc mult pentru toata rabdarea si pentru toate sfaturile care mi le-ai dat.
Ieri am vorbit cu un tamplar si mi-a promis ca astazi isi va face timp sa vina sa discutam ce vreau exact.
Am hotarat deja unde voi pune cusca. Ca si dimensiuni cusca va avea 120 /80 baza + un etaj care va fi 120/40 .
M-am inspirat de aici de pe forum si cel mai mult mi-a placut asta : http://www.gemon.ro/cusca.htm.
Sigur va fi putin diferita - si aici ma refer ca etajul va fi facut pe lungime - nu pe latime asa cum este aici - cu scari de acces (voi face scari in fiecare parte). Am un plan bine pus la punct - sper sa-l duc la indeplinire cat mai curand. Deja am o gramada de accesorii pentru ei dar din pacate sunt sigilate si nefolosite pt ca actuala cusca nu imi permite. Asta nu inseamna ca momentan duc lipsa de "jucarele". Au casuta - au podisor - le fac tuburi din acelea de carton (de la prosoapele de bucatarie/hartie igienica) cu fan si asa mai departe.
De ieri mi-a venit comanda si suntem in process de "trecere" de la hrana cunipic la cavia complete. Cara le-a agreat din prima - si pot spune ca si Blacky doar ca Blacky pare cam lenes (ii e lene sa sparga acele pelete sau cum se numesc - ma refer la forma mancarii cavia complete). Ea inca "sapa in castronelul de mancare dupa peletele de lucerna de la cunipic - fiind mai micute si mai usor de mancat pt ea (asta e impresia mea).
Fan au la discretie (chiar 2 suporturi) - si alternez -fan alpin cu morcov sau fan cu papadie si galbenele.
Fructele/legumele sunt la ordinea zilei : ierbita proaspata luata dintr-un loc de incredere unde nu au acces alte animalute si nu s-a dat cu niciun pesticid/ingrasamant sau altceva pe acel pamant - e naturala. Frunze de grau (luate de pe camp tot dintr-un loc de incredere), mar, lucerna proaspata, morcovel (care nu pare tocmai pe sufletul lor) ardei gras (de gradina - fara ingrasaminte etc), frunze de morcov si capsunele + coditele de la capsunele care se pare ca ne plac mult si patrunjel.
Apita e schimbata la ordinea zilei.
Cara nu prea e invatata pe "verdeturi" - ea ciugoale asa mai mult - insa Blacky cum a vazut ierbita de ex - a uitat de altceva. Insa blacky pare ca nu prea bea apita - ea bea rar - dar Cara - care papa mai mult mancare speciala - bea apita foarte bine.
Dupa cum ai vazut si mi-ai si raspuns - legat de scarpinat - sper din suflet sa o tratez asa cum trebuie cu ajutorul medicului veterinar - este in faza incipenta - deci cred ca am avut noroc si am vazut la timp (eu le caut prin blanita destul de des).

GiuliaMaria
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 03 Feb 2018, 20:40
Localitate: Calafat

Perioada de acomodare

Mesajde GiuliaMaria » 03 Feb 2018, 20:55

Hei sunt noua pe site ! Acum 15 zile am adoptat un porcut si cand l-am luat avea 4 luni si jumatate . Mi s-a spus ca este fetita . Cam in primele zile a inceput sa se acomodeze cu mine , eu nefiind prea insistenta . Insa dupa o sapt a inceput sa ma lase sa o mangai . Dar acum se implinesc 15 zile de cand o am si inca nu o pot lua in brate . Ce sa ma fac ? Din mana imi mananca ma lasa sa o mangai , are o cusca bine amenajata fan , vegetale , mancare speciala , apa si chiar si un tub insa nu ma lasa sa o iau in brate , se sperie si fuge . Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi de a capata mai multa incredere in mine . Va rog repede :cry: :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Perioada de acomodare

Mesajde Gemon » 04 Feb 2018, 22:19

Bine ai venit!

Avem un topic similar, chiar cu acest subiect, am si adaugat mesajul tau la tema, vezi raspuns pe prima pagina la viewtopic.php?f=4&t=19


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori